Zanlıların tutukluluk süresi uzatıldı

Zanlıların tutukluluk süresi uzatıldı

Dipkarpaz’da 16 yaşındaki kıza tecavüz ettikleri iddiasıyla tutuklanan 3 zanlı yeniden mahkemeye çıkarıldı

Editor: YeniBakış Editör
28 Mart 2021 - 14:13
Reklam

Gamze PİR BAYKUR

 

Dipkarpaz’da 2018 yılı ile 2020 yılı arasında 5 farklı tarihte 16 yaşındaki kıza tecavüz ettikleri iddiasıyla tutuklanan müşteki kızın amcaoğlu zanlı İ.G, yine müşteki kızın dayıoğlu zanlı S.D ve aile dışından olan zanlı S.Ç hakkındaki soruşturma devam ediyor. Her 3 zanlı tutukluluk sürelerinin dolmasının ardından Mağusa Kaza Mahkemesinde nöbetçi yargıç huzuruna çıkarıldı. “16 yaşından küçük kızla cinsi münasebet”, “Irza geçme”, “Zorla alıkoyma”, “Vahim zarar” ve “Cinsel istismar” suçlarıyla ilgili olarak mahkemeye çıkarılan zanlı İ.G ile “Irza geçme” suçuyla ilgili olarak mahkemeye çıkarılan zanlı S.D ve S.Ç’nin tutukluluk süreleri 5’er gün daha uzatıldı.

 

 

İlk önce İ.G, daha sonra S.D ve en son S.Ç tecavüz etti

Meselenin soruşturmasını yürüten Müfettiş Muavini Erdim Kara, 23 Mart 2021 tarihinde mağdur kızın babasının polisi arayarak kızına cinsel tecavüzde bulunulduğu yönünde bir şikayette bulunduğunu ve Türkiye’de olduklarını, Türkiye dönüşünde de karantina altına alındıklarını bildirdiğini söyledi. Bunun üzerine 24 Mart 2021 tarihinde karantina merkezini ziyaret ettiklerini belirten Kara, burada mağdurun Sosyal Hizmetler Uzmanı huzurunda sorgulamasını yapıp ifadesini temin ettiğini kaydetti. Mağdur kızın, zanlı İ.G’nin kendisi ile 2018 yılı içerisinde kardeşine ait öğretmen lojmanında rızası hilafına cinsel ilişkiye girdiğini, kızlık zarının yırtıldığını ve yine bu olaydan sonra 2020 yılı Mayıs ayı içerisinde zanlı İ.G tarafından yine ayni şekilde görüşmek vaadiyle zanlı İ.G’nin kullanımındaki araçla köy dışındaki ormanlık bir yere götürüldüğünü ve yine burada rızası hilafına kendisi ile cinsel ilişkiye girdiği yönünde bir beyanda bulunduğunu açıkladı. Kara, bu olayın ardından daha sonra zanlı S.D’nin mağdur kızı konuşmak vaadiyle ayni şekilde kendisine ait araç ile köyden alıp piknik sahasına götürdüğü ve burada mağdurla zorla rızası hilafına ilişkiye girdiğini ve bunun üstünden 1 ay kadar bir süre geçtikten sonra tekrar kendisiyle temas kurduğunu ve bu defa Dipkarpaz köyünün üzerinde su depolarının bulunduğu bölgede ayni araç içerisinde zorla ilişkiye girdiği yönünde beyanda bulunduğunu açıkladı.

Zanlı S.Ç’nin ise, mağdur kızın çıplak fotoğraflarını bir kişiden aldığı ve bu fotoğrafları aldıktan sonra mağdur kızla görüşebilmek için konu fotoğrafları “Whatsapp” üzerinden mağdur kıza yolladığı ve bu şekilde mağdur kızla temas kurduğunu belirten Kara, bu temasın sonunda da zanlı S.Ç’nin Rum İlkokulunda mağdur kızla rızası hilafına zorla ilişkiye girdiğini belirttiğini kaydetti.

 

DNA için numune alınması riskli

Müfettiş Muavini Erdim Kara, bu şikayetler üzerine mesele ile ilgili tahkikat başlatıldığını söyleyerek, her 3 zanlının da ayni gün derdest emri gereği tutuklandığını ve haklarında 3 günlük tutukluluk emri temin edildiğini anımsattı. Bu süre içerisinde birçok ifade ve emareler temin edildiğini, zanlıların evlerinde aramalar yapıldığını belirten Kara, cep telefonlarının, kullanılan araçların ve zanlı İ.G’nin ilk ilişkiye girdiği yerdeki ve mağdurun belirttiği çekyatların tespit edilerek emare alındığını kaydetti. Kara, mağdurun durumu ile ilgili olarak gerek Adli Tıp Uzmanı gerekse Kadın Doğum Uzmanından temin edilen bilgide mağdur kızın 31 haftalık hamile olduğu ve şuan DNA testi için numune alınmasının çok riskli olduğunu, 34 haftayı doldurduktan sonraki süreçte numune alınabileceğinin öğrenildiğini açıkladı.

