"Dış kapının mandalı gibiyiz"

"Dış kapının mandalı gibiyiz"

Ekonomist Mertkan Hamit, “Döviz neden artıyor sorusuna verecek cevabınız olabilir, ancak bunu nasıl durdurursunuz sorusuna verecek cevapta Kıbrıslı Türkler yok hükmündedir”dedi

Editor: Süperadmin
30 Temmuz 2020 - 12:00

Ekonomist Mertkan Hamit, Türk Lirası’nın resmi para birimi olarak kabul edildiği günden itibaren Kıbrıs’ın Kuzeyinin para politikaları konusunda ülkedeki tüm siyasi özneler ile birlikte dış kapının mandalından farksız durumda olmadığını söyledi.

Hamit, “Sterlin 9'u gördü. Özel sektörde işsiz kalanların ve maaşları düşenlerin sayısı artıyor, iş yerini kapatan esnafa her gün yenileri ekleniyor, açık kalanların cirolarındaki düşüşler ise devam ediyor ”diyerek,  işyerleri açılır açılmaz bir hareketlilik beklemenin doğru olmadığını söyledi.

Hamit, sorunları çözmek yerine derinleştirecek yollar izlemenin bir KKTC hastalığı olduğunu belirterek, aynı şekilde TC ile KKTC arasında imzalanan protokolde para transferinin gerçekleşmemiş olmasının ayrı bir sorun olduğunu belirtti.

Şükrü IRKIM

Ekonomist Mertkan Hamit, “Döviz neden artıyor sorusuna verecek cevabınız olabilir, ancak bunu nasıl durdurursunuz sorusuna verecek cevapta Kıbrıslı Türkler yok hükmündedir”dedi. Hamit, Türk Lirası’nın resmi para birimi olarak kabul edildiği günden itibaren Kıbrıs’ın Kuzeyinın para politikaları konusunda ülkedeki tüm siyasi özneler ile birlikte dış kapının mandalından farksız durumda olmadığını söyledi.

 

“İş yerleri açılır açılmaz bir hareketlenme beklemek doğru bir şey değil”

Hamit, “Sterlin 9'u gördü. Özel sektörde işsiz kalanların ve maaşları düşenlerin sayısı artıyor, iş yerini kapatan esnaflara her gün yenileri ekleniyor, açık kalanların cirolarındaki düşüşler devam ediyor ”diyerek,  işyerleri açılır açılmaz bir hareketlilik beklemenin doğru olmadığını söyledi. 3 aydır işyerlerinin kapalı olması nedeniyle nakit akımının durduğunu ifade eden Hamit, insanların sağlıkla ilgili de endişeleri olduğunu söyledi. Hamit, bunun da harcamama trendine neden olduğunu kaydetti.  Hamit, “Bırakın işyerlerinin iş yapamamasını, bilinmeyene karşı endişe nedeniyle de bundan sonraki süreçte sıkıntı yaşanabilir. Geleceği bilmeme kaygısıyla zaten elde para olmaması ve olan parayı da elde tutma durumu söz konusudur” dedi.

 

“Alım gücü azalırken istidham için yerel çözümler yaratmak mümkün değil”

Hamit, alım gücü azalırken, yoksulluk artarken, buna karşı etkili politikalar geliştirmek ve istihdamın devamlılığını sağlamak adına konulara yerel çözümler yaratmanın mümkün olmadığını söyleyerek, “Bunun için yerel kaynakların neye göre harcanacağının önceliklendirilmesi gerektiği ile başlanacak bir yaklaşım gerekiyor”dedi. Hamit, sorunları çözmek yerine derinleştirecek yollar izlemenin bir KKTC hastalığı olduğunu belirterek, aynı şekilde TC ile KKTC arasında imzalanan protokolde para transferinin gerçekleşmemiş olmasınınayrı bir sorun olduğunu dile getirdi. Hamit, “Kamunun gerek gerçekleştirebileceği yatırım projeleri, gerekse yoksullukla mücadele için önceliklendirilecek adımlar için imzalanan protokol gereği 2,2 milyar TL'nin KKTC bütçesine aktarılması gerekmektedir. Ancak bu işlem hala gerçekleşmemiştir”dedi.

