Akıncı: OHAL- Hükümet: Daha erken

Akıncı: OHAL- Hükümet: Daha erken

Bakanlar Kurulu, dün akşam Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımıyla olağanüstü toplandı. Akıncı, Anayasa’nın 124’üncü maddesi uyarınca, Bakanlar Kurulu’na Olağanüstü Durum ilan edilmesi önerisi yaptığını belirterek, “Belli ki Bakanlar Kurulu’nun biraz düşünmeye ihtiyacı var. Bu akşam bunun kararını alamadık. Pazar günü yeniden toplanabiliriz” dedi

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
14 Mart 2020 - 05:00 - Güncelleme: 14 Mart 2020 - 10:26

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Anayasa’nın 124’üncü maddesi uyarınca, Bakanla Kurulu’na Olağanüstü Durum ilan edilmesi önerisi yaptığını söyledi. Akıncı toplantıdan çıkışında yaptığı açıklamada, sağlıkla ilgili örgütlerden aldığı uyarı ve tavsiyeler, aynı zamanda salgının dünyadaki sebep olduğu sonuçları görerek, Bakanlar Kurulu’nu toplantıya çağırmayı istediğini belirtti. Panik yapmamak, aynı zamanda çok da rahat olmamak gerektiğini söyleyen Akıncı, sonuca ulaşmak ve en erken zamanda bundan kurtulmak istersek tedbirleri almamız gerekir açıklamasında bulundu.


 “Hak ve özgürlüklere kısıtlama değil, konu sağlık”

“Partilerle görüşmem neticesinde, onların uyum içinde bu konuyu bir siyaset malzemesi yapmayacaklarını söylediklerini gördüm” diyen Akıncı, bu önerinin bir OHAL anlamına gelmediğini, herhangi bir özgürlüklere dokunma durumunu getirmeyeceğini ve demokratik hak ve özgürlüklere kısıtlama getirmeyeceğini vurguladı. Demokratik hak ve özgürlüklerin kısıtlamaya değil, daha da geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, konunun sadece sağlık olduğunu ve KKTC’nin 14 gün süreyle kendi içine kapanması gerektiğini de vurguladı. Zaruri hizmetler dışında herkesin bu süreyi evinde geçirmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı, bugün Rum Lider Anastasiadis ile görüştüğü sıralarda dahi, korona virüs vakasının Güney Kıbrıs’ta artış göstererek 14’e ulaştığını ifade etti. Tabipler Birliği’nin kendisine ulaştırdığı istatistik ve grafiklere de işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, tüm tedbirlerin alınması ve konunun bu akşamdan itibaren uygulanarak Bakanlar Kurulu’nda alınacak kararın Meclis’e gönderilmesi halinde nüfusun yüzde 10’una denk gelecek şekilde, korona virüs vakasının 189’a ulaşabileceğinin ön görüldüğünü söyledi. Tedbir alınmadığı takdirde, 15 Nisan’a kadar 22 bin 600 vaka sayısına ulaşılabileceği tehlikesi bulunduğunu söyleyen Akıncı, bunun da 1 ay içerisinde yoğun bakımda bin 132 hasta anlamına geleceğine dikkat çekti. 

“Bu rakamlar bize bir tek şey söylüyor derhal tedbir alın diyor” ifadelerini kullanan Akıncı, hükümetin süreç içerisinde aldığı tedbirlere de teşekkür ederek, ancak eksikler olduğunu, bugün Cuma namazının toplu ortamlarda kılındığını, fakat bu şekilde yapılmasının doğru olmadığını ifade etti. Din İşleri Başkanlığı’na dün toplu ibadet edilmemesi gerektiğinin iletilmesini istediğini fakat bunun yapılmadığını söyleyen Akıncı, diğer mekanlar ve eğlence yerleri dahil, tüm tedbirlerin dünden alınması gerektiğini ve bu konuda hiçbir tereddütte gerek olmadığını kaydetti.


“Bu kararı alamadık”

“Bakanlar Kurulu’nun biraz düşünmeye ihtiyacı var belli ki“ diyen Akıncı, bu akşam Bakanlar Kurulu’nda bir karar alınıp yarın Cumhuriyet Meclisi’nin olağanüstü toplanmasını beklediğini, fakat bu yönde bir karar çıkmadığını, Bakanlar Kurulu’nun ancak Pazar günü tekrar toplanıp kendisiyle bir araya gelebileceğini söylediklerini ifade etti.


Halka hafta sonunu evde geçirmesi çağrısı 

Vatandaşlara zorunlu olmadıkça hafta sonu dışarıya çıkmama çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, toplumun bu sıkıntıları aşacağını ve korona virüsü konusunda İtalya gibi bir örnek dururken, çok geç kalınmamasını umduğunu söyledi.

Bir soruya karşılık Akıncı, hükümetin alınabilecek ekstra tedbirlerle bu durumun atlatılabileceği kanaatinde olduğunu, fakat kendisinin böyle düşünmediğini de ifade etti.


