“Dövme bir sanattır”

“Dövme bir sanattır”

Lefkoşa Surlariçi’nde Black Dragon Tattoo dövme stüdyosunda 3 yıldır profosyonel olarak dövmecilik yapan Diler Ertuğ dövme sanatçılığı ve ülkemizde dövmeye olan bakış açısı hakkında konuştu

Editor: Süperadmin
19 Ağustos 2020 - 11:53

“Ben dövme sanatına klasik yaklaştığım için bobinli makine tercih ediyorum, kullandığımız iğneler, boya kapları tek kullanımlık olduğu için hiçbir şekilde sağlığı tehtid eden bir durum söz konusu değildir.”

“Dövmenin kesinlikle bir profosyonel tarafından hijyenik bir dövme stüdyosu ortamında  yapılması gerekiyor,müşterinin ve dövme sanatçısının huzuru ve karşılıklı güven için mutlaka küçük ya da büyük fark etmeksizin mutlaka  bir dükkan ortamı sağlanmalı.”

Dövme’nin aynı zamanda  bir vücut süsleme sanatı olduğunu söyleyen Ertuğ , “10 saat sürecek bir dövmeyi kimse oturup düşünmeden yaptırmaya karar vermez” dedi.

 

Oğuzhan TUNCER

“Dövme sanatı ya da dövmecilik, vücudunuzda sonsuza dek taşıyacağınız bir sanat eseri  olarak veya  öldükten sonra mezara götürebileceğiniz tek şey olarak kabul edilebilir, bunun için dövme yaptırmak isteyen müşterileri doğru yönlendirmek bence işimizin vaz geçilmez bir parçasıdır” diyen Lefkoşa Surlariçi’nde  Black Dragon Tattoo dövme stüdyosunda 3 yıldır profosyonel olarak dövmecilik yapan Diler Ertuğ, “stüdyomuza bir fikirle gelebilir müşteri hatta kabaca bir fikir oluşturup gelmelerini  daha çok tercih ederim.Bu yoldan çıkarak ona göre seçtikleri tasarıma göre ya  da akıllarındaki bir   tasarıma göre kendi kabiliyetimiz doğrultusunda biz bir yön veriyoruz” diye konuştu.  Ertuğ,  dövmecilikte  belli başlı katagoriler olduğunu,  portre, realistik, old school(klasikleşmiş), ancak  stüdyoda  tercih ettiği stillerin american classic old school , neo tradational ve illustrasyon ağırlıklı tasarımlar olduğunu söyledi.

“Dövmenin yaşı yoktur”

Ertuğ, şöyle devam etti, “Dövme yaparken zaten hijyene her zamanki gibi çok dikkat etmemiz gerekiyor, yani biz dövmeci ailesi olarak zaten her zaman dikkat ettiğimize inanıyorum. Koronavirüsten kaynaklı   ekstra dikkat gerekiyor, sadece dövme yaparken de değil, dükkanın genel hijyen ve temizliğine, bildiğiniz gibi toz ve topraklı bir ülkede yaşamızdan dolayı daha çok  dikkat etmemiz gerkemektedir. Dövme çok zevkli bir şey ve kesinlikle sanattır, bunun bir tartışması bile olamaz.

Günümüzde dövme merağı çok arttı ve sadece gençlerde değil, orta yaş da  gelip gönül rahatlığıyla yaptırabiliyor.  Bu bizim için çok keyif verici bir şey aslında, dövmenin yaşı yoktur, derinin yaşı vardır. Herkesin derisi farklı olduğu için bizde deri üzerinde çalıştığımız için deri yaşlandıkça bizim işimiz de zorlaşıyor.  İşin gerçekçi kısmı bu ama dövme yapamam, şu yaşa geldim gibi bir şey kabul etmiyoruz, herkes dövme yaptırabilir.”

“Acı, derinin daha ince olduğu  yerlere göre değişmektedir”

Ertuğ, dövme yaptırmaya gelen müşterilerden  genellikle ilk dövmesini yaptıracak olan kişilerin acı konusunda önyargılı oldukları için çekinmekte olduklarını söyleyerek, “herkesin acı eşiği farklıdır  dövmeyi vücudunuzda nereye yaptırmayı tercih ettiğiniz bu sorunun cevabını değiştirir” dedi. Ertuğ, “Şöyle söylemek gerekirse sırta dövme yaptırırken hissedilen acı ile boyun bölgesine yaptırılan dövmenin acısı farklıdır, derinin daha ince olduğu  yerlere göre değişmektedir” şeklinde konuştu.

“Her türlü tasarımı çizebiliriz”

Ertuğ, şunları söyledi, “Stüdyoda aynı zamanda kendi tasarımlarımı da yapıyorum. Dövme yaptıracak kişinin stüdyoya gelip bir cin ali çizimi istese dahi onun üzerine  çalışıp müşterinin tasarımını hayata geçirebiliriz ve bunu hiç pişman olmayacağınız bir şey olarak vücudunuzda taşımaya başlayabilirsiniz.

Dövme herkese göre değildir, bazı insalar uzaktan beğenir, sever kendisi vücudunda dövme taşımak istemeyebilir, herkes dövme yaptıracak diye bir kural yoktur ama ben bunu kabul etmiyorum, ‘dövme yaptırmak istemiyorum çünkü pişman olacağım’  zaten bu cümleyi kuruyorsanız dövme yaptırmayı hiç düşünmeyin bile.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kriz var hükümet yok!
Kriz var hükümet yok!
Narkotikten “Balyoz” operasyonu
Narkotikten “Balyoz” operasyonu