“TC’den aktarılmayan kaynakların aktarılması talebininin imza sahibi Kıbrıs Türk tarafıdır”

Hamit, Türkiye’den aktarılmayan kaynakların aktarılması talebini yapmak imza sahibi olan Kıbrıslı Türk tarafının sorumluluğu olduğunu belirterek,  ancak imzalanan bir anlaşmada tarafların sorumluluklarını yerine getirmemesini siyasetin  gündeme almamayı tercih ettiğini kaydetti. Hamit, “Bir taraftan bağlayıcı bir anlaşma yapıp, diğer taraftan bunun gereklerinin yerine getirilmemesi hukuki ilişkinin özüne aykırıdır”şeklinde konuştu.

 

“Hukuki anlaşmalarda tarafların uygun adım atmayıp sessiz kalması iyi bir durum değildir”

Hamit, şunları belirtti, “Hukuki anlaşmalarda tarafların anlaşmaya uygun adım atmamasına sessiz olmak iyi ilişki değildir. Eşinden şiddet gören bir kişinin evlilik sözleşmesini bozmamak adına sessiz kalması gibi anlamsız bir ısrardır. Kötü bir seçimdir. Temmuz ayında yerel gelirlerin 700 milyon TL'ye ulaştığına dair öngörüler ifade edilmektedir. Bu rakama turizm sektörü açıkken bile ulaşılmamıştır. Bir tarafta lokomotif sektörlerin vergi gelirlerindeki payının düşüklüğünü sorgularken diğer taraftan bu kadar yüksek bir rakam toplayan kamu iradesi yarattığı kaynağı nasıl kullanacağını yani adilane bölüşümü de konuşmak gerekmektedir.”

 

“Turizimin kapalı olmasından dolayı ülke nüfusu ciddi derecede azalmıştır”

Hamit, turizm sektörü açık ve kapalıyken, ülke nüfusunun Mart ayı öncesine göre önemli bir şekilde azaldığını,  güneyden ve yurt dışından girişler yok denecek az bir durumdayken kayda değer bir farkın neden oluşmadığının kaynaklarının sorgulanması gerektiğine vurgu yaptı. Hamit, “Etkin denetim mekanizmaları için adımlar atılmalıdır. Bununla beraber gelirlerin adilane bölüşümü şu an gerçekleşmediği için, dar gelirliler ve COVID19'dan dolayı mağdur olan kesimleri yeteri kadar korumamaktadır”dedi.

 

“Adanın Kuzeyinde yaşayan insanların krizden daha az mağdur olmaları için adil bir bölüşüm olması gerekiyor”

Hamit, Ada’nın kuzeyinde yaşayan insanların, yaşanan krizden daha az mağdur olması için adil bir bölüşüm olması gerektiğini belirterek, siyasetin bunu gerçekleştirebilecek bir anlayışla hareket etmesi ve bu doğrultada adım atmayı öncelik olarak görmesi gerektiğini belirtti. Hamit,  hükümet krizi, döviz krizi, seçim krizi ve imar planı krizi derken yaşam kalitesinin gittikçe azaldığı bir durum ile karşı karşıya olduğumuzu söyledi. Hamit, “İşin en saçma tarafı ise siyasi aktörlerin bu durumu çözmek yerine bu durum üzerinden var olmayı tercih etme eğiliminde olmasıdır. Bana öyle geliyor ki statüko dediğimiz anlayış, sorunlara odaklanarak çözüm açılımları yapamayan anlayışın ta kendisidir” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kesim  Yapmak İsteyenler Güzelyurt Orman Dairesi Bölge Şefliğine Bildirimde Bulunacak
Kesim Yapmak İsteyenler Güzelyurt Orman Dairesi Bölge Şefliğine...
Öğrenci Taşımacılığında Görev Yapacak Şoför ve Yardımcılarına Ücretsiz PCR Testleri Başladı
Öğrenci Taşımacılığında Görev Yapacak Şoför ve...