Dibe vurduk!

Sterlin 9.90, Euro 8.84 ve Dolar 7.54 ‘ü aştı. Ev kirasını, dükkan kirasını döviz üzerinden ödeyenler yanında bankalara döviz üzerinden borçlananlar kara kara düşünüyor

Editor: Süperadmin
07 Ağustos 2020 - 11:59

Vatandaş, Türk Lirası’nın döviz karşısında erimesiyle ekonomik olarak dibe vurdu.  Ülkede birçok şeyin dövize endeksli olmasından kaynaklı ne yapacağını şaşıran vatandaş bankalara olan borcu yanında, ev kirasını, dükkan kirasını ödeyemez duruma geldi.

Pandemi nedeniyle birçok iş yeri kapanırken, birçok kişi işsiz kalırken ekonomik olarak zor günler yaşanırken, dövizin hızlı bir şekilde yükselmesi tüm bu olumsuzlukların üzerine tuz biber oldu. Hükümeti yönetenler ise sessizliğini koruyor.

Yeni Bakış’a konuşan vatandaş, “bizi parlak günler beklemiyor” diyerek, dövizin yükselmesiyle çarşıda herşeyin zamlandığını, Türk Lirası olarak aldıkları maaşlarının yetersiz kaldığına vurgu yapıyor.

Esengül AYKAÇ

Sterlin 9.90, Euro 8.84 ve Dolar 7.54 ‘ü aştı. Türk Lirası’nın döviz karşısında erimesiylebeli bükülen yine vatandaş oldu. Ülkede neredeyse herşey dövize endeksli olduğundan vatandaş zor günler yaşıyor. Ev kirasını, dükkan kirasını döviz üzerinden ödeyenler yanında bankalara döviz üzerinden borçlananlar kara kara düşünüyor.

Vatandaş ne dedi?

Ahmet Alkış:

Böyle giderse bu adadan çekip gideceğiz

TL gün geçtikçe değer kaybediyor. Şuan ekonomik olarak dövizden oldukça etkileniyoruz. Bizlerde şuan iş yerimizi işletirken döviz bazında yürütmek zorundayız çünkü aldığımız her ürünü döviz olarak alıyoruz. Bir şekilde ekonomi çarkımızı yürütmek için her ne kadar istemesek de  döviz bazında işleri yürütmeye çalışıyoruz. Bu adada ekonomik olarak ayakta durmak istiyoruz ve mecburen istemeye istemeye dövizi hayatımızda tutuyoruz.Dövizin artışı genellikle halkı etkiliyor. Çünkü geliri asgari ücret olanlar dövizin artmasıyla ekonomisini ayakta tutamıyor. Bugün ev almak istersek ya da araba almak istersek tüm bunları döviz üzerinden alıyoruz. Bizler TL bazında ekonomimizi sağlıyoruz. Neden ev ve arabalara döviz üzerinden sahip oluyoruz?Hükümetin halkla biraz daha iç içe olmasını istiyoruz. Türkiye’den ekonomik olarak bir yardım geliyor fakat ekonomik olarak  bir düzelme yok. Bu sefer de günün sonunda burada yaşayan insanlar ekonomik olarak yıpranıp bu adadan çekip gidecek.”

Ferdane Kaşıkçı:

