“GAZETECİLERE YAPILAN SUÇLAMA ŞAİBELİDİR”

“GAZETECİLERE YAPILAN SUÇLAMA ŞAİBELİDİR”

Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Gülşah Sanver Manavoğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in daha önce bakanlık yaptığı dönemde 2 bin tane istisnai vatandaşlık verildiğini ve bu konuların çok net bilindiğini belirtti

Editor: YeniBakış Editör
10 Haziran 2021 - 09:49
Reklam

Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Gülşah Sanver Manavoğlu, demokratik yapının verdiği basın özgürlüğü noktasında Özel Hayatın Gizliliği yasasının bir an önce yeniden düzenlenmesi için komite kurulması konusunda hazır olduklarını belirterek, “yurttaşlık üzerinden birilerinin kurmuş olduğu bir çete varsa Yeni Bakış Gazetesi’nin yapmış olduğu bu haberin devlet ve hükümet tarafından da önem arz etmesi gerekirdi” dedi

 

“CTP’nin yasanın değişikliği noktasında herhangi bir sıkıntı çıkaracaklarını sanmıyoruz. Bu yasa polis tarafından yanlış bile yorumlansa yorumlanamaması için oraya gerekli maddeler konmalıdır” diyen Manavoğlu, “gazetecilere yapılan bu suçlama şaibelidir. Böyle bir haber kesinlikle paylaşılması gerekirdi” diye konuştu

 

Manavoğlu, “Mevcut bakanın geçmiş bakan olduğu dönemde de bu konular çok konuşuldu. Bu da aslında bu şüphelerin haklı olduğunu gösteriyor. Tabii ki rüşvetin ispatı yoktur. Ancak bu şekilde vatandaşlıkları kimsenin karşılığını almadan yapacağını da kimse düşünmez” dedi

 

Gülşah Manavoğlu, gelinen aşamada Bakan Kutlu Evren’in bu seçimde istisnai vatandaşlık vermeyeceği anlamına gelmediğini belirterek, “UBP’nin kurultayı daha belli değil. Seçime doğru bu enstrümanı ne şekilde kullanacaklarını bilmiyoruz” şeklinde konuştu

 

 

 

Yeni Bakış

 

Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Gülşah Sanver Manavoğlu, Yeni Bakış web TV’de yayınlanan Vizyon programında gündemi değerlendirdi. Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Gülşah Sanver Manavoğlu, Yeni Bakış Gazetesi çalışanlarının 6 yıla kadar özel hayatın gizliliğini ifşa suçlamasıyla yargılanacak olmasını değerlendirerek, yasa hazırlanırken basın mensubu birçok kişi tarafından yasanın eksikliklerinin dillendirildiğini söyledi. Manavoğlu, o dönem dillendirilen sıkıntının bugün ortaya çıktığına dikkat çekerek, durumun sıkıntılı bir durum olduğunu, habere bakıldığında aslında kamuyu ilgilendiren bir haber olduğunu kaydetti. Manavoğlu, “Böyle bir haber kesinlikle paylaşılması gerekirdi” diyerek, bir gazetecinin böyle bir olayı duyup da paylaşmamasının doğru olmayacağını söyledi.

 

“Önem arz eden bir haber yapıldı”

Manavoğlu, gazetenin olayı çok doğru bir noktadan yakaladığını ve kamuoyuna duyurduğunu söyleyerek, özellikle yurttaşlık üzerinden birilerinin kurmuş olduğu bir çete varsa aslında bu haber devlet ve hükümet tarafından da önem arz eden bir haber olduğunu belirtti. Manavoğlu, sonrasında yaşanılanların üzücü olduğunu ifade ederek, demokratik yapının verdiği basın özgürlüğü noktasında yasanın ciddi sıkıntı yarattığını kaydetti. Manavoğlu, Özel Hayatın Gizliliği Yasası özellikle kişilerin özgürlüklerinin başkalarının özgürlükleri tarafından kötüye kullanılmaması noktasında ortaya çıktığını söyleyerek, bir mantık sinsilesi sonucu olduğunu, yasanın yorumlama noktasında sıkıntı çıkarabilecek bir noktada olduğunu ya da bir şeyler daha eklenerek basın çalışanlarının önünü tıkamaması gerektiğini belirtti.

