Esnafı kendi kaderine terkettiler

Esnafı kendi kaderine terkettiler

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, sağlık ile ilgili güvenliğin sağlanamamasından dolayı ülkede insanların eksildiğini ve piyasanın da bundan dolayı gitgide aşağılara düşerek durma noktasına geldiğini söyledi

Editor: Süperadmin
13 Eylül 2020 - 11:58 - Güncelleme: 13 Eylül 2020 - 21:40

Mahmut Kanber, mart ayından sonra pandemi ile birlikte başlayan ekonomik durgunluktan en fazla zarar gören kesimin esnaf kesimi olduğunu ve bu sebeple de birçok esnafın iş yerini tamamen kapattığını ayrıca birçok işyerinin ise adeta can çekiştiğini söyledi.

Kanber: “ülkede sürekli olarak insanlar eksiliyor, öğrenciler gitti, birçok işçi ülkeyi terk etti. Dolayısı ile azalan insan sayısına paralel olarak işler oldukça düştü. Yani sağlık konusunda alınmayan veya alınamayan gerçekçi önlemler ülke ekonomisinin dibe vurmasına neden oldu” dedi.

Kanber, işletmelerin çok zor durumda olduklarını ve bu zor durumdan kurtulmanın çözümünün borçlanma olmadığını belirterek, “çözüm ülkede ki güvenli bir sağlık ortamı ve buna bağlı olarak da istikrarlı bir ekonomidir” diye konuştu.

Kanber, “esas olarak bizim beklentimiz eski borçların faizlerinin de bir şekilde kapatılarak esnafa yardımcı olunması gerektiğiydi fakat esnafı yeniden borçlandırarak kendi derdi ile başbaşa bıraktılar” diye konuştu.

 

Şükrü IRKIM

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, hem Başbakan Ersin Tatar tarafından açıklanan 200 bin Türk Liralık esnafa kredi paketini hem de esnafın şu anda yaşadığı sıkıntıları Yeni Bakış Gazetesine değerlendirdi.

Mahmut Kanber, mart ayından sonra pandemi ile birlikte başlayan ekonomik durgunluktan en fazla zarar gören kesimin esnaf kesimi olduğunu ve bu sebeple de birçok esnafın iş yerini tamamen kapattığını ayrıca birçok işyerinin ise adeta can çekiştiğini söyledi. Kamber, hükümetin ülkede en çok çalışanı bulunan esnaf ve zanaatkarları kaderleri ile başbaşa bıraktığını da iddia etti. Kanber ayrıca hükümetin açıkladığı kredi paketlerinin, piyasaya sıcak para akmadığı sürece bir anlam ifade etmediğini de sözlerine ekledi.

“Ülkedeki esas mesele sağlık ile ilgili güvenliğin sağlanamamasıdır”

KTEZO Başkanı Mahmut Kanber, ülkede ki esas sorunun insanların kredi almasından öte sağlık ile ilgili güvenliğin sağlanamamasından dolayı olduğunu vurgulayarak, “ülkede sürekli olarak insanlar eksiliyor, öğrenciler gitti, birçok işçi ülkeyi terk etti. Dolayısı ile azalan insan sayısına paralel olarak işler oldukça düştü. Yani sağlık konusunda alınmayan veya alınamayan gerçekçi önlemler ülke ekonomisinin dibe vurmasına neden oldu” dedi. “Pandeminin etkisi ile birçok vatandaşın ekonomik gücü azaldığı için mal veya hizmet alma oranları azaldı. Buna ilaveten Türk Lirasının değer kaybı da bu sorunlara eklenince ülke ekonomisi tam bir çıkmaza girdi” şeklinde konuşan Başkan Kanber, “hükümetin işletmelere katkı koyması gerekirken bizi böyle bir karmaşıklığın içerisinde bırakması doğru değildir” diye konuştu.

