“Esnafa can suyu lazım”

“Esnafa can suyu lazım”

Covid-19 pandemisi sağlığın yanı sıra ekonominin de dibe çökmesine neden oldu. Ekonominin dibe çökmesi ise birçok esnafın iflas etmesine, birçoğunun ise iflasın eşiğine gelmesine neden oldu

Editor: Yeni Bakış Editör 4
21 Temmuz 2021 - 14:11
Reklam

KAPANAN İŞLETME 5 BİNİN ÜZERİNDE

KTEZO Başkanı Mahmut Kanber, Yeni Bakış’a yaptığı açıklamada 2 ay önceki verilere göre pandemiden dolayı kapanan işletme sayısının 5 binin üzerinde olduğunu ve kapanan bu işletmelerin birçoğunun tercihen kapanırken, yüzde 20’sinin ise iflas ederek kapandığını kaydetti

 

EKONOMİDE YÜZDE 30 KAYIP VAR

Kanber, işletme anlamında ekonomide yüzde 30 kayıp olduğunu ve bu kaybın da telafi edilmesinin çok mümkün olmadığını kaydederek, bu kaybın artacağını düşündüklerini söyledi.

 

3’NCÜ KAPANMA DALGASI UYARISI

Yükseköğretime bağlı öğrencilerin planlandığı şekilde Ekim ayında ülkeye gelmesi halinde 3’ncü bir kapanma dalgasının yaşanmayacağını ifade eden Kanber, öğrencilerin Ekim ayında gelmemesi halinde 3’ncü bir kapanma dalgasının geleceğini vurguladı.

 

REEL ÖNLEMLER ALINMALI

KTEZO Başkanı Kanber, “Kapanmayı ülkeyi yönetenler düşünebilir, konuşabilir. Ama bunları konuşabilmek için önce bir bütçe ve batmış olan esnafın daha da derinlere gitmemesi için reel önlemlerin alınması lazım. Aksi halde kapatmayı kabul etmeyeceğiz ve uymayacağız” dedi.

 

 

 Gamze PİR BAYKUR

 

Covid-19 pandemisi sağlığın yanı sıra ekonominin de dibe çökmesine neden oldu. 17 aydır içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde 2 kez tam kapanmaya gidildi, 5 binin üzerinde iş yeri kapandı, binlerce kişi işsiz kaldı. Pandeminin ekonomi üzerinde yarattığı yıkıcı etkiler devam ederken hükümet tarafından reel önlemler alınmaması halinde bugüne kadar kapanan 5 binin üzerindeki iş yerine yenilerinin ekleneceği ve işsizliğin daha da artacağı öngörülüyor. Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber,

pandemi yüzünden nefes almakta zorlanan esnafın durumu hakkında Yeni Bakış’a açıklamalarda bulundu. Kanber, esnafın ekonomik gücünün git gide eridiğini ve erimeye de devam edeceğini öngördüklerini belirtti. 2 ay önceki verilere göre kapanan işletme sayısının 5 binin üzerinde olduğunu belirten Kanber, kapanan bu işletmelerin birçoğunun tercihen kapanmakla birlikte bu 5 bin işletmenin yüzde 20’sinin ise iflas ederek kapattığını açıkladı.  Kanber, işsizliğin ise 50 binler civarındayken bunun arttığını düşündüklerini belirterek, işsizliğin büyük bir kısmının ülke içinden olduğunu, bir kısmının ise yurt dışından gelip çalışanların ülkeyi terk etmesi sonucu olduğunu kaydetti.

 

KTEZO Başkanı Kanber:

Esnafın ekonomik gücü git gide eriyor ve erimeye de devam edecek

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, Yeni Bakış’a açıklamalarda bulundu. Kanber, 17 aylık pandemi sürecinin ve olağan üstü koşulların devam ettiğini, ekonomik olarak hala piyasanın çok kötü olduğunu ve alım gücünün sürekli düştüğünü, TL’nin ise değer kaybettiğini ifade ederek, içerde insan sirkülasyonunun hala kendi içinde kalan insanların üzerinden bir ekonomik döngü sağlamaya çalışılmasının yetersiz olduğunu söyledi. Geldiğimiz nokta da geçen Mart ayından, Nisan ayından ve Haziran ayından hiçbir farkı olmadığını ifade eden Kanber, sadece biraz daha insanların sokağa çıkabildiğini ama ülkede hem ekonomik olarak, hem psikolojik olarak kendine bakmaya ve kendini özel kılacak alış veriş yapmaya, özel gün olduğunu anlayacak bir ortamın olmadığını düşündüğünü kaydetti. Kanber, buna bağlı olarak da tabi ki esnafın ekonomik gücünün git gide eridiğini ve erimeye de devam edeceğini öngördüklerini ifade etti. Kanber, bundan sonraki aylarda da yükseköğretimin başlaması yönünde umut beslediklerini dile getirerek, bir yandan da ülkede günlük vakaların artmasının da insanları kaygılandırdığını, biraz da bu artan vakalardan dolayı yüz yüze olan hizmet sektöründe işlerin daha da düştüğünü söyledi. Kanber “Yani insanlar iş yerlerine gitmekten çekiniyor ya da iş yerleri misafirleri kabul etme noktasında kaygı duyuyor ve insanlar birbirinden daha da uzaklaşıp ev içlerine kapanmaya başlıyor” ifadelerini kullandı.

