Elle tutulan yerimiz kalmadı

Elle tutulan yerimiz kalmadı

Yeni Bakış’a konuşan muhalefet parti temsilcileri, ülkenin neredeyse her alanının dökülmekte olduğunu belirterek, ciddi anlamda bir iradeye ihtiyaç olduğunu, sadece makam ve statü için göreve gelmiş kişilerle bu işlerin yürümeyeceğini söyledi

Editor: Yeni Bakış Editör 2
03 Kasım 2019 - 08:00

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın,  ülkenin her alanının bozularak  dökülmeye yüz tuttuğunu belirterek,  alt yapı, eğitim, sağlık gibi pekçok alanda hayır kalmadığını söyledi. KKTC’nin ciddi şekilde  sıkıntılarla boğustuğunu dile getiren Sorakın, sıkıntıların düzeltilebilmesi ve yasaların gündeme getirilebilmesi için ciddi bir iradeye ihtiyaç olduğunu söyledi. 

Sorakın, “Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını ve haklarını gözeten istikrarlı ve uzun ömürlü hükümetlerin görevde olması şart. Ancak biz mevcut  hükümette bu tavrı görmüyoruz, çünkü mevcut hükümet günlük siyasetle politika yapmaya çalışıyor. Bu yöntemle de bir yere varamayacakları kesindir. Sadece makam ve statü için göreve gelmiş kişilerle bu işler yürümez” dedi 

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, toplumun  ülkede yaşanan sıkıntıları bire bir görmesine rağmen, hükümetlerin hala şatafatlı bir şekilde her şeyi çok güzel yürütüyoruz gibi davranıp ortalıkta toplantılar yapmasının çok abest bir durum olduğuna dikkat çekti. Kanatlı, ülkede ele alınması gereken birçok konu olduğuna dikkat çekerek, sorunların esas kaynağı olan ve toplumun geleceğine dair yön veremediği Kıbrıs konusunun bir an önce  çözülmesi gerektiğini kaydetti

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkenin her anlamda sapır sapır dökülmeye yüz tuttuğunu, iç ve dış siyasetin birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu belirterek, Kıbrıs’ın kendisine ait bir ekonomisi olmaması nedeniyle ülkedeki gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin Ankara hükümetinden para dilenerek icraat yapmaya çalıştığına işaret etti. Adada ciddi anlamda bir planlama eksikliğinin söz konusu olduğunu vurgulayan İzcan, bu durumun da ciddi anlamda Kıbrıs Türk toplumunu olumsuz bir şekilde etkilediğini söyledi

TKP Yeni Güçler Genel Sekreteri Mehmet Davulcu, ülkenin iç siyasetinde gündeme alınması gereken esas konuların sağlık ve eğitim olduğunu vurguladı. Davulcu, ancak devletin bu konulardan elini yavaş yavaş çektiğini belirterek, sağlık ve eğitimin özel sektöre devredilmeye çalışıldığını,  devlet elinde kalmasının yasal zorunluluk olduğunu ifade etti

Davulcu,  ülke yollarının adeta savaştan çıkmış gibi olduğunu belirterek, yollardaki sıkıntılar nedeniyle sürekli kazaların yaşandığını, hala hükümetin yollardaki kameralarla veya boş işlerle uğraştığını söyledi 

 

Süreyya ÖZDEMİR

 

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın,  deyim yerindeyse ülkenin her alanının bozularak dökülmeye yüz tuttuğunu ifade etti. Sorakın,  alt yapı, eğitim, sağlık gibi pekçok alanda hayır kalmadığına işaret ederek, KKTC’nin ciddi şekilde  sıkıntılarla boğustuğunu dile getirdi.  
Sorakın bu nedenle de, ülkenin iç siyasetinde gündeme alınması gereken pekçok konunun olduğunu ifade etti. KKTC’nin kendi kendisine yetebilecek bir ekonomi yaratması gerektiğine işaret eden Sorakın, bu konuda gerekli adımın ve çalışmaların yapılması halinde bir nebze de olsa sıkıntıların azalabileceğine dikkat çekti. 
Ülke ekonomisiyle birlikte aynı öneme haiz olan diğer bir konunun  ise ülkedeki değerlere  ve kurumlara sahip çıkılması olduğunu vurgulayan Sorakın, kendi kendimizi yönetebilecek bir idari yapının oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. 
Eğitimden sağlığa, turizmden çevreye kadar dünya kadar sorunla boğuştuğumuzu dile getiren Sorakın, bu nedenle birçok yasal düzenlemenin gündeme alınması gerektiğini ifade etti.

