“EV İÇİ ŞİDDET SUÇ SAYILMALI”

“EV İÇİ ŞİDDET SUÇ SAYILMALI”

Ev İçi Şiddet Yasası’nın ivediliğinin görüşülmesi için Perşembe günü Meclis’te oylamaya sunulması bekleniyor

Editor: YeniBakış Editör
04 Mayıs 2021 - 09:42
Reklam

KAYAD Proje Koordinatörü Avukat Mine Atlı, şu anda ülkemizde ev içi şiddetin suç olmadığını ifade ederek, bir erkeğin kadına sistematik bir şekilde uyguladığı ekonomik, psikolojik, sözlü şiddettin suç sayılmadığına dikkat çekti.

 Fiziksel şiddetin ise ceza yasası kapsamında değerlendirildiğini söyleyen Atlı, “üzülerek söylüyorum ki Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmesi ile ilgili meclis kürsüsünden açıklama yapanlar Ev İçi Şiddet Yasası için hiçbir adım atmıyor” dedi.

 Uzman Sosyolog Nihal Salman, Ev İçi Şiddet Yasası’nın önemine değinerek, kadına yönelik şiddet ile ilgili ülke olarak geriye doğru yol aldığımızı söyledi.  Ülkenin eğitim oranının yüksek olmasına rağmen mecliste güncel çağın gerekliliği olan yasaların oluşamadığını belirten Salman, “ev içi şiddet sadece kadınları değil çocukları da etkiliyor” diye konuştu.

Yasalarda oldukça büyük eksikler olduğuna dikkat çeken Nihal Salman, boşanma, nafaka, şiddet ile ilgili yasal boşlukların olduğunu kaydetti. Şiddet gören kadının yasal boşluklar nedeni ile tekrardan şiddet gördüğünü söyleyen  Salman, “Kadın polise gittiğinde kendisine şiddet uygulandığını söylediğinde ise ayrı bir şiddet görür” ifadelerini kullandı.

 

Esengül AYKAÇ

Ev İçi Şiddet Yasası’nın ivediliğinin görüşülmesi için Perşembe günü Meclis’te oylamaya sunulması bekleniyor. Yeni Bakış’a konuşan KAYAD Proje Koordinatörü Avukat Mine Atlı ve Uzman Sosyolog Nihal Salman, Ev İçi Şiddet Yasası’nın bir an önce hayata geçmesi ve ev içi şiddetin artık suç sayılması gerektiğini belirtti.

KAYAD Proje Koordinatörü Avukat Mine Atlı:

Meclis kürsüsünden açıklama yapanlar Ev İçi Şiddet Yasası için hiçbir adım atmıyor

 

Ev İçi Şiddet Yasası ile ilgili Perşembe günü mecliste ivediliği yönünde bilgi aldıklarından söz eden KAYAD Proje Koordinatörü Avukat Mine Atlı, yasanın ivediliğinin görüşülmesi için Perşembe günü oylamaya sunulacağını söyledi. Perşembe günü bütün milletvekillerinin siyasi görüşleri ne olursa olsun bu konuda destek beklediklerini ifade eden Mine Atlı, Ev İçi Şiddet Yasasını Kadından Yaşama Destek Derneği’nin (KAYAD) hazırladığını ifade ederek, KAYAD’ın dışında 23 tane örgütün bir araya gelerek meclisin önünde eylem yaptığını belirtti.

“Üzülerek söylüyorum ki Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmesi ile ilgili meclis kürsüsünden açıklama yapanlar Ev İçi Şiddet Yasası için hiçbir adım atmıyor”

Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekildi diye Kıbrıs’ta meclis kürsüsünden konuşma yapanların Ev İçi Şiddet Yasası’nın geçmesine ilişkin hiçbir adım atmadığını üzülerek açıklayan Mine Atlı, “Bu durumu anlamakta ciddi anlamda zorluk çekiyorum. Ev İçi Şiddet Yasa Tasarısı tamamen İstanbul Sözleşmesi’nin ışığında hazırlanan bir yasadır. Alanda çalışmış bir örgüt olarak KAYAD 100 kadına yardım eli uzatmıştır. Yasa Tasarısında değiştirilmesi yönünde kısımlar varsa değiştirilebilir. Maalesef, buna yönelik herhangi bir adım atılmıyor” şeklinde konuştu.

“Şu anda ev içi şiddet ülkemizde suç değildir”

Şu anda ülkemizde Ev İçi Şiddetin suç olmadığını ifade eden Mine Atlı, bir erkeğin kadına sistematik bir şekilde uyguladığı ekonomik, psikolojik, sözlü şiddettin suç olarak sayılmadığına dikkat çekti. Fiziksel şiddetin ise ceza yasası kapsamında değerlendirildiğini söyleyen Mine Atlı, “Düşün ki trafikte birisi ile tartıştınız ve tartıştığınız kişi arabasını önünüze çekti. Arabadan inerek üzerinize yürüyerek sizi itti. Bunun sizin üzerinizde yaratacağı tahribat çok ağırdır. Bir de düşünün ki bir adamla yaşıyorsunuz. Yıllarca size psikolojik ve sözlü şiddet uyguladı. Sizi ailenizden ve arkadaşlarınızdan kopardı. Daha sonra bir gün tartışma esnasında evden dışarı çıkmaya yeltenirken sizi yere itti diyelim. Sizi yere iten kişinin üzerinizdeki tahribatla kaza esnasında yaşadığınız itme olayının aynı ışıkta değerlendirilmesi hukuken doğru değildir. İstanbul Sözleşmesi bunu ayrı bir suç olarak kabul ediyor” dedi.

