Dünyayı karşımıza aldık

Dünyayı karşımıza aldık

Editor: Yeni Bakış Editör 4
24 Temmuz 2021 - 12:41
Reklam

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve Maraş’ın bir kısmının askeri bölge statüsünden çıkarılarak yerleşime açılacağının vurgulanmasının ardından;


Maraş’ın yüzde 3.5’nin açılması kararının ardından hiçbir ülkeden kararı destekleyici yönde açıklama gelmezken, yapılan açıklamaların tamamı bu açılımı kınayacak şekilde oldu

 

Konunun çok hızlı şekilde BM Güvenlik Konseyi’ne taşınmasının ardından İngiltere tarafından hazırlanan bir taslak da üyeler tarafından görüşülmeye hazırlanıyor. Taslakta Türkiye’nin kınanması ve Maraş’la ilgili yapılan tüm açılımlardan geri adım atılması yer alıyor

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 11 Mayıs 1984 tarihinde almış olduğu 550 sayılı karara göre, “Maraş 1974’teki sahipleri ve sakinleri dışında yerleşime açılamaz” denmiş, ayrıca kapalı Maraş’ın, “Birleşmiş Milletler yönetimine devredilmesi” de ayni kararda yer almıştır.

 

Yeni Bakış


Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst düzey yöneticilerinin de katıldığı 20 Temmuz kutlamaları dolayısıyla önce KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ardından ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kapalı Maraş (Varoşa) açılımına çok sayıda ülkeden tepki dolu açıklamalar gelmeye devam ediyor. Tamamı eleştiri içeren açıklamalar sonucunda uzmanlar kapalı Maraş açılımı nedeniyle “tüm dünyayı karşımıza aldık” yorumları yapıyor.

Alınan karara bu tepkilerin geleceğinin bilindiği konusunda hemfikir olan uzmanlar bu adımın tamamen Türkiye’deki iç siyasete yönelik olduğunu da iddia ettiler.

Bu arada Maraş’la ilgili olarak gazetemizin baskıya gireceği saate kadar herhangi bir ülkeden olumlu bir açıklama gelmedi. Yapılan açıklamaların tamamı kararı alınan açılıma onay vermeyecek şekilde oldu.


BM Güvenlik Konseyi kararları net


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 11 Mayıs 1984 tarihinde almış olduğu 550 sayılı karara göre, “Maraş 1974’teki sahipleri ve sakinleri dışında yerleşime açılamaz” denmiş, ayrıca kapalı Maraş’ın, “Birleşmiş Milletler yönetimine devredilmesi” de ayni kararda yer almıştır. 1974 öncesinde yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı Maraş’la ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye aleyhinde çok sayıda davanın da dosyalandığı bilinenler arasında.


BM Güvenlik Konseyi’nden kınama


BM Güvenlik Konseyi, daha önce alınan kararlar ışığında Maraş ile ilgili yapılması planlanan yeni açılımın “kabul edilemez” olduğunu belirten bir kınama açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada Türkiye’ye Maraş konusundaki eylemlerine “derhal son veriniz” çağrısı da yapıldı.

Bu arada İngiltere tarafından hazırlanan taslak bir metin de BM Güvenlik Konseyi’ne sunuldu. Taslak metinde "Güvenlik Konseyi, Maraş'ın herhangi bir bölümüne, sakinleri dışındaki kişiler tarafından yerleşime yönelik her türlü girişimin kabul edilemez olduğunu ve Maraş ile ilgili BM kararlarına uygun olmayan hiçbir işlem yapılmaması gerektiğini yineler." ifadeleri yer alıyor. “Bu eylem planının derhal durdurulması ve Ekim 2020’den bu yana Maraş’ta atılan tüm adımların geri alınması” çağrısı yapılan taslak metinde, Kıbrıs sorununun federal temellerde çözümüne işaret ediliyor. 


Zaharova: “Bölgenin statüsünün değiştirilmek istenmesi endişe verici”


Yapılan yeni Maraş açılımının ardından bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova: “Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri ve kapalı Maraş bölgesiyle ilişkili durumu yakından izliyoruz. Söz konusu bölgenin statüsünün değiştirilmeye devam etmesinin endişe yaratmaması beklenemez. BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olacak biçimde gerçekleştirilen ve müzakerelerin yeniden başlatılmasını zorlaştıran taraflı eylemlerin tamamını kabul edilmez olarak buluyoruz” dedi.


“Çözümü halkların kendisi bulmalıdır”


Kıbrıs’taki çözümsüzlüğe de atıfta bulunan Mariya Zaharova; “Mevcut müzakereler ya da çözüm modeli üstünde tek taraflı yeni düzenlemeler yapılması fikrini desteklemiyoruz. Nihai çözümün dışardan baskı olmadan ya da hazırlanmış formüller dayatılmadan, halkların kendisi tarafından bulunması gerektiğine inanıyoruz. Söz konusu görüşlerimizi, hiçbir istisna olmaksızın tüm partnerlerimize iletiyoruz” dedi.


Blinken: “Porvokatif” ve “kabul edilemez”


ABD Dışişleri Bakanlığı, Maraş'ın yüzde 3,5'inin açılmasını, Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı olduğu gerekçesiyle kınadı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın yaptığı açıklamada, karar 'provokatif' ve 'kabul edilemez' olarak nitelendi. Blinken, "ABD, Kıbrıslı Türklerin, Türkiye tarafından desteklenen tutumunu provokatif, kabul edilemez ve krizi çözmek için yapıcı görüşmelere katılma sorumluluğuyla bağdaşmayan bir tutum olarak görüyor" ifadelerini kullandı. Blinken, ABD'nin konuyu BM Güvenlik Konseyi'nde gündeme getirmek için kendisi gibi düşünen ortaklarıyla birlikte çalıştığını ve güçlü bir tepki için çağrıda bulunacaklarını belirtti.

