“Esnaf ve emekçi görmezden gelindi”

“Esnaf ve emekçi görmezden gelindi”

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, koronavirüsün hiç kimseyi ayrıştırmadan, renk, din, dil, ırk ayırmadığını ifade ederek, hükümetin ekonomik önlem paketiyle sınıfsal ayrım yapılarak emekçiye, esnafa açlık sınırının altında olan asgari ücret olarak tanımlanan ücretin yarısının bile layık görülmediğine vurgu yaptı

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
31 Mart 2020 - 02:00
Reklam

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, ülkedeki olağandışı durumu anlamakla birlikte  sağlık ile ilgili önlemlere uyan herkesin işini aşını bırakıp eve kapandığını ve belirsizlik içinde beklemekte olduğunu söyledi


Kanber, esnafın, zanaatkarın, üreticinin, sanayicinin ve iş insanlarının görmezden gelinerek dayatılan ekonomik tedbir paketinin bir anlamının olmadığını kaydetti


“İşyerlerinin açılmasının ardından toplam  6 ay doğrudan işyeri sahibine ve çalışanına katkı kademeli olarak devam etmelidir. İşyerlerinin açılması ile işler hemen açılmayacaktır. Kaynak olarak yerel istihdamı destekleme fonu ekonomi paketinde oluşturulan kaynakların bu yönde kullanılması önemlidir. Bu süreçte kulanılan kaynakların hükümetin ben yaptım doğrudur dayatmaları yerine çoğulcu ve geniş kesimlerin vicdanen rahat edeceği şekilde ve olabildiğince şeffaf olmalıdır”


Bora BORAN


Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, ülkedeki olağandışı durumu anlamakla birlikte  sağlık ile ilgili önlemlere uyan herkesin işini aşını bırakıp eve kapandığını ve belirsizlik içinde beklemekte olduğunu söyledi. Kanber, adil olmayan paylaşımın sınıfsal ayrım yapıldığı ve yeneticiler tarafından dile getirildiği bir ortamda bekleyen esnafın, zanaatkarın, üreticinin, sanayicinin ve iş insanlarının görmezden gelinerek dayatılan ekonomik tedbir paketinin bir anlamının olmadığını kaydetti.


“Asgari ücretin yarısı bile layık görülmedi”

Kanber, koronavirüsün hiç kimseyi ayrıştırmadan, renk, din, dil, ırk ayırmadığını ifade ederek, ekonomik önlem paketiyle sınıfsal ayrım yaparak emekçiye, esnafa açlık sınırının altında olan asgari ücret olarak tanımladığımız ücretin yarısının bile layık görülmediğine vurgu yaptı. Kanber, yasal olarak çalışan, sigortasını yatıran üçüncü ülke insanlarının katkıya hakkı olmadığının savunulduğuna dikkat çekerek, bu insanları çalıştırıp sömüren kesimlerin ve düşük ücret ile çalıştıranların herkes tarafından bilinmekte olduğunu belirtti. Kanber, bazı kurumların geçmişte üçüncü ülke insanlarını sigortasız ve düşük ücret ile çalıştırmayı önerdiklerini anımsatarak, “adına her ne kadar da serbest piyasa ekonomisi dense de kapitalist yapının içinde yaşadığımızı biliyoruz” dedi. 


“Asgari ihtiyaçlarının karşılanması devletin sorumluluğundadır”

Kanber, şöyle devam etti, “Onların uygun gördüğü kadarı hakkımız olarak kabul etmiyoruz, koronavirüs sayesinde eşitlendiğimizi anlamanız zor olmasa gerek. Eşit hak eşit adalet tüm insanlığın ihtiyacı olan bir kavram. Tüm çalışanların, işsizlerin, yoksulların, ihtiyaçlı herkesin bu dönemde asgari ihtiyaçlarının karşılanması devletin sorumluluğundadır. Özel sektör varsa ve kazanırsa kamu vardır, ülkemizi yönetenler toplumun tüm kesimlerinin görüş ve önerileri dikkate alınmalıdır ve gösterilmelidir. Toplumumuzun kriz dönemi ve sonrasında sıfırlanan bu ekonominin üretime, eşitliğe dayalı ekonomik ve sosyal düzene ihitiyacı vardır.”


“Yersiz ve bütünsel değil”

Kanber, “Bugüne kadar gelen yanlışların doğru olduğu bir ekonomik düzende kaldığımız yerden başlamayı doğru bulmuyorum” diyerek, hükümetin açıkladığı ekonomik tedbir paketinin yetersiz ve bütünsel olmadığını söyledi. 


“Kaynakların israf edilmesinin önüne geçebiliriz”

Kanber, iş yerlerinin açıldığı zamandan 6 ay kadar sürebilecek önlemler alınması gerektiğini belirterek, “mikro, küçük, orta boy işletmeler esnaf ve zaatnatkarlar odasının tespitlerinde bazı işyerleri kapalı ama sigortada ve maliyede açık görünmektedir, bu konuda bizim üyelerimizin aktifliği konusunda yardımcı olup kaynakların israf edimesinin önüne geçebiliriz” diye konuştu. 