“İktidarlar sadece makam ve statü için göreve geliyor”
Özellikle 4’lü koasliyon hükümeti dönemindeki  HP’nin yasalar konusundaki hassasiyetine dikkat çeken Sorakın, HP’den bu hassasiyeti bugün göremediğini ifade etti. Gündeme gelmesi gereken dünya kadar yasa olduğuna dikkat çeken Sorakın, “Nerden buldun yasası,yurttaşlık yasası ve  belediyeler reformu yasasının, bir an önce gündeme getirilerek sonuçlandırılması gerekir. ” şeklinde konuştu. Sorakın, ülkedeki sıkıntıların düzeltilebilmesi ve yasaların gündeme getirilebilmesi için ciddi bir iradeye gerek olduğuna dikkat çekerek, “Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını ve haklarını gözeten istikrarlı ve uzun ömürlü hükümetlerin görevde olması şart. Ancak biz mevcut  hükümette bu tavrı görmüyoruz, çünkü mevcut hükümet günlük siyasetle politika yapmaya çalışıyor. Bu yöntemle de bir yere varamayacakları kesindir. 
Sadece makam ve statü için göreve gelmiş kişilerle bu işler yürüyemez.”şekilinde konuştu. 

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı: “Kıbrıs konusunun bir an önce çözülmesi gerekir”
YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, toplumun  ülkede yaşanan sıkıntıları birebir görmesine rağmen, hükümetlerin hala şatafatlı bir şekilde  her şeyi çok güzel yürütüyoruz gibi davranıp ortalıkta toplantılar yapmasının çok abest bir durum olduğunu belirtti. Kanatlı, ülkede ele alınması gereken birçok konu  olduğunu dile getirdi. Ancak en önemli konunun yıllardır çözülemeyen Kıbrıs sorunu olduğunu vurgulayan Kanatlı, “Ülkedeki sorunların esas kaynağı olan ve toplumun geleceğine dair yön veremediği Kıbrıs konusunun bir an önce  çözülmesi gereklidir.”dedi. Kanatlı, ülkedeki tüm konuların da Kıbrıs konusuna bağlı olduğunu ifade ederek hükümetlerin Kıbrıs konusundaki gelişmelere karşı olduğunu vurguladı. Kanatlı, Kıbrıs sorununda herhangi bir gelişme sağlanmadığı taktirde toplumun ülkedeki sorunlar altında kalacağını dile getirdi.

“Türkiye’nin sıkıntılı durumu KKTC’yi de olumsuz etkiliyor”
Türkiye’nin de  KKTC ile olan ilişkisinin  belli olduğunu belirten Kanatlı, iki ülke arasında tamamen bir ekonomik ilişki olduğunu Türkiye’nin sıkıntılı bir duruma düşmesiyle KKTC’nin de otomatikman ekonomik sıkıntılarla mücadele verdiğinin altını çizdi. Kanatlı, ülkeki iç sıkıntılarla ancak bu şekilde müdahale edileceğine dikkat çekti. Ülkedeki yolsuzluklar ve üsülsüzlüklerin aslında bağımsızlıktan kaynaklandığını belirten Kanatlı, KKTC’nin de bir an önce dünyada olduğu gibi uluslararası bir yapıya girmesi gerektiğine dikkat çekti. Ülkede 20 senedir kara para aklamanın konuşulduğunu ve bununla ilgili mücadele verildiğini ifade eden Kanatlı, Uluslararısı bir denetim olmaması nedeniyle yine farklı aletlerle  ülkede kara para aklandığını ve bu parfa sayesinde de  ne yazık ki ülke ekonomisinin gelişiyor gibi gösterildiğine işaret etti. Esas gündemin Kıbrıs sorunun çözülmesine yönenlik olması gerektiğini belirten Kanatlı, diğer sorunların çözümünün ancak Kıbrıs sorunun çözümüne bağlı olduğunu dile getirdi. Ülkede yeteneksiz ve beceriksiz bir siyasi yapının olduğuna işaret eden Kanatlı, “Kıbrıs Sorunu çözülmediği sürece sıkıntılarımız hiçbir şekilde bitmeyecektir. Çünkü, ülkedeki siyasi yapının ülke geleceği için herhangi bir plan yapabileceğini düşünmüyorum. Bu yüzden herşey şu an Kıbrıs Sorunun çözümüne bağlıdır.”dedi. 

