Fransa’da heyecanlandıran çalışma

Fransa'da heyecanlandıran çalışma

Fransa’daki doktorlar tarafından yapılan klinik araştırmaya göre hidroksiklorokin ile azitromisin karışımı, koronavirüs hastalarının %100’ünü 6 günlük tedavide iyileştirdiği iddia edildi

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
25 Mart 2020 - 07:00

Fransız hükümeti tarafından yürütülen bir çalışmaya göre sıtma ilacı hidroksiklorokin (HCQ) ile azitromisininCovid-19 hastalarının tedavisinde etkili olduğu onaylandı. International Journal of AntimicrobialAgents’ta yayımlanan çalışmaya göre, bu kombinasyonla yapılan tedavi, 36 Covid-19 hastasında önemli ve umut verici sonuçlar verdi. PhilippeGautreta yönetiminde yürütülen çalışma, HCQ ve azitromisinkombinasyonunu alan hastaların tamamının test sonuçlarının negatif çıktığını ve 6 günlük tedaviyle virüsten iyileştiğini gösterdi. Çalışma ekibi “Bakteriyel süperenfeksiyonu önlemek amacıyla, hidroksiklorokin  ile tedavi edilen hastalardan altısı, günlük elektrokardiyogram kontrolünde, ilk gün 500 mg, sonraki 4 gün 250’şer gram olmak üzere azitromisin aldı.” dedi. Son zamanlarda kamuya açıklanan bir çalışmada Gautreta ve araştırmacılardan oluşan ekibi, Mart’ın başından ortasına dek 20 hastayı bir hastanede günlük 600 mg hidroksiklorokin ile tedavi etti. Koronavirüs hastalarına, hastaların semptomlarına göre,  HCQ ve bakterilerle savaşana bir antibiyotik olan ve solunum yolu, cilt, kulak, göz ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi bakterilerin neden olduğu pek çok farklı enfeksiyonun tedavisinde kullanılan azitromisin verildi.

Kalan 16 hastaya kontrol amacıyla ilaç verilmedi. 6 gün sonra, hidroksiklorokin ve azitromisinkombinasyonu verilen hastaların arasında Covid-19 taşımaya devam eden vaka yüzdesi %5’ten daha azdı. 

Bu kombinasyonla yapılan tedavi, yalnızca klorokin alan hastalardan daha iyi sonuç veriyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tatar: Bazı Yerlerin Açılması Değerlendirilecektir Ama Önce Sağlık
Tatar: Bazı Yerlerin Açılması Değerlendirilecektir Ama Önce...
İçişleri Bakanlığı’ndan Önemli Duyuru
İçişleri Bakanlığı’ndan Önemli Duyuru