“İşyerlerinin açılması ile işler hemen açılmayacaktır”

Kanber, şunları söyledi, “İşyerlerinin açılmasının ardından toplam 6 ay doğrudan işyeri sahibine ve çalışanına katkı kademeli olarak devam etmelidir. İşyerlerinin açılması ile işler hemen açılmayacaktır. Kaynak olarak yerel istihdamı destekleme fonu ekonomi paketinde oluşturulan kaynakların bu yönde kullanılması önemlidir. Bu süreçte kulanılan kaynakların hükümetin ben yaptım doğrudur dayatmaları yerine çoğulcu ve geniş kesimlerin vicdanen rahat edeceği şekilde ve olabildiğince şeffaf olmalıdır.”


“Sosyal güvenlik yardımları genişletilmeli”

Kanber, şöyle devam etti, “Mikro küçük ve orta boy işletmelerin kapalı olduğu dönemlerin doğrudan vergi dışı kalması ve işyerlerininin açılması ile 2020 yılını da bu işletmelerin vergilendirmesinde düzenleme yapılarak basit vergi yöntemi ile işyerleri açıldıktan sonra ilk 3 ay düşük ardından ekonominin gidişatına göre kademeli olarak artırılarak esnaf rahatlatılabilir. Bu sıkıntılı günlerde kamu gelirlerini kapanan işyerlerine yapacağınız desteklerden dolayı sayısal olarak tespitleri kamu maliyesine doğrudan gelir sağlayacaktır. Bu konuda KTEZO üyelerini motive edecektir. Sosyal güvenlik ödemelerinin ertelenmesi veya bunların devlet tarafından geçici olarak üstlenilmesi, işini kaybedenlere işsizlik sigortası ve benzeri sosyal güvenlik yardımlarının süresi ve miktarının artırılması ve kapsamının genişletilmesi gerekmektedir. Özel sektörde hastalıktan dolayı ödenekli izin almak durumunda olanlara devlet katkısı verilmelidir. Açıklanan ekonomi paketinin bu taleplerimizi  karşılamaması halinde işletmelerin iş yerlerini açması daha maliyetlidir. Borçlarının ödeme tarihi gelenlere ödeme süresinin uzatılması, ev, araba, tüketici kredileri ve/veya kredi kartı ödemeleri aylık gelirlerinin belli bir miktarından fazla olan hane halklarının ödemelerinin kısa bir süre dondurulması. İşletme ve kişilerin banka borçlarında çarkların döneceği sürece kadar 6 aylık bir öteleme sağlanmalı, bu öteleme zarfında faizler de devlet tarafından karşılanmalı. Ayrıca mevcut borçların yeniden yapılandırılması da gündeme gelmeli ve faizler düşürülmelidir. İvedi olarak mikro-küçük-orta boy işletmeler için faizsiz 6 ay ödemesiz veya düşük faizli kredi paketleri hazırlanmalı, paketler bankalar üzerinden hayata geçirilmelidir.

 Devlet bu kredilerde işletmelere kefil olmalıdır. Bu uygulama, ekonomik yaşamın yeniden başlaması ve çarkların dönmesi açısından zaruridir. Sağlıkla ilgili tedbirlerin sürdüğü bu dönemde, bakanlar kurulu kararıyla kapatılan işletmelerin alacak verecek ve çek takas işlemlerinin durdurulması ve askıya alınması işyerlerinin açılması sonrasında bir hakem heyeti oluşturularak esnaflar arasındaki mali sorunlara çözüm sağlanması piyasayı rahatlatacaktır. Dolayısı ile ekonomik işleyiş gözetilerek ve kredilendirme ve yapılandırmayı da hızlıca hayata geçirmeliyiz. Kapalı işyerlerinde ve konutlarında işyerleri açılsa bile elektrik tarifesi sabit ve indirimi 6 ay devam etmelidir. Devlet ayırdığı kaynaklardan elektriğe katkı koymalıdır. Özellikle en dezavantajlı kesimler sosyal yardım alanlar, yoksullar, işini kaybeden veya kaybetme riskli kişilerin durumunu devletin bir an önce netliğe kavuşturarak kamuoyuna duyurması önemlidir. bu konuda yardımseverlerin halkımızın kurum ve kuruluşlarımızın yardımlarının organizasyonu ve ihtiyaçlılara ulaşmasını adil bir şekilde yapılmasının sorumluluğunu yetkiller sağlamak zorundadır.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Asgari ücret belirlenemedi
Asgari ücret belirlenemedi
Ortalama fiyatta KKTC yüzde 2,32 daha ucuz(MUŞ)
Ortalama fiyatta KKTC yüzde 2,32 daha ucuz(MUŞ)