Devletin de bu konuda bir önlem alması gerekiyor

“Dövizin artışı beni ekonomik olarak bayağı etkiliyor. Ben kiramı Sterlin olarak ödüyorum. Kira kontratımı yenilemeye gittiğimde fiyatın ikiye üçe katlandığı zamanlar oluyor. Ekonomik olarak zorlanıyoruz. Bu konuyla ilgili ne yazık ki birşey de yapılamıyor. Biz burada sadece karnımızı doyuruyoruz. Başka hiçbir şeye yaramıyoruz. Sadece giderlere yetişmeye çalışıyoruz ve yetişemiyoruz. Mecburi yaşam koşullarını göz önünde tutarak bir iş yeri açtım ve kendi yağımda kavrulmaya çalışıyorum. Bir şekilde bu duruma razı olmaya çalışıyoruz. Firmalardan ürün almaya gidiyorum her şey döviz bazında ve geçen hafta aldığım bir ürünü bir hafta sonra ikiye katlanmış bir şekilde alıyorum. Bu konuda yapacak bir şeyimiz yok. Devletin de bu konuda bir önlem alması gerekiyor.
Bu adada sadece yaşamaya çalışıyoruz ve gerçekten pahalı bir memleketteyiz. Hiçbir üretimimiz yok her şeyi hazıra dayalı bir üretimle sürdürüyoruz. Benim 4 çocuğum var. Şuan geriye dönüp ne yaptım diye baktığımda hakikatten hiçbir şey yapamamışım. Ev kirası, dükkan kirası ve bir şekilde giderlere yetişmeye çalışıyorum. Ben aldığım bir ürünü iki katına da çıkartıp satmıyorum. Bu sefer ne olacak? Müşteri bana değil de markete gidip o boyayı alacak ya da alamayacak. Sırf sanat ölmesin diye ikiye aldığım bir ürünü daha fazla bir fiyata satmıyorum. Bir şekilde sanatında ayakta durması gerekiyor.Örneğin, dün kira kontratımı geciktirdim. Ev kiramı hem Sterlin olarak ödüyorum hem de kira kontratı kiracıya yani bana ait. Kira kontratım bir ayı geçince ödemek zorunda kaldım.Bu seferde kira kontratımın ikiye katlandığını öğrendim. 318 Lira ödedim ve her ay aynı ücreti ödeyeceğimi bilsem ona göre kendimi ekonomik olarak ayarlayacağım. Durum böyle olmuyor her ay Sterlin’in fiyatı arttığı için her gittiğimde farklı bir ücret ödemek zorunda kalıyorum. Hal böyleyken dünyanın neresine gidersek gidelim bizler sadece yaşayabiliyoruz. Bunun daha ilerisi olamıyor.”

Hüseyin Erdem:

Her geçen gün geriye doğru gidiyoruz

“Bana göre döviz artmıyor direk fırlıyor. Ekonomik olarak her geçen gün geriye doğru gittiğimizin hepimiz bilincindeyiz. Ekonomik olarak iniş söz konusu değil sürekli sorunlarımız büyüyor. İşlerimiz yüzde doksan azalmış bir vaziyette. Malzeme fiyatları toptancılarda ve tüccarlarda hepsi aldı başını gidiyor. Kardan düşüş yaparak bir şeyler satmaya gayret ediyoruz.
Ben 60 küsur yaşıma geldim daha bu zamana kadar dövizin düştüğünü görmedim. Şuan ekonomimi ayakta nasıl tutabilirim onun endişesi içindeyim. Sabah kalkıyorsun endişe akşam kalkıyorsun yine endişe.Bugün ne olacak? Ne iş yapacağız? Ne kazanacağız? Tüm bu soruları sorarak başımızı yastığa koyarak günü sonlandırıyoruz. Endişemiz büyük. İleriye dönük bir projemiz yok ve tek yaptığımız şey elimizdekini kaybetmeden kendimizi geçindirmeyi bekliyoruz. Bu durumda gördüğümüz kadarıyla önümüzdeki günlerde çok parlak günlerin bizleri beklemediğini gösteriyor.

Güner Birol:

Korkarım ki döviz daha da katlanarak artacak

“Döviz bizleri her konuda çok ciddi bir şekilde etkiliyor. Gerek okullar konusunda, gerek kira konusunda, gerek alım-satım konularında sürekli karşımıza çıkıyor. Maaşımız TL üzerinde fakat ev olsun, araba olsun tüm bunları Sterlin üzerinden alıyoruz. Tüm bu karmaşanın olmaması gerekiyor.
Dünya bankalarının tümü Euro ve Sterlin üzerine dönüyor. Avrupa Birliği kıskaçlarına girdik. Tamam, girdik ama ayrım yapmak bambaşka bir şeydir. Tüm Kıbrıs’ı Avrupa Birliği’ne aldık görüntüsü verildi ki yardımlar alınabilsin diye ama döviz konusunda bize gelen yardımların üçte birini bile göremiyoruz.
İnşaat malzemesi alacağım ve Euro olarak benden ücretini alıyor. Fakat ben TL üzerinden ödemelerimi alıyorum. Sende Türkiye’den ürünlerini getiriyorsun. Neden benden Euro olarak ücret alıyorsun? Biz sürekli hatayı dövizde arıyoruz. Fakat hatanın en büyüğü bizdedir. Çünkü bugün biz her şeyimizi Türkiye’den alıyoruz. Tüm bunların dövizle ne alakası var? Burada dövizi kullanarak birbirimizi soyan yine bizleriz. Döviz daha da katlanarak artacak.

