“DURDURMAYA GÜÇLERİ YETMEZ”

“DURDURMAYA GÜÇLERİ YETMEZ”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Yeni Bakış’a konuştu. Arıklı, KIB-TEK’te yolsuzluğa karışan birçok kişinin çok yakında gün ışığına çıkacağını söyledi

Editor: YeniBakış Editör
04 Mart 2021 - 10:47
Reklam

Arıklı, “KIB-TEK’te vurgunun boyutu yılda 250-300 Milyonlara kadar varıyor. Komite raporu son aşamasında. Birçok kişi ve gün ışığına çıkmamış bilgiye ulaşacağız. Kararlılıkla bu işin üzerine gidiyoruz, umarım karşımıza kimse çıkmaz. Bu temiz eller operasyonunu kimse durdurmaya kalkmaz. Aksi takdirde enkazın altında onlar kalır. Bu lafım da herkesedir” dedi.

Arıklı, “Yıllardan beri KIB-TEK’te  ihaleler nasıl yapılıyor? Kimler bu işten nasıl vurgun vuruyor? Hepsi çok yakında ortaya çıkacak. Soruşturma neticesinde dava açıldığı anda ilgili şahıslar görevlerinden alınacak” diye konuştu.

Önceki gün polisin KIB-TEK’e gittiğini belirten Erhan Arıklı, Sayıştay raporuna konu olan bir ihaleyi ele alarak konunun  araştırıldığını söyledi.

“Meclis Araştırma Komitesi’nin kurulması ile birlikte KIB-TEK’in röntgenini çektik. Komitedeki bütün arkadaşlar orada karşılaştıkları manzara ve aldıkları bilgiler neticesinde şaşkınlıklarını  gizleyemediler” diyen Arıklı, “20-25 Milyon Dolarlık vurgunun önüne geçtik, 4-5 ihaleyi durdurduk. Biz bu işte kararlıyız” dedi.

 

Esengül AYKAÇ

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, KIB-TEK konusunun  Meclis’e girdiği andan itibaren üzerinde durduğu bir konu olduğunu  söyleyerek, KIB-TEK’in KKTC’nin üçte bir bütçesine sahip olan bir kurum olduğunu kaydetti. KIB-TEK’te yıllardan beridir dedikodular yapıldığından söz eden Erhan Arıklı, Sayıştay’ın bu yönde rapor  hazırladığına dikkat çekti. Erhan Arıklı, daha önce de KIB-TEK hakkındaki  iddiaların havalarda uçuştuğunu fakat kimsenin neticeye varamadığını belirtti.

“20-25 Milyon dolarlık vurgunun önüne geçtik”

Eskiden KIB-TEK hakkında amatör olarak ilgilendiğini ifade eden Erhan Arıklı, Meclis’e girdiği andan itibaren KIB-TEK’i mercek altına aldığını kaydetti.  İlk etapta Meclis’e girer girmez 4 tane jeneratör alımı ile ilgili bir ihale ile işe koyulduğunu anlatan Erhan Arıklı, araştırmalarına göre o ihale ilgili yaklaşık 20-25 Milyon Dolarlık vurgunu tespit ederek hemen meclisin gündemine getirdiğini anımsattı. Çok ciddi bir muhalefet sergileyerek,  jeneratör ihalesini yapmadıklarını söyleyen Erhan Arıklı, bu sayede vurgunun önüne geçtiklerini kaydetti.

“Meclis Araştırma Komitesi kurulur kurulmaz KIB-TEK’in röntgenini çektik”

Araştırmaları neticesinde birkaç tane ihale, birkaç tane daha yolsuzluğun daha ortaya çıkartıldığına dikkat çeken Erhan Arıklı, geçen yıl Meclis Araştırma Komitesinin kurulması için önerge verdiğini anımsattı. Meclis araştırma komitesinin kurulması ile birlikte KIB-TEK’in röntgenini çektiklerini ifade eden Erhan Arıklı, “Yıllardan beri KIB-TEK’te  ihaleler nasıl yapılıyor? Kimler bu işten nasıl vurgun vuruyor?” diye sorarak araştırmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

“Şaşkınlıklarını gizleyemediler”

Erhan Arıklı, “Komitedeki bütün arkadaşlar orada karşılaştıkları manzara ve aldıkları bilgiler neticesinde şaşkınlıklarını  gizleyemediler” şeklinde konuştu.

“Temiz Eller Operasyonu ile 4-5 ihaleyi durdurduk”

Komite raporunun şu anda son aşamasında olduğuna dikkat çeken Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı, kararın çıkması ile birlikte birçok kişi ve gün ışığına çıkmamış bilgiye ulaşılabileceğine işaret etti. Erhan Arıklı, “Ekonomi ve Enerji Bakanı olduktan sonra KIB-TEK bana bağlı olduğu için oraya herhangi hangi bir şaibeye karışmayacak olan kişileri yönetim kuruluna atanmasını sağladık” şeklinde konuşarak,  bu sayede KIB-TEK’teki ‘temiz eller operasyonu’nu başlattıklarını kaydetti. Temiz Eller Operasyonu neticesinde vurgun kokan 4-5 ihaleyi durdurduklarını ifade eden Erhan Arıklı, operasyon neticesinde ihalelerin daha temiz daha şeffaf olabilmesi için yeni uluslararası ihalelere çıkılması için çalışmalar yapıldığına dikkat çekti. Önceki gün itibari ile polisin KIB-TEK’e gittiğini anlatan Erhan Arıklı, Sayıştay raporuna konu olan bir ihaleyi ele alarak konuyu araştırdıklarını kaydetti. Erhan Arıklı, soruşturmanın neticesine göre dava açıldığı anda ilgili şahısların görevlerinden alınarak uzaklaştırılacaklarını söyledi.

“Temiz eller operasyonunu durdurmaya kalkanlar enkaz altında kalır”

KIB-TEK’e başlatılan temiz eller operasyonunun diğer kurum ve kuruluşlarda da aynı kararlılıkla devam etmesi gerektiğini savunan Erhan Arıklı, “Müsteşarımın ortaya çıkardığı rakamlara göre KIB-TEK’te vurgunun boyutları yılda 250-300 Milyonlara kadar varıyor” dedi. KIB-TEK bütçesinin onda biri civarındaki bir rakamdan bahseden Erhan Arıklı, 300 Milyon Lira ile KIB-TEK’in ihtiyaç duyduğu bütün yatırımların yapılabileceğine işaret etti. Erhan Atıklı, “Vurgunu durdurabildiğimiz anda elektriği ucuzlatabiliriz. Kararlılıkla bu işin üzerine gidiyoruz. Umarım karşımıza kimse çıkmaz. Bu temiz eller operasyonunu kimse durdurmaya kalkmaz. Aksi takdirde enkazın altında onlar kalır. Bu lafım da herkesedir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MANDIRA KÖYLÜYÜ BEZDİRDİ
MANDIRA KÖYLÜYÜ BEZDİRDİ
DOKTORLAR TUTUKSUZ YARGILANACAK
DOKTORLAR TUTUKSUZ YARGILANACAK