"Ekonomi" Sağlığa tercih edildi

"Ekonomi" Sağlığa tercih edildi

Sağlık Bakanı ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulunun kararı olan tam kapanma, Bakanlar Kurulunda kabul görmedi

Editor: Süperadmin
17 Ocak 2021 - 08:58 - Güncelleme: 17 Ocak 2021 - 12:31
Reklam

Artarak devam eden ve bir türlü kontrol altına alınamayan yerel vakalar nedeniyle Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu tarafından kararı alınan “tam kapanma” isteği kabul görmedi

 

Gerek ekonomik örgütlerden gelen baskılar gerekse devlet kasasının tam takır olması “tam kapanma” kararının uygulanmasını önledi

 

Vatandaşlar alınan kararları göstermelik olarak niteleyerek, alınan kararların yerel bulaşın önlenmesine asla yardımcı olamayacağını ifade ettiler

 

Yeni Bakış Özel

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle ülkemizde yaşanan kafa karışıklığı devletin en üst seviyelerinde de kendisini gösterdi. 15 Ocak’ta sona eren Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu kararlarının devam edip etmeyeceği ve yeni kararların alınıp alınmayacağı yeni toplantıya kalmıştı. Üst Kurulun önceki gün uzun saatler süren toplantısı sonrasında kararlarını açıklamayıp, kararların Bakanlar Kurulu tarafından yapılacağını bildirmeleri, hükümette alınması düşünülen kararlarda sıkıntılar olduğunu ortaya çıkarmıştı.

 

Tam kapanma isteği

Son dönemlerde ülkemizde devam eden yerel vakaların bir türlü düşüş göstermemesi, özellikle son günlerde kaynağı belirsiz yeni pozitif vakalardaki artış ve zayıf sağlık sistemimizin artık tıkanma noktasına gelmesi tam kapanmayı gündeme taşıdı. Özellikle direk pandemi ile mücadele eden Sağlık Bakanı Ali Pilli ve diğer sağlık çalışanları böyle bir kapanmanın zaruri olduğunu ısrarla dile getirerek çok geç olmadan bu kararın alınmasını istediler. Buna paralel olarak önceki gün toplanarak uzun saatler görüşen Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu da bu yönde bir karar aldı ancak kararını açıklayamadı.

 

Karara büyük baskı

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun tam kapanma düşüncesinin ardından başta Başbakan ve diğer kabine üyelerinin alınan karar sonrasında, zaten bitme noktasına gelen özel sektörün çok daha büyük yaralar alacağını öne sürerek büyük baskı yaptıkları öğrenildi. Baskıların ardından kararı alan Üst Kurul kararlarını Başbakana ileterek nihai kararın Bakanlar Kurulu tarafından verilmesini istedi.

 

Anlattıkları anlaşılmadı

Pandemi nedeniyle alınacak kararları görüşmek üzere dün apar topar toplanan Bakanlar Kurulu’nun sona ermesiyle mikrofon başına geçen Başbakan Ersan Saner’in söyledikleri vatandaşlar tarafından büyük eleştiri aldı. Vatandaşlar sosyal medyadan Başbakanı eleştiri yağmuruna tutarak alınan kararların neye göre, hangi dayanaklara göre alındığını anlayamadıklarından yakındılar. Bu arada Başbakanın pandemi kararları açıklanırken bile Türkiye ile yeniden protokol imzalanacağını açıklaması en çok eleştiri alan kısım oldu.

 

Kararlar göstermelik

Vatandaşlar alınan kararları göstermelik olarak değerlendirirken, bu kararların yerel bulaşın içerisinde bulunduğu ve sağlıkçıları korkutan duruma hiçbir faydasının olmayacağını dile getirdiler. Yine kararlar içerisinde yer alan ve kamuda çalışanlara verilecek olan hayat pahalılığının 3 ay ötelenmesi kararının da büyük bir sorunu ortadan kaldırdığı ve kasada parası olmayan hükümeti rahatlattığı yorumları yapıldı. Başbakan Ersan Saner’in “kamuya vereceğimiz hayat pahalılığından gelecek parayı özel sektöre aktaracağız” açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını belirten vatandaşlar, “daha önce özel sektörle ilgili yapılan katkı açıklamalarının ne kadarının yerine getirildiğini çok iyi biliyoruz, bunun asla yerine getirilmeyeceğinden de eminiz. Ayrıca kamu maaşlarını para yok, para bulamıyoruz diye kesintili ödeyeceğiz diyen hükümet yetkilileri acaba olmayan para ile mi özel sektöre katkı yapacaklar” dediler.