Elmaz Mevlana:
Dövizi kendi içimize biz aşıladık

“Bir ay önce Sterlin 8’di veşuan Sterlin’de 9’ları gördük. Bence Sterlin 11 ya da 12’yi de görecek. Ben Sterlin arttığında sevinemiyorum. Genel olarak ekonominin durumunu düşündüğüm için üzülüyorum. Çünkü burada insanları sürekli esir aldılar. Bize gelen tüm ürünleri Türkiye’den alıyoruz. Fakatburaya gelen ürünleri satarken döviz üzerinden satıyoruz. Tüm anlattıklarımı toparlamam gerekirse; dövizin artışında aradığımız tüm hataları aslında bizler yaratıyoruz. Dövizi biz kendi içimizde kendi kendimize aşıladık. Daha bir ay önce hepimiz bir salgınla mücadele etmek için toplum olarak bir mücadelenin içine  girdik. Nasıl ki herkes birbirine kenetlenerek bunun üstesinden geldiyse şuanda yine aynı durumla birbirimize kenetlenerek tüm bu döviz olayını kendi içimizde de halledebiliriz.”

Fikret Hacıyarım:

Bizi Türkiye’den başka bir devlet tanımıyor

Döviz arttıkça mecburen bizlerde ekonomik olarak etkileniyoruz. Hal böyle olunca bizlerde ekonomik olarak ayakta durmaya çalışıyoruz. Kendi paramız yok bu seferde Türkiye’nin parası piyasada dönüyor. Bizi Türkiye’den başka bir devlet de tanımıyor. Tutup başka bir para birimine geçelim diyeceğim, bu durumda çok etkili bir fikir değil.  Daha kendi adamıza başka yerden bir futbolcu getiremiyorken bu konuda daha fazla yorum yapamıyorum.”

Erol Ergün:
Ekonomik sıkıntıya düştük

“Salgından sonra döviz sürekli artmaya başladı. Bu artışlar çok ciddi rakamları gördü. Kısa zamanda büyük artışları gördüğümüz için dövizin düşeceğini pek düşünmüyorum. İnsanlar dövizin artmasıyla ekonomik sıkıntıya düştü. Şuan itibari ile dövizin bu kadar artış gösterdiği bu günlerde hiçbir yatırım yapamayız. İnsanların aldıkları maaşlar belli. Bir markete gidecekleri zaman bu insanlar sürekli bir zamla karşı karşıya kalıyor. Fakat dövizin azaldığı zamanlarda ise ürün fiyatlarında da bir azalma görünmüyor. Döviz artıyor tekrardan ürünlere yeniden bir zam geliyor. Böyle bir mentalite burada işliyor. Bizler bu yaşanan farklılığı görüyoruz ve devletinde bu konuda denetimlere başlaması gerekiyor.

Muzaffer Çetin:

TL ayakta duramaz oldu

“Döviz bu şekilde artmaya devam ederse ben dövizin önünü çok iyi görmüyorum. Dövizle birlikte alış verişin olmaması gerekiyor. Bugün bir markete gittiğimde aldığım ürünün fiyat artışını merak edip soruyorum ve bu artışın dövize bağlı olduğunu o yüzden sürekli artıyor cevabını alıyorum. İster istemez mecburen pahalı da olsa o ürünü almak zorunda kalıyoruz.Bu ürünler TL ile geliyor ve burada ya Sterlin ya da Euro olarak satış yapılıyor. Bundan dolayı biz bu duruma karşıyız. Bizler burada maşlarımızı TL olarak alıyoruz. Fakat tüm bu artışın karşısında TL ayakta durmuyor. Bizler TL ile zor geçiniyoruz. Döviz arttıkça nasıl ayakta duracağımızı hiç bilmiyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kesim  Yapmak İsteyenler Güzelyurt Orman Dairesi Bölge Şefliğine Bildirimde Bulunacak
Kesim Yapmak İsteyenler Güzelyurt Orman Dairesi Bölge Şefliğine...
Öğrenci Taşımacılığında Görev Yapacak Şoför ve Yardımcılarına Ücretsiz PCR Testleri Başladı
Öğrenci Taşımacılığında Görev Yapacak Şoför ve...