Geleceğimiz parlak gözükmüyor

Geleceğimiz parlak gözükmüyor

Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erdal Güryay, KTTO tarafından açıklanan KKTC piyasa fiyatları analiz raporunu Yeni Bakış Gazetesi’ne değerlendirdi

Editor: Süperadmin
21 Ocak 2021 - 08:56
Reklam

Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erdal Güryay, seçmece usulü 3-5 ürünün alınıp sadece belli başlı ürünlerin karşılaştırılmasının yapıldığı takdirde çalışmadan bilimsel veri alınamayacağına dikkat çekti

Ülkedeki fiyat artışlarının hiçbir zaman durmadığını ifade eden Güryay, Türk Lirasının değer kazanması bile fiyatların düşürülmesine neden olmayacağını söyledi

Güryay, 2020 yılında insanların az da olsa birikimlerini kullanarak idare ettiğini ifade ederek insanların 2021 yılına girdi gireli ellerindeki birikimlerinin de eridiğini söyledi

Devletin ekonomi konusunda plansız hareket ettiğini söyleyen Güryay, Türkiye ile imzalanan yamalı bohça protokoller ile ülkenin idare edildiğini kaydetti

 

Esengül AYKAÇ’ın haberi sayfa 6-7’de

Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından açıklanan KKTC piyasa fiyatları analiz raporuna göre Türkiye ile KKTC’deki ürün fiyatları karşılaştırıldı.
Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erdal Güryay karşılaştırılan ürünlerin belli başlı ürünler olduğunu söyledi. Güryay, belli başlı ürünlerin karşılaştırılması ile sağlıklı çalışma elde edilemeyeceğini anlatarak 2021 KKTC ekonomisi hakkında açıklamalarda bulundu. Güryay ekonominin bu şekilde devam etmesi 2021 yılının da çok parlak geçmeyeceğinin sinyallerini verdi.

“Belli başlı ürünleri karşılaştırdılar”

KTTO tarafından açıklanan KKTC piyasa fiyatları analiz raporuna göre çalışmanın metodolojisinden problem olduğunun dile getirildiğinden söz eden Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erdal Güryay, çalışmada sadece belli başlı ürünlerin ele alınarak bir kıyaslamanın yapıldığını belirterek bu durumda çalışmanın doğru olmayacağını söyledi. Güryay, böylesine önemli bir çalışmanın çok daha geniş kapsamlı olarak ele alınarak kıyaslama yapılmasının daha doğru sonuçlar elde edilmesine olanak sağlayacağını da sözlerine ekledi.

“Manipülasyonu doğurur”

Böyle bir karşılaştırma yapılması için İstatistik Kurumunun yapmış olduğu hayat pahalılığı çalışmasını baz alınarak karşılaştırılmanın yapılması gerektiğini kaydeden Erdal Güryay, ele alınan tüm ürünlerin sepette olması ile ancak o zaman daha ucuz veya daha pahalı kıyaslamanın yapılacağının mümkün olabilirliğini anlattı. Seçmece usulü 3-5 ürünün alınıp sadece belli başlı ürünlerin karşılaştırılmasının yapıldığı takdirde bu çalışmanın bilimsel bir tabanın olmayacağından söz eden Güryay, “Belli başlı ürünlerin kıyaslanması ancak manipülasyonu doğurur” dedi.

“Fiyatlar arttığı yerde durdu”

Pandeminin başlaması ile birlikte ülkedeki fiyat artışlarının hiçbir zaman durmadığını ifade eden Güryay, Türk Lirasının döviz karşısında değer kaybetmesi sonucu artan fiyatlar, Türk Lirasının değer kazanmasının ardından değiştirilmedi, ayni durumda kaldı. Güryay, “kısacası ülkede nedeni ne isterse olsun artan fiyatlar, artışa neden olan nedenlerin ortadan kalkması durumunda bile düşmez” dedi. Güryay ayrıca şu an itibarı ile ülke ekonomisinin büyük bir durgunluk içerisinde olduğunu ve normal kapasitesinin yarı kapasitesinde bile olmayan bir seviyede çalıştığını da sözlerine ekledi.

“Ülkenin % 10’luk kapasitesi çalışıyor”

Ekonominin durgunluğu yüzünden birçok sektörün kapılarını kapattığını belirten Güryay, “özellikle turizm sektörünün nerdeyse durma noktasına gelmesi ülke ekonomisine büyük zarar vermiştir” dedi. Güryay, ülkenin genel görüntüsüne bakıldığı zaman birçok sektörün iş azlığı ile boğuştuğunun görüldüğünü ve buna paralel olarak da işletmelerin gelirlerinde büyük düşüşler yaşandığının ortada olduğunu belirtti. Güryay, özellikle özel sektördeki bu durgunluğun insanların gelirlerinin azalmasına, maaşlara yansımasına ve dolayısı ile insanların hayat standartlarının düşmesine sebep olmuştur dedi. Mevcut durgunluğun bir süre daha devam etmesi durumunda ekonomide tamiri imkansız büyük hasarların meydana geleceği uyarısında bulunan Güryey, şu anda uygulanmaya çalışılan ekonomik modelin sürdürülebilir olmadığını da vurguladı.

