Esnafın ’fişi’ çekildi

Esnafın 'fişi' çekildi

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkede yaşanan ekonomik kriz Mağusa esnafını da vurdu. Esnafın birçoğu siftah yapmadan günü tamamlıyor

Editor: Süperadmin
17 Mayıs 2020 - 14:47 - Güncelleme: 18 Mayıs 2020 - 03:47

55 günlük zorunlu kepenk indirişin ardından büyük bir ümitle yeniden kepenk kaldıran esnaf hüsrana uğradı. Pandemi sonrası işlerin durma noktasına gelmesiyle birlikte hüsrana uğrayan esnaf yaklaşan bayramdan da ümitli değil.

Emine Karahasan, “Ben dükkanımı Korona Virüs ortaya çıkmadan 3 gün önce açmıştım. KKTC’de virüs görülmesi üzerine 3 gün açık tuttuğum dükkanımı kapatmak zorunda kaldım. Devlet kiralarla ilgili iyileştirme yapmadı ve mal sahibinin insafına bıraktı. Hiç çalışmamış kapalı dükkana ayda 500 Sterlin kira ödedik”

Bahar Feyyatoğlu, “Yeni ürünlerin gelmemesi işleri çok etkiledi. Müşterilerimizi ürünleri deneyememesi etkiledi. Deneme kabinleri kapalı ve ne zaman açılacağı belli değil. 55 gün evde oturduk. Mevsim geçişi oldu ve çoğu ürünlerimiz elimizde kaldı”

Gamze PİR BAYKUR

Ülkemizde Korona Virüsün (Covid-19)’un görülmesiyle birlikte, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir takım tedbirler kapsamında esnaf Mart ayında kepenk indirmişti. Pandeminin kontrol altına alınmasıyla ve yavaş yavaş hayatın normale dönmesiyle birlikte çoğu iş yeri gerekli hijyen kurallarını yerine getirerek 4 Mayıs 2020 tarihinde yeniden kepenk kaldırdı, iş başı yaptı. 55 günlük zorunlu kepenk indirişin ardından büyük bir ümitle yeniden kepenk kaldıran esnaf hüsrana uğradı. Pandemi sonrası işlerin durma noktasına gelmesiyle birlikte hüsrana uğrayan esnaf yaklaşan bayramdan da ümitli değil. Giyim mağazalarında deneme kabinlerinin kapalı olması, yeni ürünlerin gelmeyişi ve mevsim geçişinden dolayı ürünlerin ellerinde kalışı ise esnafın ekonomisine balta vurdu.

 

Mağazalar boş

Pandemi yüzünden ülke genelinde ekonominin dibe vurması tüm halkı etkiledi. Pandemi öncesi dolup taşan mağazalar ve AVM’lerpandemi sonrası deyim yerindeyse ‘sinek avlıyor’. Özel sektörde çalışan yüzlerce kişi ya işten durduruldu ya da maaşlarını alamadı. Bu da piyasaya yansıdı. Birçok iş yerinin yeniden faaliyete geçmesine rağmen vatandaşta para olmadığı için mağazalara giderek ihtiyaçlarını gidermek için alışveriş yapamıyor. Ekonominin yeniden eskisi gibi canlanamayacağı görüşünde olan esnaf ise birkaç ay sonra bazı esnafların tamamen iflas edeceği görüşünde.

 

Kapalı dükkana kira ödemek zorunda kaldılar

Pandemi nedeniyle iş yerlerini uzun bir süre kapatmak zorunda kalan esnafa bir dokunduk bin ah işittik. “55 gün evde oturduk. Çalışmayan dükkan için kira ödedik” diye isyan eden esnaf, hükümetin kiralar için iyileştirme yapmadığını ve mal sahibinin insafına bırakıldıklarını dile getirdiler. Pandemi yüzünden ekonominin dibe çöktüğünü ifade eden esnaf dükkan kiralarının 500 ile 800 Sterlin arasında olduğunu, şuan Sterlinin 9’a dayandığını ve kirayı nasıl ödeyeceklerini düşündüklerini belirttiler.

 

Esnaf ne dedi?

Pembe Edin: “Durumlar çok kötü”

“Durumlar çok kötü. Bayram da yaklaştı ve henüz bir hareketlilik yok. İnsanlar da tedbirli davranıyor çünkü deneme kabinlerimiz kapalı ve satılan ürünün iadesini de kabul edemiyoruz. Korona Virüs öncesinde de işler iyi değildi. Düğün sezonu başlıyor ve biz çok etkilendik çünkü abiye ağırlıklı kıyafet satıyoruz. Virüs yüzünden birçok düğün de iptal oldu. Umudumuz düğünlerdi ancak artık bu umudumuz da kalmadı. Tedbir amaçlı insanlarımızın dışarıda olmaması çok iyi ama dışarı da olan insanlar da var. Her şey bizi etkiliyor.”

 

Neray Zaimoğlu: “Esnafın yarısı 6 ay sonra yok”

“Korona Virüsü öncesi de piyasa iyi değildi şimdi de iyi değil. Şimdi turist yok, öğrenci yok, sınır kapıları kapalı, yerli halkın zaten maaşı yok. Dükkana, dükkan komşularımızla oturup kahve içmeye geliyoruz. Esnafın yarısı 6 ay sonra yok. Anneler günü sönük geçti. Şimdi bayram yaklaştı ama yine ümidimiz yok. Virüs öncesi esnaf az çok dükkanını çevirirdi. Şimdi kirayı bile karşılayamayacak esnaf var. Buradaki esnafın aylık 700-800 Sterlin kirası var. Sterlin 9 oldu. Kiralar nasıl ödenecek?”

 

Emine Karahasan: “Devlet kiralarla ilgili iyileştirme yapmadı”

“Ben dükkanımı Korona Virüs ortaya çıkmadan 3 gün önce açmıştım. KKTC’de virüs görülmesi üzerine 3 gün açık tuttuğum dükkanımı kapatmak zorunda kaldım. Devlet kiralarla ilgili iyileştirme yapmadı ve mal sahibinin insafına bıraktı. Hiç çalışmamış kapalı dükkana ayda 500 Sterlin kira ödedik. Büyük marketler kapatmadı ve müşteriler büyük marketlere gittiği için giyim ihtiyaçlarını da oralardan karşıladı. Küçük esnaf da zarar gördü.”

 

Bahar Feyyatoğlu: “Bazı günler siftah yapamıyoruz”

“Yeni ürünlerin gelmemesi işleri çok etkiledi. Müşterilerimizi ürünleri deneyememesi etkiledi. Deneme kabinleri kapalı ve ne zaman açılacağı belli değil. 55 gün evde oturduk. Mevsim geçişi oldu ve çoğu ürünlerimiz elimizde kaldı. Virüs öncesine göre işler çok düşük. Bazı günler siftah bile yapamıyoruz.

 

Şefika Okur: “Önümüzü göremediğimiz için yeni ürün getiremiyoruz”

“Virüs bizi çok etkiledi. Hiç iş yok. Önümüzü göremediğimiz için de yeni ürün getiremiyoruz. Müşteri yok. Dükkanı sabah açıp akşam kapatıyoruz. Elektriği, suyu, dükkan kirasını, işçi maaşını bile çıkaramıyoruz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kooperatiflerin ipi çekiliyor
Kooperatiflerin ipi çekiliyor
Geçişler Cumhurbaşkanlığında konuşuldu
Geçişler Cumhurbaşkanlığında konuşuldu