 

“Yasanın değişmesi şarttır”

Manavoğlu, konu ile ilgili olarak Basın Emekçileri Sendikası ile bir görüşme yaptıklarını, bu konudaki duruşlarını aktardıklarını belirtti. Manavoğlu, bu konuyla ilgili dünyanın diğer ülkelerinde de örnekler olduğunu belirterek, netleşemediğini, bu nedenle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararlar ve yorumlar olduğunu kaydetti. Manavoğlu, bu yorumların bu yasaya tekrardan yerleştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “biz Halkın Partisi olarak bu konuda kesinlikle yardımcı olacağımızı ve toplantılarda yer alacağımızı ilettik. Bu gibi problemlerin bir daha çıkmaması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Önümüzdeki haftalarda hızlıca çalışılmaya başlanırsa Meclis tatilinde çalışmalar devam ederse Ekim ayında meclis tekrar açıldığında bu yasa düzenlenmiş olarak yeniden meclisten rahatlıkla geçebilir” şeklinde konuştu.

 

“CTP’nin yasanın değişikliği noktasında herhangi bir sıkıntı çıkaracaklarını sanmıyoruz”

Manavoğlu, şöyle devam etti, “CTP yetkilileri polisin yorumlamasının yanlış olduğunu düşünebilir. Biz de düşünebiliriz. Ancak gelinen aşamada bu çözüm değildir. Çözüm bu yasanın tekrardan gözden geçirilerek düzenlenmesidir ki bu sorun tekrardan karşımıza çıkmasın. CTP’nin yasanın değişikliği noktasında herhangi bir sıkıntı çıkaracaklarını sanmıyoruz. Bu yasa polis tarafından yanlış bile yorumlansa yorumlanamaması için oraya gerekli maddeler konmalıdır. Meclis tatilinde bir komite kurularak eksiklikler üzerinde çalışılmalıdır. Bu yaz için de komitelerimiz çalışacak diye düşünüyoruz. Biz bu konuda bir sıkıntı çıkaracak değiliz. Yasa değişir değişmez bu yasadan suçlanan gazeteci arkadaşlar konusunda da yargının eli hafifletilmiş olur.”

 

 

“Birbirimize sahip çıkma noktasında yetersiz kalıyoruz”

Manavoğlu, ülkede çeşitli ilişkiler yumağının olduğunu belirterek, “ülkemizdeki bir grup basın şirketi başka ana işleri olan işletmelerin yan işleri gibidir. Dolayısıyla ister istemez hem basın mensuplarının hem iş insanlarının iş ortamının yaratmış olduğu başka ilişkiler vardır. Bu noktada bazı konularda sesinizi çıkarma noktasında bu ilişkiler sizi engeller. Bu durum basın için de bazı siyasiler için de geçerlidir. Aslında küçük bir ülkeyiz ve bizim hepimizin birbirimize sahip çıkması gerekiyor. Ancak gelinen aşamada birbirimize sahip çıkma noktasında da yetersiz kalıyoruz.” dedi.

 

“Bu suçlama şaibelidir”

Manavoğlu, vatandaşlık verilmesine yönelik ses kaydının Yeni Bakış gazetesinde haber yapılmadan önce wattsapp aracılığıyla dağıldığını belirterek, “haberin özel hayatın gizliliğini etkilemediği bu noktadan bile bakıldığında görülebiliyor. Polis bu konuyu da araştırmalıdır. Bu suçlama şaibelidir” diye konuştu.

 

“Bu enstrümanı ne şekilde kullanacaklarını bilmiyoruz”

Manavoğlu, mevcut İçişleri Bakanı’nın daha önce de bakanlık yaptığı dönemde vatandaşlık konularının çok konuşulduğunu, yapılan 2 bin tane istisnai vatandaşlığın ciddi anlamda hakkı olmayanlara verildiğinin çok net görüldüğünü söyledi. Manavoğlu, şöyle devam etti, “Bu da aslında bu şüphelerin haklı olduğunu gösteriyor. Sizin haberiniz bunu kanıtlamıştır. Geçmiş dönemde aynı bakan aynı hükümetteyken de bu konular çok konuşuldu. Tabii ki rüşvetin ispatı yoktur. Ancak bu şekilde vatandaşlıkları kimsenin karşılığını almadan yapacağını da kimse düşünmez.”

Gülşah Manavoğlu, Bakan Kutlu Evren’in seçime doğru istisnai vatandaşlık vermeyeceği anlamına gelmediğini belirterek, “UBP’nin kurultayı daha belli değil. Seçime doğru vatandaşlık olan bu enstrümanı ne şekilde kullanacaklarını bilmiyoruz” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazzık gibi zam!
Gazzık gibi zam!
Sezgin Baran Korkmaz için iade süreci başladı
Sezgin Baran Korkmaz için iade süreci başladı