“Toplumu ileriye götürecek bu yasanın geçmesi gerekiyor”

Birtakım milletvekilleri haricinde meclisin genelinde Ev İçi Şiddet Yasası’na henüz olumlu bir destek almadıklarını anlatan Mine Atlı, bu bağlamda toplum dayanışmasına ihtiyaç olduğunu ifade ederek basına ihtiyaç olduğunu söyledi. Sürekli kadına şiddet ve cinsiyet eşitsizliğinin tali konu olarak görülerek gündemden düştüğüne dikkat çekti. Mine Atlı, bir kadının daha ölmesini beklemeden gündemde olması için bir an önce toplumu ileriye taşıyabilecek yasanın geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Algı noktasında etkili oldu”

‘Bu suçtur’ şeklinde toplumun algısına yerleştiğini söyleyen Mine Atlı, bu anlayışın Ev İçi Şiddet ile bağlantılı olarak kök salması için yasanın şart olduğunu vurguladı. Mine Atlı, “Yasa sihirli değnek değil ve herkesin elini kolunu bağlayamaz ama en azından devlet olarak, toplum olarak bizim buna sıfır tolerans gösterdiğimizi göstermek zorundayız” dedi. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekildiğini anımsatan Mine Atlı, 6284 sayılı yasanın ise yürürlükte olduğunu anlatarak, “İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmenin yasal etkisi yoktur. Türkiye’deki Barolar Birliği de bu yönde açıklama yaptı. Hangi noktasında etkisi vardır? Algı noktasında etkisi vardır. Şiddet uygulayıcılar ve kadın erkeğin eşit olduğuna inanmayanlar bu durumda sevinmeye, mutlu olmaya başladı. Ev İçi Şiddet Yasasının geçmesinin ivediliği bununla ilgilidir” şeklinde konuştu.

Sosyolog Nihal Salman:

Meclisin görevi yasa yapmak

 

 “Meclisin görevi yasa yapmaktır” şeklinde konuşan Sosyolog Nihal Salman, meclisin görevinin  toplumun ihtiyacı olan yasaları güncel hayata uyarlamak olduğundan söz etti. Hukuk devleti olup yasalar ile yönetildiğimizi ifade eden Nihal Salman, meclisimizin çağa hitap edemediğine dikkat çekti. Ev İçi Şiddet Yasası’nın önemine değinerek, kadına yönelik şiddet ile ilgili ülke olarak geriye doğru yol aldığımızdan bahseden Nihal Salman, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin eğitim oranının yüksek olmasına rağmen pek çok ülkeye göre insanların modern yaşadığı ülke olup meclisimizde güncel çağın gerekliliği olan yasaların oluşamadığını kaydetti. Meclisimizin çalışmadığını belirten Nihal Salman, meclisin çalışmadığının halk tarafından görülmesi gerektiğinin altını çizdi.

“1 yıldan bu yana meclisten kaç tane yasa geçti”

“Neden meclisten yasa çıkmıyor?” diyerek meclisin işleyişini sorgulayan Nihal Salman, 1 yılda mecliste kaç tane yasanın geçtiğine dair istatistik yapılması istenirse meclisin çalışmadığı yönünde sonuç çıkacağını ifade ederek meclisin çalışmadığını yineledi. Meclisin çalışmamasına yönelik söylemine karşın tüm vekillerin bu kaideye girmediğinden söz eden Nihal Salman, bir türlü halkın ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını söyledi.

“Şiddetin önüne ancak yasalar ile geçebiliriz”

Ev içindeki şiddetin kadını etkilediği kadar çocukların üzerinde de oldukça etkili olduğundan söz eden Nihal Salman, ev içi şiddet gören çocukların ilerleyen zamanlarda toplum karışması ile birlikte onları oldukça olumsuz etkilediğini kaydetti. Şiddetin önüne ancak yasalar ile geçilebileceğini anlatan Nihal Salman, yeterli yasalar olduğu zaman polisin de kendi görevini yapacağına dikkat çekti. Kadına şiddetin önüne geçmek için yasaların tek başına yeterli olmayacağından söz eden Nihal Salman, kadın koruma evleri ve kadın sığınma evlerinin yeterli olmadığını belirtti. Sığınma evleri ile de ev içi şiddettin çözülemeyeceğini söyleyen Nihal Salman, hukuk devleti olmamız gerektiğinin altını çizerek sosyal devlet anlayışı gereği devletin çocuğu ve kadını her yönü ile koruması gerektiğini anlattı.

