"Emekçilerin emeğini çaldılar"

"Emekçilerin emeğini çaldılar"

TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugünden tezi yok derhal toplanması gerektiğinin altını çizerek, Haziran ayında verilmesi gereken artışın da dikkate alınarak yeni asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı

Editor: Süperadmin
04 Ocak 2021 - 08:55 - Güncelleme: 05 Ocak 2021 - 04:50
Reklam

TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı, “Haziran’da bakanlar milletvekilleri dahil olmak üzere herkes hayat pahalılığı oranındaki artışlarını aldılar. 20 bin TL maaş alan bakanlar milletvekilleri hayat pahalılığı artışlarını aldılar, lakin 3 bin TL maaş alan asgari ücretliler maalesef alamadı. Emekçilerin emeğini çaldılar. Bugüne kadar geldik ama hala asgari ücret yükselmedi” dedi.

“Dovizin patlama yaptığı hayat pahalıların yükseldiği bir dönemde çalışanların ve özellikle özel sektörde asgari ücretle sendikasız çalışan ve emeği sömürülen işçiler maalesef açlığa mahkum edilmiştir.”

 

Bıçaklı, birinci derecede hükümetten ve çalışma bakanlığından beklentilerinin bir an önce özel sektörde de çalışanların sendikalaşması için yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Nasıl ki ticaret, sanayi odasına üye olan bir vatandaş ticaret yapamaz, burada da her çalışan çalıştığı iş konusundaki bir sendikaya üye olmak zorunda olmalıdır. Yasal düzenleme ister” diye konuştu.

 

Melek ÖZCAN

TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun haziran ayından beri yeni asgari ücretin belirlenmesi ve uygulanması için örgütlerin sürekli çağrı yaptığını, ancak hükümet edenlerin bunu dikkate almadığını, bütün milletin de bunun farkında olduğunu söyledi.

Bıçaklı, “Haziran’da bakanlar milletvekilleri dahil olmak üzere herkes hayat pahalılığı oranındaki artışlarını aldılar. 20 bin TL maaş alan bakanlar milletvekilleri hayat pahalılığı artışlarını aldılar, lakin 3 bin TL maaş alan asgari ücretliler maalesef alamadı. Emekçilerin emeğini çaldılar. Bu güne kadar geldik ama hala asgari ücret yükselmedi. Süratle komisyon bugünden tezi yok derhal toplanmalıdır. Haziran ayında verilmesi gereken artış verilmesi gereken ve verilmeyen artışı da dikkate alarak yeni asgari ücreti acilen belirleyerek, 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe koymalıdırlar” diye konuştu.

Bıçaklı şöyle devam etti, “Çünkü şu anda dovizin patlama yaptığı hayat pahalıların yükseldiği bir dönemde çalışanların ve özellikle özel sektörde asgari ücretle sendikasız çalışan ve emeği sömürülen işçiler maalesef açlığa mahkum edilmiştir. Dolasıyla TÜRK-SEN olarak ayladır talebimiz devam ediyor.” Bıçaklı, geçen gün yine çağrı yaptıklarını ve bir an önce asgari ücret komisyonunun toplanmasını yeni asgari ücretin 4 kişilik bir ailenin yaşamını insanca sürdürebileceği ücret olması gerektiğini ifade ederek, bunun tartışma konusu olmadığını belirtti. Bıçaklı, yeni asgari ücret belirlenirken hep bu kriterlerin dikkate alınması gerektiğin ive çok acil komisyonun toplanması gerektiğini kaydetti.  Asgari ücretin belirlenmesi gerektiğini ve 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe konması gerektiğini belirten Bıçaklı, “yeni kurulan hükümetin ilk icraatı bu olmalıydı” diye konuştu.

“Sendikalaşma olması şart”

Bıçaklı, “13’ncü maaşları aldırlar ama bu tartışılacak bir konu değil. İnsanlar evine ekmek götürdüğünde bunu eşine ve çocuklarına övünç kaynağımı yapmalıdır? 13’ncü maaş 14’ncü maaş gibi bir şey yoktur. Kamu görevleri yasası açıktır. Bir yılda alması gereken maaştır verilen. Kamu çalışanlarına bir yılda yaptıkları emeklerine karşılık bir yıllık maaş alıyorlar. Bu yıllık maaşlarını ister 12’ye isterse 15’e bölerler bu tartışma konusu olmaz. Bu özel sektöre de verilmelidir. Özel sektörde sendikalaşma olmadan bu uygulamaları yapmak zor” diye konuştu.

Bıçaklı, birinci derecede hükümetten ve çalışma bakanlığından beklentilerinin bir an önce özel sektörde de çalışanların sendikalaşması için yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Nasıl ki ticaret, sanayi odasına üye olan bir vatandaş ticaret yapamaz, burada da her çalışan çalıştığı iş konusundaki bir sendikaya üye olmak zorunda olmalıdır. Yasal düzenleme ister. Bunlar olduğunda işte o zaman sosyal güvenlik dedikleri yasa 2010’da geçirilen Sosyal Güvenlik Yasası aslında tek tip sosyal güvenlik yasasıydı. Ankara’ya  gittiler ama gelirken tek tipi unuttular sosyal güvenlik ile döndüler. Tek tip sosyal güvenlik ülkedeki bütün çalışanlar ister kamuda olsun ister özelde olsun her çalışan aynı işi yapan insanlar eşit haklara sahip olacaktır ama olmadı. Bu geç değil. Bugün de istenilse niyet varsa yapılabilir. Özellikle asgari ücretle açlığa mahkum edilen insanlar seçmen sayısının yüzde 70’idir. Bu insanlar oy kullanırken büyük bir kısmını sermayenin temsilcilerine oy veriyorlar” diye konuştu.

Yeni yıl mesajı

Arslan Bıçaklı, 2021 yılı için ise, “Bütün halkımızın yeni yılını kutlarım. Önce sağlık sonra huzur ve mutluluk yılı olsun. 2021 yılında çalışanların sıkıntılarının düzelmesi dileğiyle” dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Pekri Saim
    3 hafta önce
    Mamacilar aldı alacağını başkaları umurunda olmaz ki de asgari ücretli düşünmez yakında asgari ucretlilee acliktan olur mamacilarda asgari ucret artışı yapmaktan kurtulurlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Alınan kararlar okullarda kaos yarattı”
“Alınan kararlar okullarda kaos yarattı”
"Dozerle gömdüler… Bu saatten sonra yere batsın memleketiniz!"