 

Üst Kurul toplanıyor

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun bugün toplanacağı öğrenildi. Üst Kurulun aldıkları tam kapanma kararının, Bakanlar Kurulu tarafından kabul görmemesini görüşecek olan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulundaki bazı üyelerin istifa etmek istedikleri de öğrenildi. Ancak yarın toplanacak kuruldan istifa edilmemesi konusunda üyelere çeşitli telkinlerde de bulunulduğu gelen haberler arasında.

 

Kasada para yok

Yaşanacak tam kapanma nedeniyle zaten durma noktasına gelen ekonominin daha da büyük bir krize gireceği ve iflasların daha da artacağı gerçeği nedeniyle tam kapanma kararının alınmadığı bir gerçek. Üstelik KKTC hükümeti ocak ayı içerisinde kamu çalışanlarının maaşlarını dahi ödeyemeyecek durumda iken özel sektöre tek bir kuruş yardım yapamayacağı da biliniyor. Yine KKTC hükümetlerinin en büyük kazanç kapısı olan özel sektörün iş yapmaması durumunda devletin gelirlerinin de büyük ölçüde azalacağı ve ileriki günlerde hükümeti mali açıdan daha da zorlayacağı hükümet tarafından da bilinmekte. İşte ülkenin tüm bu gerçekleri ışığında devlet kasası tamtakır olan KKTC’de “Ekonominin” sağlığa tercih edilmesi gayet normal bir davranış olarak kabul edilebilir.

 

Ekonomik Örgüteler Platformu, “Kapanacaksak kapanalım”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nden oluşan Ekonomik Örgütler Platformu, yaptığı yazılı açıklamada, “Pandemi ile mücadeleyi zamanında alınmayan, ya da alınan ama denetimi yapılmadığı için uygulanmayan kararlar nedeniyle kapanacaksak, kapanalım” dedi. “Sağlık altyapısı çökmek üzereyse, hastanede yoğun bakımlar doluysa ve kullanılacak ventilatör cihazı kalmamışsa, doktor ve hemşireler yetersiz kalmışsa” kapanmak gerektiği belirtilen açıklamada, “Hükümet, mali olarak sektörlerin zararını karşılayabilecekse, kapanalım. Kira desteği yapabilecekse, kapanalım. Hükümet, bankaların her türlü taksit, kredi, borç ödemelerini öteleyebilecekse, kapanalım. İşletmeler faiz yükü altında ezilmeyecekse, kapanalım. Çalışanın maaşı devlet tarafından desteklenecekse kapanalım. Hükümet, tüm kurumları ile ‘biz denetim gücümüzü kaybettik, baş edemiyoruz’ derse kapanalım” ifadeleri kullanıldı.


Res-Bir sivil itaatsizlik kararı aldı

Restorancılar Birliği (RES-BİR) yayınladığı bildiride hükümetin pandemi politikasını eleştirdi. Açıklama şöyle: “Pandemi nedeniyle aç-kapat / biraz aç-biraz kapat gibi her gün farklı farklı kararlar alan yöneticiler, hatta dün akşam karar bile alamayan yöneticiler bizleri tükenme noktasına getirmişlerdir.

Bu sabah erken saatlerde toplanan Yönetim Kurulumuz, diğer paydaşlarla da durum değerlendirmesi yapıp, sivil itaatsizlik de dahil bir dizi eylem planı kararı almıştır.

Tek derdi sağlıklı ve kimseye avuç açmadan, gemilerini yüzdürmek olan üyelerimizin sabrı kalmadığı gibi, ekonomik gücü de tükenmiş durumdadır.