Yine ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price da konuyla ilgili bir açıklama yaparak; “ABD Maraş’ın belirli kısımlarının Kıbrıs Türk kontrolüne devredilmesine ilişkin açıklamayı kınıyor. Bu adım açık bir şekilde 550 ve 789 sayılı BM Güvenlik Kurulu kararlarıyla tutarsızdır” dedi.


İngiltere: “Karar kabul edilemez. Derin endişe duyuyoruz”


Maraş’ın bir bölümünün daha açılması kararının ardından İngiliz Hükümetinden de bir açıklama geldi. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab'ın Twitter'den paylaştığı yazılı açıklamada, "Birleşik Krallık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Maraş'ın kapalı alanının yüzde 3,5’nin oluşturan bir bölgenin yeniden açılması ve yeniden yerleşimine ilişkin yaptığı açıklamaları için derin endişe duymaktadır" ifadesi yer aldı.

Açıklamanın devamında ise, "Söz konusu açıklama, BM kararlarına ve Türkiye'yi Maraş'taki eylemlerini durdurmaya ve tersine çevirmeye çağıran 8 Ekim 2020 tarihli Güvenlik Konseyi kararına aykırıdır. Birleşik Krallık, Maraş meselesine ilişkin Güvenlik Konseyi kararlarını güçlü bir şekilde desteklemekte ve tüm tarafları bunlara uymaya çağırmaktadır. Bu konuyu diğer Güvenlik Konseyi üyeleriyle acil bir konu olarak tartışacak" ifadeleri yer aldı.


Fransa’dan kınama


Açıklamanın ardından Fransa Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak alınan kararı kınadı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, meseleyi BM'de gündeme getireceklerini açıkladı ve 550 ve 789 sayılı BM kararlarına uyulması çağrısında bulunarak Türkiye'nin tavrından üzüntü duyduklarını belirtti. Fransa Dışişleri Bakanlığı ayrıca Türkiye’nin Kıbrıs’taki istilacı politikalarına devam etmesinin Kıbrıs konusundaki görüşmeleri de sekteye uğratacağı uyarısında bulunarak, konuyu BM’de gündeme getirerek Türkiye’ye karşı en sert tedbirlerin alınmasını sağlamaya çalışacağız ifadeleri kullanıldı.


AB de kınadı


AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Erdoğan ve Tatar'ın Maraş ile ilgili açıklamalarından derin endişe duyduğunu açıklayarak, "Maraş'ın statüsünü değiştirmeye yönelik tek taraflı ve kabul edilemez bir karar" ifadelerini kullandı. Borrell, Maraş'ın statüsü hakkında, BM'nin ilgili kararlarıyla uyum içinde olmayan eylemde bulunulmaması gerektiğini savunarak, Türkiye'nin, müzakerelere yardımcı olacak ortam yaratılması sorumluluğuyla hareket etmesi ve somut katkı sunması gerektiğini belirtti.

Borrell, "AB'nin mesajı çok açıktır. Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne BM Güvenlik Konseyi kararları temelindekinin dışında alternatif yoktur. Bu bakımdan Maraş'taki kapalı bölgenin açılmasıyla ilgili bugünkü eylemlerden ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik BM ilkeleriyle çelişen açıklamalardan üzüntü duyuyoruz. Bunlar daha fazla güvensizliğe, bölgede daha fazla gerilime neden olacaktır ve acilen geri alınmalıdır." ifadelerine yer verdi.


Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan Maraş konusunu BM Güvenlik Konseyi'ne taşıdı


Maraş'ın kısmen açılması kararı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin de tepkisini çekmişti. Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis bu adımı 'yasadışı' ve 'kabul edilemez' olarak nitelemişti. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ise kararı 'en güçlü şekilde kınadıklarını' açıkladı.

Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulidis, “Bu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlalidir ve müzakereleri yeniden başlatma çabalarını olumsuz etkileyecektir" şeklinde bir açıklama yaptı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise, “"Türk tarafının açıklamaları, yeni bir 'oldu-bitti' yaratmaya, Kıbrıs'ı yeniden birleştirme umudunu kesin olarak gömmeye çalışıyor" ifadesini kullandı.


Maraş için bir uyarı da Çin’den


Çin’in Lefkoşa Büyükelçisi Liu Yantao, Twitter’den yaptığı açıklamada, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in mesajını Rum lider Nikos Anastasiadis’e illettiğini, Çin’in Maraş konusunda ilkeli duruşunu yinelediğini duyurdu.

Büyükelçi açıklamasında, “Çin, tüm tarafların BM’nin ilgili kararlarına kesinlikle uyması gerektiğini savunuyor. Maraş’ın statüsünü değiştirebilecek ve bölgede tansiyonu yükseltebilecek tek taraflı hareketlerden kaçınılmalıdır. Diğer Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri ile Maraş’taki son gelişmelerle ilgili alınacak önlemleri tartışıyoruz.” ifadelerini kullandı.


Mısır: “Derin endişe duyuyoruz”


Mısır Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak. “Kapalı Maraş’ın kısmi olarak açılıp statüsünün değişmesinden derin endişe duyduğu, bunun değişmesinden büyük endişe duyduğu, bunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararına aykırı olduğu” belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Figen Karahan yaşamını yitirdi
Figen Karahan yaşamını yitirdi
PINARDAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ
PINARDAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