"Düştüğümüz kuyudan çıkamıyoruz"

"Düştüğümüz kuyudan çıkamıyoruz"

Editor: Süperadmin
19 Kasım 2020 - 11:55 - Güncelleme: 19 Kasım 2020 - 20:47

Sağlık Eski Bakanı Eşref Vaiz, Yeni Bakış web TV’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkına destek olmak isterken köstek olması, Türkiye’nin çaresizliği, AB’nin oyunları, Amerika’nın petrol mücadelesi gibi birçok sebepten dolayı düştüğümüz kuyudan çıkamaz bir hale geldiğimizi söyledi.

Vaiz, zamanında “yanındayız” diyenlerin bugün sırtını dönecek konumda olduğunu belirterek, etrafı kıymetli doğalgaz rezervleri olan bu adada, daha iyi koşullarda yaşanması gerekirken, sanki bir üvey evlat gibi itilip hor görülmesinin hak edilen bir şey olmadığını belirtti

Kıbrıs adasının etrafında petrol ve doğalgaz rezervleri olmasaydı belki de şu an bu kadar tehlike ve sıkıntı içerisinde olmayacaktık” diyen Vaiz, Akdeniz bölgesinde bulunan kaynakların paylaşılamama konusu olmasında temel sorunun konuyla alakalı Türkiye devletinden de kesin bir kararın verilememesine bağladı.

Vaiz, “Birçok alanda Kıbrıs Türk halkı mağdur oluyor, özellikle ekonomi alanında dış ekonomiye köle bırakılıyoruz ne üretimimiz tam anlamıyla yeterli ne de ürettiklerimi dış piyasaya aktarabiliyoruz. Aktarılma aşamasında da önümüze taş koyuluyor ve bunun önüne geçmezsek Kıbrıs yaşanılmayacak bir yer haline gelecek” dedi.

 

Rabia ÇAKMAK

Kazım Denizci’nin hazırlayıp sunduğu Yaşamın İçinden programının konuğu Sağlık Eski Bakanı Eşref Vaiz, Kıbrıs Türk halkının yanında olan devletler tarafından terk edilmiş olduğunu ve ekonominin bu yüzden toparlanamadığını açıkladı.

“Kıbrıs Türk halkı yaşananları hak etmedi”

Vaiz, Kıbrıs Türk halkının tarihinde de terk edilmiş olduğunu ve bunun derin bir trajedi olduğunu ifade ederken, adaya gelindiği günden bu yana Kıbrıs Türk halkının hak etmediği olaylara maruz kaldığını ve bunun yanındayız dediği ülkeler tarafından yapıldığını vurguladı.

“Kıbrıs adasının etrafında petrol ve doğalgaz rezervleri olmasaydı belki de şu an bu kadar tehlike ve sıkıntı içerisinde olmayacaktık” diyen Vaiz, Akdeniz bölgesinde bulunan kaynakların paylaşılamama konusu olmasında temel sorunun konuyla alakalı Türkiye devletinden de kesin bir kararın verilememesine bağladı.

“Norveç ülkesi gibi olamıyoruz”

Norveç örneğini veren Vaiz, Norveç’te petrol bulunduktan sonra devletleştirildiğini ve çıkarılan petrolün devlet yararına kullanıldığını açıkladı. Bu noktada, Kıbrıs halkının petrol ve doğalgaz rezervlerinden yararlanarak ekonomik buhrandan çıkabileceğini fakat bunun için kimsenin elini taşın altına koymadığını belirtti. Orta Doğu’da yaşanan siyasi gerilimler ve savaşların petrol ve doğalgaz paylaşımında sıkıntı olduğunu belirten Vaiz, Türkiye’nin Kıbrıs halkına yardım etmesi için öncelikle Doğu Akdeniz’deki konularını halletmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Vaiz, Kıbrıs halkı olarak eski tarihlerde NATO’ya karşı çıkmalarının günümüzde ne kadar doğru bir karar olduğunu ve buna bağlı olarak Orta Doğu’da yaşanan savaşlara NATO’nun müdahale etmemesinin akıllarda “ne biçim bir NATO” tepkisini getirdiğini ve bunu sadece biz değil bütün dünyanın söylediğini kaydetti.  

“Bize ait olan rezervlerden yararlanamıyoruz”

Akdeniz’de bulunan petrol ve doğalgaz rezervlerinde Kıbrıs’ın hakkı olduğunu vurgulayan Vaiz, Çin, Rusya gibi ülkelerin uzak olmasına rağmen Petrol Rezervinden yaralanmak için Suriye’de beklediğini fakat Akdeniz’de yaşanan gerilimlerin yaşanacak daha büyük sorunlara da gebe olacağını ifade etti.