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan: “Artık KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durması gerekiyor”
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkenin her anlamda sapır sapır dökülmeye yüz tuttuğunu dile getirdi. İzcan, ülkenin iç siyaseti ve dış siyasetini birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu belirtti. Kıbrıs’ın kendisine ait bir ekonomisi olmaması nedeniyle ülkedeki gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin Ankara hükümetinden para dilenerek icraat yapmaya çalıştığına işaret etti. Adada ciddi anlamda bir planlama eksikliğinin söz konusu olduğunu vurgulayan İzcan, bu durumun da ciddi anlamda Kıbrıs Türk Toplumunu olumsuz bir şekilde etkilediğini kaydetti. İzcan ülkenin sağlıklı bir bütçeye ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, bu bütçenin de halkı ilgilendiren, trafik, altyapı, sağlık ve eğitim gibi alanlarda harcanması gerektiğini ifade etti. Ülkedeki sıkıntıların önlenmesi için kaynak yaratılması gerektiğini belirten İzcan, bu kaynağın da ülke için verimli olarak kullanılması gerektiğini söyledi. Öncelikli olarak ülkedeki kayıt dışılığın ve vergi sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan İzcan, aynı zamanda ülke üretiminin de artırılması ve dinamik sektör olarak tanımlanan turizm ve vergi sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için kendi ekonomisini oluşturması gerektiğinin altını çizen İzcan, ancak ülkenin kendi ekonomisini yaratması ile Kıbrıs Türk Toplumunun sağlıklı bir hizmet alabileceğine işaret etti. 

“Gelmiş geçmiş tüm hükümetler  günü kurtarmaya çalışmaktadır”
Kıbrıs Türk Toplumunun sağlıklı bir hizmet alabilmesi adına  iktidarların herhangi bir girişimde bulunmadığını ifade eden İzcan, “Bütün iktidarların  her zaman düşüncesi aynı olmuştur. İktidarlar kendi partilerine destek toplayabilmek adına her zaman toplumun gözünü boyamaya çalışmıştır. Bu nedenle de toplum hiçbir zaman çağdaş bir devletten çağdaş bir hizmet alamamıştır.”şeklinde konuştu. 
Ülkedeki sorunların bitmesi için Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini ifade eden İzcan, bu sorun çözülene kadar da “Garson devlet dediğimiz yani halka hizmet eden bir devlet politikası yürütülmesi halinde sağlıklı ve verimli çalışmalarla  halkın rahatlatılması sağlanabilir. Fakat ne yazık ki mevcut hükümette diğer hükümetler gibi günü kurtarmaya çalışmaktadır. Bu şekilde de bir yere de varmak mümkün değildir.”şeklinde konuştu. 