 

İncelenmesi devam eden telefonlarda kızın çıplak fotoğrafları bulundu

Müfettiş Muavini Erdim Kara, mesele ile ilgili olarak konunun hem geçmişe dayalı olması, hem de olayın ağırlığı ve işlenen suçun konusu nedeniyle Dipkarpaz köyü içerisinde ifade temin ederken hem çok hassas, hem çok titiz, hem de konunun ağırlığından dolayı kişilerden bilgi almanın zorluğu içerisinde tahkikatı yürütmek zorunda olduklarını ifade etti. Mağdur kızdan ve zanlılardan alınan cep telefonlarının incelenmek üzere PGM Data İnceleme Şubesine gönderildiğini belirten Kara, telefonların incelenmesine devam edildiğini ancak Data İnceleme Şubesinden alınan bilgiye göre mağdur kızın çıplak fotoğraflarının tespit edildiğini açıkladı. Kara, konu fotoğrafın köy içerisinde veya zanlılar arasında kimden kime atıldığının henüz belli olmadığını ancak bu yönde ciddi bir araştırma yapıldığını belirterek, bu konunun bu meselede çok büyük bir önem arz ettiğini kaydetti. Kara, Data İnceleme Şubesinden gelecek olan bilgilerin tahkikat için ayrıca ışık tutacağına işaret ederek, yine zanlıların cep telefonu görüşmelerinin dökümleri için gerekli yazışmalar yapıldığını da belirtti.

 

Mağdur kızı hamileliği yüzünden Türkiye’ye götürdüler

Müfettiş Muavini Erdim Kara, mağdur kızın ailesi tarafından bir Kadın Doğum Uzmanına götürüldüğünü ve mağdur kızın hamile olduğunun anlaşıldığını belirterek, mağdur kızın, ailesi tarafından hamileliği yüzünden 17 Mart 2021 tarihinde Türkiye’ye götürdüklerini kaydetti.

 

Soruşturma devam ediyor

Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikat devam ettiğini ifade eden Müfettiş Muavini Erdim Kara, sorgulanacak birçok kişinin mevcut olduğunu, temin edilmesi gereken birçok ifadenin olduğunu belirtti. Kara, hem zanlıların hem de mağdurun haklılığını veya haksızlığının ispatlanabilmesi için ciddi bir tahkikat yürütülmesi gerektiğini belirterek, zanlı İ.G’nin iftiraya uğradığını beyan ettiğini, zanlı S.D’nin ise, müştekiyle görüştüğünü, çıktığını ancak cinsel ilişkiye girmediğini beyan ettiğini kaydetti. Kara, tahkikatın selameti açısından her 3 zanlının da 5’er gün süreyle daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

 

Zanlı İ.G’nin avukatı, kızın kürtaj için Türkiye’ye götürüldüğünü iddia etti

Zanlı İ.G’nin avukatı Öner Şerifoğlu, ailesinin mağdur kızı Türkiye’ye kürtaj amacıyla götürdüğünü ve Türkiye’deki doktorun kızın 31 haftalık hamile olduğu için kürtaj yapmayı kabul etmediği için olayın polise intikal ettirildiğini iddia etti.

 

 

Zanlı S.Ç’nin avukatı kızın fotoğraflarından ailenin de haberi olduğunu iddia etti

Zanlı S.Ç’nin avukatı Fuat Olgan ise kızın çıplak fotoğraflarının zanlı S.Ç’nin eline geçmeden önce köy içerisindeki herkese yayıldığını ve ailenin de konu fotoğraflardan haberi olduğunu iddia etti. Avukat Olgan, dolayısıyla bu fotoğrafların bir tehdit oluşturmadığını ve zanlı S.Ç ile müşteki arasında bir ilişki yaşandıysa da bu ilişkinin gönül rızasıyla olduğunu iddia etti.

 

5’er gün daha tutuklu kalacaklar

Mağusa Kaza Mahkemesi nöbetçi Yargıcı Tutku Candaş, zanlı İ.G, S.D ve S.Ç’nin tahkikat maksatları bakımından 5’er gün süreyle daha poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MANDIRA KÖYLÜYÜ BEZDİRDİ
MANDIRA KÖYLÜYÜ BEZDİRDİ
“UYANIN VE BİRLEŞİN”
“UYANIN VE BİRLEŞİN”