"Gelecek için tek yol çözümdür"

"Gelecek için tek yol çözümdür"

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Yunanistan’da yayınlanan “Efsin” gazetesinde yer alan röportajında, Kıbrıs sorununun derin çıkmazda olduğu ve statükonun sürdürülebilir olmadığını vurguladı

Editor: Süperadmin
24 Eylül 2020 - 21:53 - Güncelleme: 24 Eylül 2020 - 21:57

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Yunanistan’da yayınlanan “Efsin” gazetesinde yer alan röportajında, Kıbrıs sorununun derin çıkmazda olduğu ve statükonun sürdürülebilir olmadığı yönünde BM’nin uyarılarda bulunmasının alışılmış felaket tellallığı mı yoksa başka bir şey mi sorusuna verdiği yanıtta  “statükonun sürdürülebilir olmadığını bize başka birisinin göstermesi gerekmiyor.

Çünkü biz bunu her gün yaşıyoruz. Küçük bir yurtta kontrol dışı bir biçimde nüfus taşınan ve silahlandırılan bir yapıyla yan yana yaşıyoruz. Kendi yurdumuzun içinde Türkiye ile sınırlarımız olduğunda, bir gün gelecek durum patlayacak” dedi.

 

“Seçimlere kadar durumda ilerleme sağlanamayabilir”

Kıbrıs sorunun çözümü yönünde “son milin” katedilmesi yönünde isteğin neden olmadığı ve Kıbrıs’ın bu kısır döngüden nasıl çıkacağı sorusuna verdiği yanıtta Kiprianu “öncelikli olanın 2014 Ortak Açıklaması, Crans Montana’ya kadar varılan görüş birlikleri ve 30 Haziran Guterres Çerçevesi temelinde Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmelerin Crans Montana’da kesintiye uğradığı yerden yeniden başlaması olduğunda AKEL ısrar ediyor.

Anlaşmanın uygulanması hakkındaki gayri resmi belgenin de müzakere zeminin parçası olması gerektiğinde AKEL olarak ısrar ettik. Ekim’de işgal altındaki bölgede yapılacak seçimlere kadar durumda ilerleme sağlanamayabilir. Ama BM Genel Sekreteri’nin kısa bir süre önce tekrarladığı çağrılarında da belirttiği gibi önümüzdeki bu sürenin kaybedilmemesi, müzakerelere hazırlık ve atmosferin iyileştirilmesi için değerlendirilmesi gerekir. Yeniden birleşmenin avantajlarının yurttaşlara sunulması için inisiyatifler üstlenilerek, üzerinde anlaşmaya varılanlar ve hedeflenen çözümün hususlarının detaylı bir biçimde anlatılması için değerlendirilmesi gerekir. Bunlar zaten çoktan yapılmış olması gerekirdi. Ancak havayı değiştirip çözüm yönünde ilerleme kararlılığımızı ortaya koymamız için bunların yapılması, içinde bulunduğumuz koşullarda daha da zaruridir” dedi.

Andros Kiprianu, çözümün Türkiye’nin askerlerinin ve garantilerinin adadan gideceğini ve Kıbrıslıların özgür bir şekilde kendi yurtlarının gerçek efendisi olmasını öngörmesi gerektiğini ve bunun da BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın, tek uluslararası kimliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde çözümden başka bir şey olamayacağını vurguladı. Kiprianu Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin kendilerinin ve çocuklarının geleceklerine umutla bakabilmelerinin tek yolunun çözüm olduğunu belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Din-Gör-Sen, Cumhurbaşkanı Seçilen Ersin Tatar’ı Tebrik Etti
Din-Gör-Sen, Cumhurbaşkanı Seçilen Ersin Tatar’ı Tebrik Etti
Türkmenköy’de Yangın
Türkmenköy’de Yangın