 

“Kapanan işletmelerin yüzde 20’si iflas ederek kapattı”

Pandemi yüzünden kapanan işletmeler konusuna da değinen KTEZO Başkanı Mahmut Kanber, 2 ay önceki verilere göre kapanan işletme sayısının 5 binin üzerinde olduğunu açıkladı.  Kanber, bu kapanan işletmelerin birçoğunun tercihen kapanmakla birlikte azımsanmayacak kadarının da iflas ederek kapandığını, yani 5 bin işletmenin yüzde 20’si kadarının iflas ettiğini kaydetti. 18 binin üzerindeki işletmenin 5 bininin kapandığını yineleyen Kanber, işletme anlamında ekonomide yüzde 30 bir kayıp olduğunu, bu kaybın da telafi edilmesinin çok mümkün olmadığını ve bunun da artacağını düşündüklerini açıkladı. Bunun sebebinin ise turizmin aktifleşmemesi olduğuna işaret eden Kanber, turizme doğrudan bağlı olan sektörlerin de umudunu yitirdikçe kapanmaya başladığını kaydetti.

 

“Öğrenci gelmezse 3’ncü kapanma dalgası gelecek”

KTEZO Başkanı Mahmut Kanber, yükseköğretimin başlaması yönünde umut beslediklerini yineledi. Yükseköğretime bağlı öğrencilerin hizmet sektörünü ve çarşı içi esnafını çok desteklediklerini belirten Kanber,  eğer bir aksilik olmazsa öğrencilerin Ekim ayında ülkeye gelişinin planlandığını söyledi. Kanber, Ekim ayında öğrencilerin ülkeye gelmesi halinde 3. bir kapanma dalgasının yaşanmayacağını ama öğrencilerin gelmemesi halinde kapanma yaşanacağını vurguladı.

 

 

“İşsizlik arttı”

İşsizliğin 50 binler civarında olduğunu ve bunun daha da arttığını düşündüklerini belirten KTEZO Başkanı Mahmut Kanber, işsizliğin büyük bir kısmının içerden, bir kısmının da yurt dışından gelip çalışanların ülkeyi terk etmesi sonucu oluştuğunu kaydetti. Kanber, hükümetin iş yerlerini açarak veya işletmelerin açılmasıyla ekonominin düzeleceği gibi bir algısı olduğunu ifade ederek, bu geldiğimiz koşullarda ekonominin sadece iş yerlerinin açık olmasıyla düzelecek bir durum olmadığını açıkladı. Kanber, mutlaka istihdamı destekleyici sürdürülebilir ve kalıcı bir takım destekler olması gerektiğini ifade ederek, esnafa can suyu gerektiğini, hibe programları gerektiğini, esnafın uzun süre vergi diliminin dışında kalarak hayatta kalmasının sağlanması gerektiğini vurguladı. İşletmelerin ayakta durması ve içeride katma değer yaratması için işletmelere işletme finansmanı noktasında faizsiz kaynak aktarılması gerektiğini belirten Kanber, aksi halde kapanan 5 bin işletmenin üzerine çok daha fazlasının konacağını ve geri dönüşü olmayan bir yola girileceğini, bunun da hem sosyal hem psikolojik anlamda birçok sorunu beraberinde getireceğini açıkladı.

 

“Kapanmayı reddediyoruz”

KTEZO Başkanı Mahmut Kanber, ülkeyi yönetenlerin kendilerine göre en kolay ve maliyeti en düşük yöntemin iş yerlerini kapatmak olduğunu bildiklerini ve bunu gözlemlediklerini söyledi. Kanber, kapanmadan çok sağlığı düşünecek önlemlerin artırılması, kontrolün sağlanması ve işletmelerin pandemiye uygun kurallara göre davranması, kamunun pandemi kurallarına uygun kendi işleyişini sürdürmesi sonucu kapanmayı aklımızdan çıkarmamız gerektiğine vurguladı. Kanber, “Kapanmayı, ülkeyi yönetenler düşünebilir, konuşabilir ama bunları konuşabilmek için önce bir bütçe ve batmış olan esnafın daha da derinlere gitmemesi için reel önlemlerin alınması lazım. Örneğin kapatma yapacaksanız işletmenin kirasının ne kadarını karşılayacaksınız? Çalışanların maaşının ne kadarını karşılayacaksınız?  Veya işletme sahibinin giderlerinin ne kadarını karşılayacağınızı ortaya koyarsanız bu toplumun önüne çıkıp kapatmayı konuşabilirsiniz. Aksi halde kapanmayı reddediyoruz. Sağlık tabi ki önemli ama böyle bir durumda da kapatmayı kabul etmeyeceğimizi ve uymayacağımızı söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!