“Birçok yasanın geçmesinde geç kaldılar”

Kadın şiddetinin yaşandığı durumlarda devletimizin üzerine düşün görevleri sıralayan Nihal Salman, devletin kadın sığınma evleri, kadının toplum içerisinde ayakları üzerinde durabilmesi ve ekonomik özgürlüğün kadına sağlanması noktasında devletin birçok rolünün olduğunu kaydetti. Sosyal devletin kadına yönelik şiddet kapsamında kadınları yasal yollardan korurken diğer bir yandan ise kadını koruma altına aldıklarını anlatan Nihal Salman, birçok yasanın geçmesi için geç kaldıklarından söz ederek bilişim yasasında dahi geç kaldıklarını söyledi.

“Halkı için olan bir devlet yok, ülkede halk devlet için işlevi görüyor”

Ülkemizdeki halkın vekilleri ve siyasileri sorgulaması gerektiğini ifade eden Nihal Salman, devletin halkını düşünmediğini söyleyerek, “Halkı için olan bir devlet yok, ülkede halk devlet için işlevi görüyor” şeklinde konuşarak siyasilerin halkı kendisi için düşündüğünü belirtti. Meclisin görevinin yasa olduğunu anlatan Nihal Salman, meclisin neden yasa yapamadığını sorguladı. Nihal Salman, artık halkı için var olan siyasiler, halkı için hizmet eden devlet ve vekillerin olması gerektiğinin altını çizdi.

“Ev içi şiddet sadece kadınları değil çocukları da etkiliyor”

Kadına şiddetin uygulandığı zaman kadının özgürlüğünün de elinden alınmasına neden olduğunu söyleyen Nihal Salman, “Kadının ekonomik gücü olmayabilir veya kadının ekonomik gücü olur ama sevdiğini düşünebilir ya da değişimden korkabilir. Boşanma başlı başına bir sorumluluk ve büyük bir yüktür. Kadının ekonomik gücü olmadığı için de boşanamaz” dedi. Şiddetin her halükarda kadının özgüveninin bitireceğini söyleyen Nihal Salman, ekonomik gücü yoksa ve özgüveni olmayan kadının şiddete maruz kalmak zorunda kalabileceğini belirtti. Kadının evde şiddet görmesi ile sadece kadını olumsuz etkilemeyeceğini ifade eden Nihal Salman, ev içi şiddete tanıklık olan veya maruz kalan çocuklar üzerinde büyük bir travmaya neden olacağını kaydetti. Annesinin dövüldüğünü veya ağladığını gören çocukların çeşitli travmalar yaşayarak büyüyen çocuklar olacağından söz eden Nihal Salman, şiddete tanıklık olan veya şiddet gören çocukların kendi ailelerini kurdukları zaman travmaları büyük olduğu için bu çocuklarında travma geçmişi olduğu için kendi çocukları veya aileleri üzerinde aynı şiddeti uygulayabileceklerine işaret etti.

“Çocukların ve toplumun eğitimli olmasını istiyorsak kadını eğitelim”

Kadına şiddetin oranlarının az veya daha fazla olması ile birlikte toplumun gelişmişliği ile bağlantılı olduğunun anlatan Nihal Salman, sosyologların toplum içerisinde yaşayan kadınlara bakarak, “Toplumun kadına nasıl değer verdiği ve aile içerisinde kadına değerini gördüğümüzde bu toplum gelişmiş veya gelişmemiştir deriz” şeklinde konuştu. Atatürk’ün kadına yönelik sözlerini hatırlatan Nihal Salman, “Çocukların ve toplumun eğitimli olmasını istiyorsak kadını eğitelim. Gelecek neslin eğitimli olmasını istiyorsak kadını eğitelim. Annelere ve kadına önem verelim” diyerek kadının gelecek neslin mimarı olup çok büyük önem ve değer taşıdığının altını çizdi.

“Yasal boşluklar nedeni ile kadın gördüğü şiddeti defalarca yaşıyor”

Kadının toplum içerisindeki önemini fark eden devletlerin kadın haklarına değer verdiğini söyleyen Nihal Salman, ülkemizde kültürel değer yargısı olarak kadına önem verilmediğinden bahsetti. Yasalarda oldukça büyük eksikler olduğuna dikkat çeken Nihal Salman, boşanma, nafaka, şiddet ile ilgili yasal boşlukların olduğunu kaydetti. Şiddet gören kadının yasal boşluklar nedeni ile tekrardan şiddet gördüğünü anlatan Nihal Salman, “Kadın polise gittiğinde kendisine şiddet uygulandığını söylediğinde ayrı bir şiddet görür. Kadın polis ifadesinde şiddet gördüğünü söylemesi üzerine hastaneye darp raporu almaya götürülür. Darp raporunu alabilmek için kadının muayeneden geçerek polise de detaylı bilgi verdiği esnada kadın defalarca şiddeti yaşamış olur. Kadının üç gün işe gidememesi gibi bazı çağ dışı kalmış hala daha yasalar vardır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
Destek ödemeleri yapıldı
Destek ödemeleri yapıldı