Başsavcı da toplantıdaydı

Başka bir soruya karşılık da Akıncı, Başsavcının da toplantıda olduğunu ve Anayasal olarak kendisinden görüş alındığını belirterek, Meclis’in olağanüstü toplanıp, sağlık konusunda Olağanüstü Durum ilan edilmesi ve Sağlık Bakanı’nın tam yetki ile donatılması konusunda kendisinden görüş alındığını belirtti.

 Konunun sıkıyönetimle bir ilgisi olmadığını, askere veya güvenlik kuvvetlerine konu ile ilgili yetki verilmesi gibi bir durum olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Ben buraya bunları konuşmaya gelirken Başbakan, daha ben gelmeden OHAL veya sokağa çıkma yasağı söz konusu olmadığını ilan etti” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, korona virüs tespit edilen turistleri getiren otobüs şoförünün sokakta gezdiği bilgisinin kendisine geldiğinin ve şu an kaç kişi ile temas ettiğinin bilinmediğini de  sözlerine ekledi. Akıncı açıklamasının ardından Başbakanlıktan ayrıldı, toplantı devam ediyor.


 Tatar: Sokağa çıkma yasağı ilan edilmeyecek

Öte yandan, Başbakan Ersin Tatar, sokağa çıkma yasağı ilan edilmeyeceğini açıkladı. Başbakan Tatar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Değerli kardeşlerim lütfen sadece resmi açıklamalara itibar ediniz. Asla sokağa çıkma yasağı ilan edilmeyecektir” dedi.

Bakanlar kurulu toplantısı sonrası hükümet açıklama yaparak ek tedbirleri açıkladı. 


Bakanlar Kurulu’nun aldığı ek tedbirler: 

•Kamu çalışanlarına 27 Mart’a kadar polis, sağlık, itfaiye ve maliye çalışanları dışında idari izin

•Özel sektörde eczane, fırın, market, benzin istasyonu dışındaki iş yerleri 27 Mart’a kadar kapalı

•1 Nisan’a kadar TC vatandaşları da dahil ülkeye sadece KKTC vatandaşları ve özel izinliler giriş yapabilecek

• Güney Kıbrıs da dahil ülkeye girenler 14 gün karantinada bulunacak

•Mağusa Devlet Hastanesi karantina hastanesi olarak görevini sürdürecek. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Reality
    2 ay önce
    1. Maske takınız, hava değişimi yetersiz olan yerlerde bulunmayınız. Maskeyi herkes takarsa(dışarı çıkmak zorunda olan kişi)hasta olandan diğerine geçme olasılığı azalır. Hepimize yetecek test kiti olmadığından dolayı yani kimin hasta olup olmadığını bilmediğimize göre ve hastalık kuluçka döneminin ikinci gününden itibaren başkalarına bulaştığına göre herkesin maske takması kesinlikle gerekli. Bu Çin’de elde edilen başarının en temel sebeplerinden birisi. 2. Plastik eldiven takınız. Vücudumuzun en büyük organı olan ve dış ortam faktörlerinden koruma görevi üstlenen derimizin bir parçası olan Ellerimizin derisinin doğal yağ dokusunu bozup neden olduğu dezavantajları yaşamaktansa, sık sık ellerinizin üzerinde ki eldiveni yıkayın; gözlerden ağızdan ve yüzden uzak tutun. 3. Açık aldığınız yiyecekleri ekmek gibi ateşe tutmadan, tost makinesine koymadan basitçe ani yüksek ısıya maruz bırakmadan tüketmeyin. Meyve ve sebzeleri iyice yıkayın ve sirkeli suda bekletin. 4. Bağışıklık sistemini zayıflatan şeylerden uzak durmak için yiyecek, içecekler, kozmetik, temizlik aşılar ve ilaçların içeriğinde bulunan koruyucu maddeleri, ek maddeleri, renk vericileri tanıyın, ürünlerin arkasında ki etiketleri okuyun ve internette araştırın. 5.Doğum günü de olsa maskesiz sevdiklerinizin özellikle yaşlı büyüklerinizin yanına yaklaşmayın. Onların dışarı çıkmaması için alışverişlerini siz yapın ve onlara teslim edin. 6.Dışarıdan içeriye girdiğiniz her seferinde kıyafetlerinizi yıkayın ve siz de her seferinde yıkanın. Kendı araçlarınızın içini, oturduğunuz koltuk ve dokunduğunuz tüm yüzeyleri her seferinde dezenfekte edin. 7. Özellikle apartmanda yaşıyorsanız kapınızın dış tarafında kolu gibi dokunduğunuz hangi yüzey varsa sıkça dezenfekte edin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Toplumun kaygısı devam ediyor”
“Toplumun kaygısı devam ediyor”
Kirli madenciliğe geçit yok!
Kirli madenciliğe geçit yok!