“Esnafa verilen 200 bin TL’lik kaynak geçerli bir kaynak değildir”

Kanber, esnafa kredi olarak verilecek olan 200 bin Türk Lirasının, şuanki haliyle 1 yıl ödemesiz olarak toplamda 5 yılda ödemeli gibi bir kaynağın açıldığını belirterek, “fakat piyasada iş yoksa eğer, aldığınız kaynağı hangi gelire göre ödeyeceğinizi de bilemezsiniz ve bu da otomatik olarak geçerli bir kaynak olamaz” diye konuştu. Kanber, şuan da otellere de 10-15 milyon verseler de çok bir anlam ifade etmediğini söyleyerek, “hükümetin sermayenin akması için esnafa ve çarşıya doğru dokunuş yapması gerekiyor ama ne kadar söylersek söyleyelim kendi bildiklerini okuyorlar ve bu yönde yeteri kadar adım atılmıyor” şeklinde konuştu.

“Katkı yapılması devletin çalışanlarına karşı sorumluluğudur”

Kanber, katkı yapılması devletin vatandaşlarına karşı sorumluluğu olduğunu söyleyerek, “alım gücünün ve pahalılığın bu kadar çok arttığı bir dönemde verilen katkıların asgari ücretin yarısı bile olmaması üzücü bir durumdur” dedi. Kanber, zanaatkarın, esnafın ve küçük üreticinin sosyal sigortasını, vergisini ve elektriğini ödeyecek iş olanaklarının sağlanmasını arzu ettiklerini söyledi. Kanber, hükümete uzun zamandır yaptıkları önerilerle ilgili herhangi bir sonuç alamadıklarını belirterek, “hükümet bir bilgi açıkladığında tekrardan onun üzerine tartışma çıkıyor ve bence bu yapılan yöntem hem zaman kaybına neden oluyor hem de doğru doğru bir yöntem değildir” diye konuştu.

“Ortaya koyulan taleplerin somut bir şekilde hayata geçirilmesini istiyoruz”

Kanber, “turizmden ve yüksek öğretimden sağlanan gelirin tabana doğru yayılmasıyla ilgili kaygılarının ve somut bir şekilde ortaya koyulan taleplerin hayata geçirilmesini istiyoruz” dedi. Kanber, “esas olarak bizim beklentimiz eski borçların faizlerinin de bir şekilde kapatılarak esnafa yardımcı olunması gerektiğiydi fakat esnafı yeniden borçlandırarak kendi derdi ile baş başa bıraktılar” diye konuştu.

“Krizin ekonomik boyutunun öngörülmesi zor”

Kanber, “bu krizin ekonomik boyutu dünyanın pek çok yerinde orta vadeyi 1 yıl olarak görüyor fakat salgın boyutunun henüz bir öngörülmesi zor” diye konuştu. Kanber, “Döviz giderek artıyor, insanlar fakirleşiyor, ekonomi daralıyor, yani her açıdan kayıp oluyor. Bu süreçler zamanı ötelemek için. Kötü olan ise sürecin sonunu da göremiyoruz. Hem dünyada hem bizde bir kriz var ama dünya ülkeleri esnafına sadece açlık sınırında kalmaları için değil, gerçekten destek oluyorlar” ifadelerini kullandı.

“İşletmelerin zor durumdan kurtulmalarının çözümü borçlanma değildir”

 Kanber, işletmelerin çok zor durumda olduklarını ve bu zor durumdan kurtulmanın çözümünün borçlanma olmadığını belirterek, “ülkedeki güvenli bir sağlık ortamı ve buna bağlı olarak da istikrarlı bir ekonomi için adımların atılmasıdır ama maalesef buna dair hiçbir şey görmüyoruz, göremiyoruz” diye konuştu. Kanber, “ülke olarak bir türlü istenilen düzeni oturtamadık ve bunun neticesinde de ülke sorunlar yumağı haline gelmiş durumda” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Federasyon" Türk tarafinin tezidir
Tavan başlarına yıkılıyor
Tavan başlarına yıkılıyor