Ülkesinde 3. sınıf vatandaş gibi görülen üyelerimizin derdi, seçim değil geçimdir.
​Bu yönetim anlayışınızla, seçimlerde de kendi kendinizi seçersiniz

 

Güneyde çalışanlardan büyük tepki

Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan kararların ardından hükümete ağır eleştiriler yapan Güney Kıbrıs’ta çalışan vatandaşlar kendilerinin unutulduklarından şikayet ettiler. Uzun bir süreden beridir güneye geçtikten sonra dönüşte karantina altında yaşadıklarını belirten güney çalışanları, “madem ki ülkeye virüsü bizim taşıdığımız iddia ediliyordu, acaba son günlerde bulunan kaynağı belli olmayan pozitif vakalar nereden çıktı?" sorusunu sordular. Ülkede bir türlü kontrol altına alınamayan yerel bulaştan dolayı güney çalışanlarının günah keçisi ilan edildiğinden bahseden vatandaşlar hükümeti samimiyetsizlikle ve beceriksizlikle suçladılar.

 

Saner’in açıklaması ve kararlar

Başbakan Ersan Saner Başkanlığında toplanan ve 2 saat süren toplantıda, kısmı sokağa çıkma yasağı, okulların ara tatilinin uzatılması ve hayat pahalılığı artışının üç ay için ötelenerek reel sektörün desteklenmesi yönünde kararlar üretildi.


“Vaka sayılarının 30’lu rakamlara ulaşması, tehlikenin ciddi şekilde geldiğinin göstergesi”
Toplantının ardından alınan kararları açıklayan Başbakan Ersan Saner, tüm dünyada olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da kovid-19 salgınından dolayı bir takım sıkıntılar yaşandığını anlatarak, iç bulaşta vaka sayılarının 30’lu rakamlara çıkması nedeniyle Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü toplandığını kaydetti.
“Kapanma kararını saklı tutmak kaydı ile ciddi kararlar ürettik” diyen Saner, ekonominin çarklarını da döndürmeyi istediklerini ancak esas hedeflerinin halk sağlığını korumak olduğunu belirtti.
Vaka sayılarının 30’lu rakamlara ulaşmasının tehlikenin ciddi şekilde geldiğinin göstergesi olduğunu ifade eden Saner, ciddi denetimler yapılacağını ve mekanlarda metrekareye göre insan sayısına uymayanlar hakkında yasal işlem uygulanmasını sağlayacaklarını vurguladı.


“Aşı yaptırmak için çok ciddi rakamlarda müracaat var”
Aşı çalışmalarının başladığını hatırlatan Saner, şöyle konuştu:
“Malumunuz üzere üç gün önce Türkiye Cumhuriyeti’nden, KKTC vatandaşlarının aşılanması için 20 bin doz aşı gelmişti. Başta sağlık çalışanları olmak üzere aşılama başlamıştır. Sağlık Bakanımızdan, şu anda aşı yaptırmak için çok ciddi rakamlarda müracaat olduğunu öğrendim. Dünyada aşı sıkıntısı yaşanırken, Anavatan bize bu aşıları göndererek, Yavruvatana verdiği önemi göstermiştir.”
Saner, aşıları gönderen başta TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine teşekkür ederek, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararları açıkladı.


Kararlar…
Buna göre, 17 Ocak Pazar gününden 25 Ocak Pazartesi gününe kadar 22.00 – 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı konuldu.
18 Ocak’ta ara tatil biterek açılması beklenen ilk ve ortaöğretim okullarında ara tatil 22 Ocak tarihine kadar uzatıldı. Okulların açılması konusunun 22 Ocak Cuma günü, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu ile istişare edilerek yeniden değerlendirilmesine karar verildi.
Kamu çalışanlarına Ocak, Şubat ve Mart aylarında hayat pahalılığı artışı uygulanmayacak. Çalışanların hakkı saklı kalmak ve daha sonra ödenmek koşuluyla, bu kaynak ile reel sektör desteklenecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emine Pilli de görevden alındı
Emine Pilli de görevden alındı
Haspolat'ta 27 vakanın tümü öğrenci yurdunda tespit edildi
Haspolat'ta 27 vakanın tümü öğrenci yurdunda tespit edildi