TKP-YG Genel Sekreteri  Davulcu: “Devlet sağlık ve eğitimden elini yavaş yavaş  çekiyor”
TKP Yeni Güçler Genel Sekreteri Mehmet Davulcu, ülkenin iç siyasetinde gündeme alınması gereken esas konuların sağlık ve eğitim olduğunu vurguladı. Davulcu, ancak devletin bu konulardan elini yavaş yavaş çektiğini belirterek vatandaşın daha da zor duruma düşürülmesi için özel sektöre devredildiğini ifade etti. Davulcu, özel sektörlerde de iyi bir hizmet alınabileceğini ancak, maddi geliri düşük olan bireylerin bu konuda ciddi şekilde sıkıntıya gireceğini belirtti.
Davulcu, eğitim ve sağlığın devlet elinde kalmasının yasal bir zorunluluk olduğunu ifade etti. Devlete bağlı olan sağlık kurumlarının yürekler acısı  bir durumda olduğunu ifade eden Davulcu, “Devlet sağlık konusunda vurdumduymaz olduğunu geçtiğimiz aylarda  ecza depolarında tarihi geçmiş yığınlarca ilaçların olmasıyla  gündemden düşmeyerek ispatladı. Ancak bu konuda yalnızca mevcut hükümeti sorumlu tutmak etik olmaz bu sorun gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin bu konudaki vurdumduymazlığı iş bilmezliğiyle alakalıdır.”dedi. 

“Ülke yolları adeta savaştan çıkmış gibi”
Ülkedeki eğitimin de ciddi anlamda sıkıntı içinde olduğunu ifade eden Davulcu, eğitimin de özel sektöre verilmeye çalışıldığını  belirtti. Sağlık ve eğitimin özel sektöre verilmesi halinde vatandaşın maddi konularda  ciddi anlamda mağdur olacağını ifade eden Davulcu, “Sağlık ve  eğitimden devletin elini çekmesi etik olmaz.” diyerek,  iç siyasetin bu konuyu ciddi anlamda gündeme alması gerketiğini ifade etti. Aynı zamanda ülkenin  alt yapı konusunda da ciddi sıkıntılar yaşadığının altını çizen Davulcu,  ülke yollarının adeta savaştan çıkmış gibi olduğunu dile getirdi. Yollardaki sıkıntılar nedeniyle sürekli kazaların yaşandığını belirten Davulcu, hala hükümetin yollardaki kameralarla veya boş işlerle  uğraştığını ifade etti. Devletin  kar güden bir mantıkla yürütülmemesi gerektiğine dikkat çeken Davulcu, ulaşım, sağlık, eğitim konularının ciddi anlamda ele alınarak düzenlemeler getirilmesi gerektiğine işaret etti. 

“KKTC’nin kendi  ayakları üzerinde  durma vakti geldi”
Davulcu, hükümetin bu konulara karşı da  ciddi bir bütçe ayırması gerektiğini belirterek, “Devletin öncelikli görevlerinden birisi vergi toplayarak toplumuna karşı sağlıklı bir hizmet vermektir. Ancak, bizim devlet dediğimiz yapıda böyle bir zihniyet yok! 
Devlet orta gelirli iş yerlerinden veya fakirden vergi toplarken bugün zenginlikte devletle yarışır hale gelen büyük şirketlere karşı vergi muafiyet tanıyor. Bu nedenle de devlet sürekli olarak elini farklı yerlere açmak zorunda kalıyor.”dedi. 
Davulcu, KKTC’nin devlet olabilmesi ve sorunlarını çözebilmesi için kendi yağında kendi ciğerini kavurmayı öğrenmesi gerektiğinin altını çizerek, halka hizmet etmeyi öğrenmesi gerektiğini belirtti. 
Türkiye’den veya farklı yerlerden ülkemize gelen paranın talimatlarla geldiğine dikkat çeken Davulcu, “Ülkemize farklı ülkelerden sağlanan kaynak ya farklı yerlere gider ya da geldiği gibi ülke de bir tur atar gider. Bu kaynaklar 40 yıldır deneniyor ve bir yere varılamıyor bu yüzden artık KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durması ve özüne bir an önce dönme vakti geldi de geçiyor bile.”şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vakkas Altınbaş şebekesi çökertildi
Vakkas Altınbaş şebekesi çökertildi
Altınbaş çetesi 1 gün tutuklu kalacak
Altınbaş çetesi 1 gün tutuklu kalacak