“Amerika’nın Suriye ve Irak’taki askerleri dindar gruplardır”

Irak’ın kuzeyinde petrol çıkmasının ardından petrolü Akdeniz yoluyla ülkelere taşımak isteyen Amerika, zamanında Osmanlı toprakları olan Musul’u Türkiye’nin istemesi üzerine “sana pastadan pay yok” şeklindeki açıklamasıyla Irak’taki petrolü sahiplendiğini ve bunun Akdeniz’e taşınması için izlenecek yolun Türkiye’den geçmesi üzerine bir takım dindar grupları  sınıra getirerek bunu sağladığını aktaran Vaiz, “Türkiye’nin Amerika’ya olan gizli köleliğinden dolayı ne petrol rezervlerinden yararlandık ne de Akdeniz’de haklarımızı alabiliyoruz” dedi.

“Oy vermemize rağmen Avrupa Birliği’ne giremedik”

Eşref Vaiz, eski zamanlarda Kıbrıs halkının Türkiye’den bağımsız şekilde Avrupa Birliğine girmek için oy verdiğini fakat oy vermeyen Rum halkının bile Avrupa Birliğine girdiğini belirtmesinin yanında, Kıbrıs halkının Türkiye ve Avrupa’ya inanmasına rağmen hayal kırıklığına uğradığını yineledi.

“Türkiye’nin sorumsuzluğu bizi de etkiledi”

Denizci’nin, “Akdeniz’de petrol ve doğalgaz hakkı olan Türkiye neden şimdi dışlanıyor?” sorusuna, “zamanında Türkiye’yi yönetenlerin soysuzluğundan şu an hak tanınmıyor” diyen Vaiz, Türkiye’nin ikili ilişkilerini tam anlamıyla yönetemediğini ve bu durumdan dolayı Amerika’nın Türkiye’yi dışladığını dile getirdi.

“Kıbrıs yaşanmaz bir yer olabilir”

Vaiz, “Birçok alanda Kıbrıs halkı mağdur oluyor, özellikle ekonomi alanında dış ekonomiye köle bırakılıyoruz, ne üretimimiz tam anlamıyla yeterli ne de ürettiklerimi dış piyasaya aktarabiliyoruz, aktarılma aşamasında da önümüze taş koyuluyor ve bunun önüne geçmezsek Kıbrıs yaşanılmayacak bir yer haline gelecek” dedi.

“Avrupa Birliği Rum tarafını Avrupa Birliğine alarak kuzey ve güneyi tescilli olarak ayırdı”

Eşref Vaiz,  “Avrupa Birliği zamanında Türkiye’nin önüne engeller koyarak , ne Avrupa Birliğine girmemiz için imkan sağladı ne de Amerika’nın kapitalist düşüncelerini  göz ardı etti” demesine ek olarak, Avrupa Birliğine girmemiz dahilinde Türkiye’nin siyasi konumu da  bir nebze değişmiş olacaktı fakat gerek inançlar gerek coğrafi konum, gerek dış ilişkiler bizim söz hakkı almamız gerekirken aksine Amerika’nın dediklerine köle haline getirdi” dedi.    

“Düştüğümüz kuyudan çıkamıyoruz”

Kazım Denizci’nin “Size vefasızlık desem bana ne dersiniz?” sorusuna ise Eşref Vaiz, şu şekilde cevap verdi; “Kıbrıs halkı olarak tarihten bu yana girdiğimiz sıkıntılar, sağ gösterilip sol vurulması, Kıbrıs’ın  tanınması, Türkiye’nin Kıbrıs halkına destek olmak isterken köstek olması, Türkiye’nin çaresizliği, Avrupa Birliğinin oyunları, Amerika’nın petrol mücadelesi ve benzeri bir çok sebepten dolayı düştüğümüz kuyudan zamanında “yanındayız” diyenler yüzünden şimdi çıkamıyoruz. Çünkü bize yanındayız diyenler şimdi yardım istesek sırtını dönecek konumda. Etrafı kıymetli petrol ve doğalgaz rezervleri olan bu adada, daha iyi koşullarda yaşaması gerekirken, sanki bir üvey evlat gibi itilip hor görülmesi, ekonomiye destek çıkılmaması, Kıbrıs’ın hak ettiği şeyler değildir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyük vurgun
Büyük vurgun
Mağusa'nın vampir iş insanı
Mağusa'nın vampir iş insanı