ERHÜRMAN BASINI SUSTURDU

ERHÜRMAN BASINI SUSTURDU

2014 yılında basın özgürlüğünü korumadığı gerekçesiyle birçok tepkiye rağmen geçirilen Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası’nın mimarı Tufan Erhürman, gazetemiz çalışanı üç gazeteciye dava okunmasının ardından şimdi durumu kurtarma peşine düştü

Editor: YeniBakış Editör
16 Haziran 2021 - 09:28
Reklam

CTP’nin sunduğu Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası’na değişiklik önergesinin ivediliği Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla reddedildi.

 Tufan Erhürman, yasa yapıldığı dönem Savcılık, Barolar Birliği ve ilçe barolarının temsilcilerini davet edip dinlerken, basın ve diğer sivil toplum örgütlerinin hiçbirini davet etmemiş, sorulduğunda ise komiteye katılma talebi olmadığını söylemişti

 Basın örgütlerinin komiteye davet edilmemesi nedeniyle basın mensuplarından daha sonra özür dileyen Erhürman, 4 Mart 2014 yılında Medya Etik Kurulu'nun davetlisi olarak katıldığı bir toplantıda, "Yasada korunmaya çalışılan değerlere halel gelmemek kaydıyla gerekli olduğu kanaatine ulaşırsak, Yasa için değişiklik önerisi yapmayı kararlaştırdık. O tarihten bu yana bana bu konuda herhangi bir çağrı gelmedi” demişti

 Erhürman, 7 yıl sonra Yeni Bakış haber sitesinde kamuoyunu ilgilendiren bir ses kaydıyla birlikte yayınlanan “Komisyonla vatandaşlık verenler kim?” haberinin ardından üç gazeteciye okunan davayı bekliyor olmalıydı ki Meclis’e yasanın değişiklik önergesinin ivediliğini sundu

 Yıllar önce Erdoğan- Talat görüşmesinin ses kaydının basında yayınlanmasının ardından kendilerini korumak için yasa yapan, yasanın mimarı Erhürman, bugün “polis neye dayanarak dava okudu, suç unsuru göremedim, açıklama yapılsın” derken, aslında kendisi basını susturdu

 

 

Yeni Bakış

 

CTP’nin ve Tufan Erhürman’ın öncülük ettiği Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası, 2014 yılında yürürlüğe girdi. Yasa'yla kişiler kendilerine ait olmayan hiçbir mektubu, elektronik postayı, telgrafı açamayacak, telefon görüşmelerini dinleyemeyecek, rıza olmaksızın ses ve görüntü alamayacak. Yasaya göre cep telefonuyla kişilerin özel hayatının kaydedilmesi, kişiler arası konuşmaların ses kaydına alınması hapis cezasını da içeren ağır suç kapsamına giriyor. Söz konusu yıllarda başta basın örgütleri olmak üzere birçok sivil toplum örgütü gazeteciler açısından kamu yararının görmezden gelindiği ve yasanın düzenlenmesi gerektiği yönünde tepki gösterse de bu tepkiler Erhürman tarafından dikkate alınmadı.

CTP Milletvekili Tufan Erhürman, kendisine yönelik eleştirilere karşı cevap vermiş ve o dönem şu açıklamayı yapmıştı, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ve AİHM'in aldığı bazı kararlara atıfta bulunarak, böyle bir Yasa'nın çıkarılmasının ve özel hayatın gizliliği ile haberleşmenin gizliliğinin koruma altına alınmasının sadece KKTC Anayasası'nın değil, KKTC iç hukukunun bir parçasıdır ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin de bir gereğidir.”

Basın örgütleri tepki göstermişti

Yasa'da söz konusu suçların basın-yayın yoluyla veya sosyal medya aracılığıyla işlenmesi halinde uygulanacak cezalar ve düzenlemelerin de yer aldığı basın örgütleri tarafından dillendirilmiş, basının kamu yararına haber yapma hakkının koruması gerektiği ifade edilmişti.

Dönemin Medya Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan da yasa ile kamu yararı taşıyan telefon konuşmalarının "açığa çıkarılmasının" da ceza kapsamına girdiğini ifade ederek, "gazeteciliğin asli işlevi kamu yararına uygun yayın yapmaktır" demişti.  Prof. Dr. İrvan, "Telefon konuşmalarının açığa çıkarılmasında artık ceza maddeleri söz konusu. Benim temel itiraz noktam kamu yararı meselesi. Gazeteciliğin asli işlevi kamu yararına uygun yayın yapmaktır. Haberleşmenin, iki kişi arasındaki iletişimin içeriği eğer toplumu ilgilendiriyorsa ve bu gazetecinin eline geçerse, bunlar gizli bile olsa gazeteci haber yapmak durumundadır. Araştırmacı gazeteciliğin asli görevi gizli olanı açığa çıkarmaktır. Bu yasa bu haliyle özel hayat alanında araştırmacı gazeteciliği olanaksız hale getiriyor. Bunları suç hale getiriyor"ifadelerini kullanmıştı.

Yine dönemin BASIN-SEN Genel Sekreteri Canan Onurer de basın özgürlüğünün ve gazetecilerin haber alma ile kaynaktan yararlanma hakkının siyasi iradenin çıkarları uğruna sekteye uğratılmaya çalışıldığını vurgulayarak, yasanın gazetecilerin çalışma alanlarını kısıtlayacak şekilde değil, halkın haber alma hakkını koruyacak şekilde düzenlenmesi için gerekli girişimleri yapacaklarını kaydetmişti.

Yasayı Eroğlu imzaladı

Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası tüm bu tepkiler göz ardı edilerek  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Komite basın örgütlerinden görüş almadan yasayı tamamladı

CTP Milletvekili Tufan Erhürman, yasa yapıldığı dönem Savcılık, Barolar Birliği ve ilçe barolarının temsilcilerinidavet edip dinlerken, basın ve diğer sivil toplum örgütlerinin hiçbirini davet etmemiş, sorulduğunda ise komiteye katılma talebi olmadığını söylemişti.

Erhürman, o dönem yaptığı açıklamada şunları söyledi, “ Savcılık, Barolar Birliği ve ilçe barolarının temsilcileri davetli olarak dinlendi. Yasa 28 Kasım 2013 tarihinde Cumhuriyet Meclisi'nin internet sitesine yüklendi, 3 Aralık 2013 tarihinde ResmiGazete'de yayımlandı, komitenin ilk görüşmesi 22 Ocak 2014'te yapıldı, ancak 28 Kasım 2013 tarihinden 22 Ocak 2014 tarihine kadar Komite'ye herhangi bir sivil toplum kuruluşundan herhangi bir yazılı görüş ve Komite'ye katılma talebi iletilmedi”

Basın örgütlerinden özür diledi

Basın örgütlerinin komiteye davet edilmemesi nedeniyle basın mensuplarından daha sonra özür dileyen Erhürman, 4 Mart 2014 yılında Medya Etik Kurulu'nun davetlisi olarak katıldığı bir toplantıda  "Yasa'da korunmaya çalışılan değerlere halel gelmemek kaydıyla gerekli olduğu kanaatine ulaşırsak, Yasa için değişiklik önerisi yapmayı kararlaştırdık. O tarihten bu yana bana bu konuda herhangi bir çağrı gelmedi” demişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!