“25 BİN KONUT ELİMİZDE KALDI”

“25 BİN KONUT ELİMİZDE KALDI”

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitliği Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, müteahhitlerin elinde binlerce konut kaldığını ve satışların durduğunu belirterek, satılamadığı takdirde inşaat sektörünün tamamen kilitleneceğine vurgu yaptı

Editor: YeniBakış Editör
11 Mayıs 2021 - 09:25
Reklam

İnşaat alanında 60 civarında kendilerine bağlı sektörün olduğunu belirten Cafer Gürcafer, ekmek yiyen birçok sektör olduğunu, ancak satışların durduğunu belirtti. Gürcafer, biten konutların satışının yapılmadığı takdirde domino taşı misali inşaat sektörüne bağlı sektörlerin döküleceğinin altını çizdi.

Hükümetin borçlanarak memurun maaşlarını ödediğini, özel sektörden ekmeğini kazanan vatandaşın halinin ne olacağını kimsenin sorgulamadığını belirten Cafer Gürcafer, on binlerce insana ödeme yapılamadığını kaydetti.

Ekonominin uçurumun kenarında tahterevalli oynar gibi durduğunu söyleyen Gürcafer, “iflas etmeninin eşiğindeyiz” dedi.

Banka faizleri alıp başını giderken bütün işletmelerin bankalara gebe olduğunu belirten Gürcafer, “ülkede açlık alarmı var” diye konuştu.

 

Esengül AYKAÇ

Gelinen son noktada biten inşaatların satışının yapılmadığını söyleyen Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitliği Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, biten inşaatların yaz ayları ve kış aylarının etkisinin olmadığından söz ederek satışların yapılmamasının tek nedeninin pandemi olduğunu kaydetti. Pandemi nedeni ile birlikte ülkeye girişlerin kısıtlı olduğunu anlatan Cafer Gürcafer, ülkemizde ev almak isteyen kişilerin karantinaya girmek istememelerinden kaynaklı olarak ev satışlarının duraksadığına dikkat çekti. Haziran ayı ile birlikte aşılanmış kişilerin gelişlerinde kolaylık ve bir düzenleme yapılacağını ifade eden Cafer Gürcafer, Haziran ayı itibari ile ülkede hareketliliğin söz konusu olacağı düşüncesinde olduklarını belirtti. Ellerinde 25 bin konut civarında stok fazlası oluştuğunu söyleyen Cafer Gürcafer, stok halinde bekleyen konutları satışlarının hali hazırda beklediğini kaydetti.

“Ülkede açlık alarmı”

Elde kalan konutların satışının yapılmadığı takdirde inşaat sektörünün tamamen kitleneceğine işaret eden Cafer Gürcafer, pandemi ile birlikte ülkedeki açlığın baş gösterdiğinin altını çizdi. Ülkede açlık tehlikesinin söz konusu olduğu dönem içerisinde ne firmaların ne de devletin cebinde paranın olmadığını anlatan Cafer Gücafer, akıllı bir ekonomik program yapılmadığı takdirde memleketi açlık beklediğini vurguladı. Şu ana kadar her hangi bir ekonomik modelleme ve ekonomik projenin ortaya konulmadığını ifade eden Cafer Gürcafer, hükümete karşı öneri sunmalarına rağmen ‘Evet veya hayır’ şeklinde cevaplar aldıklarını kaydetti.

“Hükümete öneri sunuyoruz ve ‘Evet veya hayır’ diyor”

Kontrollü bir şekilde bulaşmaya sebebiyet vermeden konut almak isteyenlerin ülkeye getirilmesi yönünde hükümet ile temasta bulunduklarını anlatan Cafer Gürcafer, konut almak için ülkeye gelen kişiler için otel tahsis edilerek parasını ise kendilerinin ödeyeceği bir modelleme yapılması yönünde hükümet ile temaslarda bulunduklarını söyledi. Cafer Gürcafer, “Bizler bir şeyler yapmak için önerilerde bulunurken ‘Evet veya hayır’ cevabını alıyoruz” şeklinde konuştu.

