Dolar/TL’de yükseliş hızlandı

Dolar/TL'de yükseliş hızlandı

Geçen haftayı yüzde 3'ün üzerinde değer kazancıyla tamamlayan dolar yeni haftaya dalgalı seyirle başladı, kur daha sonra 6.75 eşiğini aştı

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
07 Nisan 2020 - 06:00 - Güncelleme: 18 Aralık 2020 - 15:49
Reklam

Koronavirüs endişeleri ve küresel piyasalardaki dolar talebi doları desteklemeye devam ediyor. 

Cuma günü beklentinin hafif üzerinde gerçekleşen Mart ayı enflasyonu sonrası kurda yükseliş devam etmiş, 6.75 ile Ağustos 2018'den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Kur daha sonra yeniden 6.75'in üzerine yükseldi. 

Lira yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 10'un üzerinde değer kaybetti. Yurt içinde bugün reel efektif döviz kuru endeksi izlenecek, haftanın devamında FED'in toplantı tutanakları, ABD enflasyon verileri takip edilecek. 

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge Bloomberg HT'ye koronavirüse dair gelişmeler ve petrol fiyatlarının yakından takip edileceğini belirtti. Tözge gelişen piyasalarda son zamanlarda Güney Afrika'nın not indirimiyle başlayan ciddi bir çıkış olduğunu belirterek "kurda 6.60'ın üzerinde kalındıkça 6.84 hedefl haline gelebilir." yorumunu yaptı. 

Garanti Yatırım küresel boyutta salgın sürerken ABD ve Avrupa’da hastalık sayısı yüksek olan bazı ülkelerden bu sayıların yavaşladığına ilişkin haberler geldikçe zaman zaman global piyasalarda olumlu fiyatlamalar olduğunu belirtti.. 

Açıklamada "Haftaya başlarken ABD vadeli endeks fiyatlamalarının %3’ün üzerinde primli olduğunu görüyoruz.. 

Özellikle GOÜ ekonomilerinin daha kırılgan yapıda olması ile birlikte kredi notlarının daha aşağılara inme riski piyasalarındaki karışık fiyatlamaların ve para birimlerindeki baskının ana sebepleri arasında gösterilebilir. Kurda 6.77 – 6.80 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.70– 6.66 seviyeleri destek olarak kullanılabilir" ifadelerine yer verdi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kendi aldıkları kararları hiçe saydılar
Kendi aldıkları kararları hiçe saydılar
24 saatte 3 ölüm, 130 vaka
24 saatte 3 ölüm, 130 vaka