“İyileşme mümkün değil”

Ülke ekonomisinin çok kötü bir halde olduğunu anlatan Güryay, görünürde bu yıl içerisinde ekonomik olarak bir iyileşmenin de mümkün olmayacağına işaret etti. Ülkede aşılama kampanyasının başlatıldığını anımsatan Güryay, ülkeye yeterli miktarda aşının gelmediğine dikkat çekerek şu ana kadar 5 Bin kişinin aşılandığını söyleyerek, “aşı tüm ülkeler için olduğu gibi bizim için de önemlidir. Çünkü eğer nüfusun büyük bir çoğunluğunu aşılayamazsak ekonomiyi de dünyaya açamayız, zaten açsak da başarılı olamayız. Bu nedenle ülke için gerekli aşı miktarına muhakkak erişilmelidir. Ayrıca aşılama işlemi istenen hızda devam etmiyor, bu işlemin de hızlandırılması gerekir” dedi.

“Kamuoyuna açıklamıyorlar”

Güryay, pandemi nedeni ile ülkeye ne öğrencinin ne de turist getirmelerinin mümkün olmayacağını söyleyerek, bu durumda 2021 yılının kötü gideceği kötü gideceğinin sinyallerinin verildiğine işaret etti. Hükümetten aşı politikası hakkında doğru bilginin kamuoyuna aktarılmadığını ifade eden Güryay, ekonominin az da olsa rayına girebilmesi için şu aşamada hızlı aşılamanın olması gerektiğini savundu. Hızlı aşılama yapıldığı takdirde öğrencilerin ve turistlerin adaya gelmesinin mümkün olacağını belirten Güryay, bu sayede 2021 yılının ekonomik açıdan kurtulmasının mümkün olabileceğini söyledi.

“Birikimler eridi”

2021 yılının 2020 yılından daha kötü olabileceğini anlatan Güryay, 2020 yılında insanların az da olsa birikimlerini kullanarak idare ettiğini ifade ederek, insanların 2021 yılına girdi gireli ellerindeki birikimlerinin eridiğine dikkat çekti. Özel sektörün birçok kesiminin gelirinin olmadığını savunan Güryay, vatandaşın devletten hiçbir yardım görmediğini belirterek, “vatandaşa 1500 Türk Lirası şeklinde komik rakamlar verilerek yaşaması bekleniyor. Ancak bu rakamın çok komik bir rakam olduğunu kendileri de biliyor” dedi.

“Parlak geçeceğine inanmıyorum”

Güney Kıbrıs’ın kısa zaman önce tam kapanmaya gittiğini anımsatan Güryay, Güney’in kapanma planlarına karşılık milyonlar ayrıldığını ifade ederek, bu sayede hem işletmeleri hem de çalışanlarının ödendiğini kaydetti. Güryay, “Bizler ülkece açık olmamıza rağmen belli bir gelir elde etmemize rağmen kamunun maalesef özel sektöre hiçbir yardımı olmuyor. Bu nedenle 2021 yılının parlak geçeceğini düşünmüyorum” dedi.

“Zorluk çekeceğiz”

Devletin ekonomi konusunda plansız hareket ettiğini söyleyen Güryay, Türkiye ile imzalanan yamalı bohça protokoller ile ülkenin idare edildiğini kaydetti. Kamu maliyesinin oldukça zayıf olduğunu belirten Güryay, hiçbir zaman finansman sağlanamadığı için Türkiye’den gelen yardımlarla bir şekilde ayakta durulmaya çalışıldığını kaydetti. Devlet olarak piyasaya, bankalara inanılmaz birikmiş borç yükünün olduğuna dikkat çeken Güryay, ülkenin bu şekilde yürütülmesi ile birlikte başka ülkeler karşı ilerlemenin pek mümkün olmayacağını söyledi. Güryay, “Planlı bir ekonomimiz olmadığı müddetçe karşılaştığımız sorunları çözme noktasında hep zorluk çekeceğiz” diyerek hiçbir birikimimizin olmadığını, ayrıca tanınmamış bir ülke olarak borç alabileceğimiz Türkiye’den başka bir merciinin olmadığını da anlattı.

“Sorunlar ülkeye zarar verecek şekilde çözülmeye çalışılıyor”

Şu anda ekonominin düzelmesi için planlı bir ekonominin yapılması gerekir diyen Güryay, en azından salgın sürecinde ülkenin hem sağlığını hem de ekonomisini ayakta tutabilecek önlemlerin neler olması gerektiği konusunda bir plan yapılması gerektiğine değindi. Güryay, “Plansız, programsız bir şekilde giden bir ülkede sorunlar kısa vadede hiçbir şekilde çözülemez. Şu anda plan olmadığı için sorunlar ülkeye zarar verecek şekilde çözülmeye çalışılıyor” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç muayene listesi yeniden düzenlendi!
Araç muayene listesi yeniden düzenlendi!
‘Hastalıklı hayvan’ alarmı
‘Hastalıklı hayvan’ alarmı