Dolar/TL kritik haftaya düşüşle başladı

Dolar/TL kritik haftaya düşüşle başladı

Geçen haftayı % 1'in üzerinde düşüşle 5.87 civarında tamamlayan dolar/TL yeni haftaya da düşüşle başladı, bu haftaki Merkez Bankası kararı kurun hareketinde belirleyici olacak

Editor: Yeni Bakış Editör 2
14 Ocak 2020 - 10:00

Geçen hafta ABD ile İran arasındaki gerilimin azalması doların 5.90'ın altına gevşemesine neden olmuş, yaklaşık 3 haftanın en düşük seviyesi olan 5.85'i gören kur haftalık bazda % 1.5'in üzerinde gerilemişti.
Kur  sabah % 0.2 düşüşle 5.86'da, geçen hafta % 2'nin üzerinde gerileyen euro %0.1 düşüşle 6.52'de seyrediyor. Sepet kur da 6.19'da...
Bu hafta açıklanacak Merkez Bankası kararı kurun hareketi açısından belirleyici olacak. Çoğu kurum bankanın yeni yılda da faiz indirimlerine devam etmesini bekliyor. TD Securities bu toplantıda 150 baz puan faiz indirimine gidilmesini bekliyor.
Ünlü Menkul Değerler ise bankadan bir değişiklik beklemediklerini veya küçük ölçekli bir adım atılabileceğini belirterek "Aksi bir senaryoda reel faiz daha da daralacağı için TL'nin destek bulması zorlaşabilir" ifadesini kullandı.
Bugün ise içeride cari denge verisi takip edilecek. Küresel piyasalarda da ABD ile Çin arasında birinci faz ticaret anlaşmasının bu hafta içinde imzalanması bekleniyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temiz siyaset bu mu HP?
Temiz siyaset bu mu HP?
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak