Dosya neden hala Savcılığa intikal etmedi?

Dosya neden hala Savcılığa intikal etmedi?

Editor: Süperadmin
16 Eylül 2022 - 09:08
Reklam

Devlet Laboratuvarı binasında 6 yıl önce yaşanan şüpheli yangın olayının izleri halen silinmedi. 6 yıl önce çıkan yangının ardından kullanılamaz hale gelen Devlet Laboratuvarı binası atıl durumda kaldı. Devlet Laboratuvarı'nda büyük vurgun ile birlikte Devlet Laboratuvar'ı yangınının kundaklama olduğu ihtimali ortadayken konu ilgili olarak 2018 yılında tutuklanan ve kefaletle serbest kalan Ali Özören ve Nazife Türel hala yargılanmadı. Dosya hala Savcılığa intikal etmedi. Devleti büyük ölçüde zarara uğratanlar ve yangının çıkış nedeninin de bu konu olduğu şüphesi ortadayken iki zanlı yargılanmadığı gibi konunun takibinin ne aşamada olduğu bilinmiyor. 2016 yılında Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Müsteşarı ise Kemal Deniz Dana’ydı

 

Yeni Bakış

Sağlık Bakanlığı'nın 2018 yılı Haziran ayında polise yaptığı şikayet Devlet Laboratuvarı'nda büyük vurgunu ortaya çıkarırken, 2016 yılında meydana gelen Devlet Laboratuvar'ı yangınının kundaklama olduğu ihtimalini artırmakla kalmayıp yangın olayının aydınlatılması için ışık tuttu. Ancak bu konu da tıpkı diğer olaylar gibi faili meçhul kaldı. Devlet Laboratuavında meydana gelediği iddia edilen yüklü miktarda para vurgunu ile ilgili olarak tutuklanan zanlılar Ali Özören ve Nazife Türel  teminatla serbest bırakıldı. Türel'in bahse konu cihazların ithali için Dorhan Medikal Ltd.'den zanlı Ali Özören'in hesabına 178 bin TL yatması sağlandı. Devlet Laboratuvarı'nın, Türel tarafından ya da Türel'in teşvik ettiği şahıslar tarafından yapılan vurgunun ortaya çıkmaması için yakıldığı düşünülüyor. Devlet Laboratuvarı’nda sorumlu olan Nazife Türel, Bakanlar Kurulu kararı varmış gibi gösterip, eniştesinin işyerinin aracılığıyla, hayali cihazlar sipariş verip, sahtekârlıkla 178 bin TL temin ettiği gerekçesiyle 2018 yılında tutuklandı. Nazife Türel’in yanı sıra eniştesi Ali Özören de tutuklandı. Zanlılar, Sağlık Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, hazırlanan bir belge ile hiçbir gümrük giriş ve resmi talebi olmayan GCMS/ MS ve 8040 HEADSPACE GC isimli cihazlar ile ilgili Sağlık Bakanlığı fonundan 860 bin TL, Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Ofisi’nden 1 milyon 500 bin TL para temin etmeye çalıştıkları belirlendi. Söz konusu vurgun  olayı beraberinde o dönem başka bir şüpheyi de beraberinde getirdi.

Devlet Laboratuvarı, delilleri yok etmek için mi yakıldı?
Zanlıların başka suç ortaklarının olup olmadığı bilinmiyor, ancak Nazife Türel ‘in etkili hiçbir birimin talebi olmaksızın 13 Aralık 2016 tarihinde Devlet Laboratuvarına  hazırladığı evraklarla bazı kutular getirildiği biliniyor. 21 Aralık 2016 tarihinde  Devlet Laboratuvarında çıkan yangın akıllarda bazı soru işaretlerine neden oldu. Söz konusu yangının  bu meseleyle bağlantılı olup olmadığının  araştırılacağı söylense de henüz bu konu da aydınlanmadı. Konu evrağın nerede hazırlandığı, başka suç ortakları olup olmadığı, Devlet Laboratuvarı’na 13 Aralık 2016 tarihinde getirildiği tespit edilen kutuların ne olduklarıyla ilgili net bir açıklama yok.  

Devleti zarara uğratanlar neden yargılanmıyor?

Devlet Laboratuvarı'nda büyük vurgun ile birlikte Devlet Laboratuvarı yangınının kundaklama olduğu ihtimali ortadayken konu ilgili olarak 2018 yılında tutuklanan ve kefaletle serbest kalan Ali Özören ve Nazife Türel hala yargılanmadı. Olayın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen vurgun olayı gibi yangın da rafa kaldırıldı.

Dosya hala savcılığa intikal etmedi

Devleti büyük ölçüde zarara uğratanlar ve yangının çıkış nedeninin de bu konu olduğu şüphesi ortadayken iki zanlı yargılanmadığı gibi konunun takibinin ne aşamada olduğu bilinmiyor. Dosyanın hala poliste olduğu ve Savcılığa intikal etmediği biliniyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Açlık sınırı 9 bin 841 TL
Açlık sınırı 9 bin 841 TL
PROTESTO ETTİ CEZAEVİNE GİRDİ
PROTESTO ETTİ CEZAEVİNE GİRDİ