“60 civarındaki sektör domino taşı misali dökülecek”

İnşaat sektöründe 60 civarında kendilerine bağlı sektörlerin olduğundan söz eden Cafer Gürcafer, inşaat sektöründen ekmek yiyen birçok sektör varken buna karşılık biten konutların satışının yapılmadığı takdirde domino taşı misali inşaat sektörüne bağlı sektörlerin döküleceğinin altını çizdi. Bugüne kadar bir şekilde dayandıklarını anlatan Cafer Gürcafer, Haziran ayı başlarında ülke içerisinde açılım yönünde umutlarının olduğunu belirtti.

“Hükümete seslenen Cafer Gürcafer, “Bu insanlar nasıl geçinecek”

Hükümet ile her gün her saat görüştüklerini anlatan Cafer Gürcafer, hükümetin kimseye kapıyı kapatmadığını fakat görüşmelerin olması demek çözümün de beraberinde geldiğinin kanıtı olmadığını söyledi. Hükümetin çözüm odaklı çalışma yapmasını istediğini anlatan Cafer Gürcafer, çözümün yalnızca Rum tarafı ile veya dünya ile kıyaslama yaparak ülkedeki vaka oranlarını dengede tuttuklarını veya borçlanarak memurun maaşlarının ödenmesinin başarı olmadığını kaydetti. Borçlanarak memurun maaşlarını ödemelerine karşın özel sektörden ekmeğini kazanan vatandaşın halinin ne olacağını sorgulayan Cafer Gürcafer, on binlerce insana ödeme yapmadıkları için hükümete, “Bu insanlar nasıl geçinecek” diye sordu.

“Hükümet başarı merdivenlerini tırmanırken yanında sağlığı götürerek ayakta tutmaya çalışıyor”

Cafer Gürcafer, aşının yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte konjektürel olarak Haziran ayı başları itibari ile açılımların yaşanması durumunda kendi kendimize sorunlarımızı çözebilmemiz için ülkenin bu açılıma ihtiyacı olduğunu kaydetti. Hükümetin başarı merdivenlerine tırmanırken tek hedeflerinin vaka sayılarını düşürmeye yönelik adımlar atmasına karşın ekonomi anlamda verimli adımlar atmamasını değerlendiren Cafer Gürcafer, ülkede seçmene göre icraatın yapılmasının alışkanlık haline geldiğinin altını çizdi. Salgın nedeni ile savaş halinin içerisinde olurken dünyanın dahi yeniden bir arada olduğundan söz eden Cafer Gürcafer, böylesi bir dönemde sağlığın ön planda olmasının doğru olduğunu, ancak geline süreç itibari ile hiçbir zaman açılmadığımızı aksine hala kapalı olduğumuzu kaydetti. Dünyanın en pahalı modelinin ülkemize uyarlandığını söyleyen Cafer Gürcafer, dünya genelinde tam kapanmasının maliyetlerinin ağır olmasına karşın bu modeli tercih etmediklerine dikkat çekti.

“İşletmeler bankalara gebe”

Gelinen nokta itibari ile ekonominin uçurumun kenarında tahterevalli oynar gibi durduğunu anlatan Cafer Gürcafer, ekonominin uçurumun kenarında sallanırken iflas etmeninin eşiğinde olduğumuza dikkat çekti. Cafer Gürcafer, Haziran ayı itibari ile ülkede bir açılımın söz konusu olmaması ile birlikte ülkeyi felaketin beklediğini söyledi. Banka faizlerinin alıp başını giderken bütün işletmelerin ise bankalara gebe olduğunu anlatan Cafer Gürcafer, esnaf ve özel sektör çalışanlarının iş yapmazken hükümetin ise duruma el koyması gerektiğinden söz etti. Bankalar ile vatandaşlar arasında yasal bir köprünün oluşturulması gerektiğini ifade eden Cafer Gürcafer, hükümetin bir an önce hayatın normale dönmesi ile birlikte işlerine devam etmek derdinde olduğunu vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünyayı karşımıza aldık
Dünyayı karşımıza aldık
Baba oğul uyuşturucudan tutuklandı
Baba oğul uyuşturucudan tutuklandı