“GERÇEKÇİ RAKAMLAR ORTAYA ÇIKTI”

“GERÇEKÇİ RAKAMLAR ORTAYA ÇIKTI”

Ekonomist Devrim Barçın, 42 Bin Sosyal Sigorta emeklisinin ve 50 binden fazla aktif çalışanı ilgilendiren hayat pahalılığı ödeneğinin iptal edilmesi sonrasında son 6 yılın en yüksek hayat pahalılığı oranının Mart ayında açıklandığını belirterek, bu konunun incelenmesi gerektiğini söyledi

Editor: YeniBakış Editör
07 Nisan 2021 - 09:32
Reklam

Devrim Barçın, Şubat ayında döviz artışların söz konusu iken Mart ayında enflasyon oranını neden bu kadar artış gösterdiğini net bir kanıya varmadan iddia olarak konuştu.

 Barçın, bunun sebebinin devletin gerek sigorta emeklisi gerek devlet emeklisi gerek asgari ücret çalışanı gerekse kamu çalışanlarına hayat pahalılığı ödeneğini durdurma yönünde yaptığı yasa gücünde kararnamenin ortaya çıkması ile gerçekçi rakamların açıklandığına dikkat çekti.

 Halkın hayat pahalılığı ödeneğine karşı sokakta olması gerektiğinden söz eden Devrim Barçın, ülkede emeği geçinen gerek çalışan gerekse emeklilerin alım gücünü ortadan kaldıracak hayat pahalılığı ödeneği konusunda bütçede kaynak olduğunun altını çizdi.


Esengül AYKAÇ

Gelinen noktada zamların artık kapı ardında değil kapıdan içeri girdiğini toplumun her kesimi biliyor. Halkın mutfağına alamadığı temel tüketim maddelerini nasıl temin etmesi yönünde alternatifler düşünülmesi beklenirken halkın artık zamlara karşı mutfağını nasıl dolduracağı ülke gerçekleri arasında yerini aldı.

Ekonomist Devrim Barçın, her ay hayat pahalılığı noktasında İstatistik Kurumu’nun belirlemiş olduğu ürünler noktasında bir önceki aya göre fiyat artışlarının düzeyinin tespit edilerek aylık enflasyonun ortaya çıkardığını kaydetti. Devrim Barçın, Şubat ayında enflasyon oranının eksi çıkmasına karşın hayat pahalılığı ödeneğinin 42 Bin Sosyal Sigorta emeklisinin ve 50 binden fazla aktif çalışanı ilgilendiren hayat pahalılığı ödeneğinin iptal edilmesi sonrasında son 6 yılın en yüksek hayat pahalılığı oranının Mart ayında açıklandığını kaydetti. Mart ayında enflasyon oranın yüksek çıkmasının çok manidar olduğuna işaret eden Devim Barçın, dolayısı ile Şubat ve Mart ayındaki değişimin bu denli ayrı bir inceleme konusu olması gerektiğinin altını çizdi.

“Arıklı, fiyatlar konusunda denetimi sağlamak için asgari ücrete zam yapmamıştı. Gelinen noktada Arıklı’nın söylemi şov ve iç siyasete yönelik olduğunun ispatı oldu”

Hayatın döviz artışı ile birlikte ciddi pahalılaşmaya doğru gidileceğini hep beraber yaşayarak görüneceğimizi anlatan Devrim Barçın, şu anda mevut hükümette olan özellikle Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) Başkanı Sayın Erhan Arıklı’nın Ekonomi Bakanı olmasından ötürü “Fiyatlarda denetimi sağlayıp bu ülkede asgari ücreti arttıramasak da ucuzluğu getireceğiz” söylemini anımsattı. Devrim Barçın, Erhan Arıklı’nın söyleminin gelinen noktada gerçeklikten ve bilimsellikten uzak tamamen şov ile iç siyasete yönelik popülist bir söylem olduğunun ispatı olduğuna dikkat çekti.

“Halk YDP’nin söylediği popülist ve yalan söylemlere kanmasın”

Ekonomi Bakanlığı’nın fiyatları artışı noktasında gerek denetim gerekse ekonomi politikası anlamında hiçbir uygulama yapmadığına işaret eden Devrim Barçın, halkında artık özellikle Yeniden Doğuş Partisi’nin söylediği kalıptaki popülist ve yalan söylemlere kanmayıp gerçekten hayatlarını ucuzlatabilecek ekonomik önermelerde bulunan siyasi partilere bakmaları gerektiğini ifade etti.

“Hayat pahalılığının dondurulması ile birlikte gerçekçi rakamlar ortaya çıktı”

Devrim Barçın, Şubat ayında döviz artışların söz konusu iken Mart ayında enflasyon oranını neden bu kadar artış gösterdiğini net bir kanıya varmadan iddia olarak konuştu.  Devrim Barçın, bunun sebebinin devletin gerek sigorta emeklisi gerek devlet emeklisi gerek asgari ücret çalışanı gerekse kamu çalışanlarına hayat pahalılığı ödeneğini durdurma yönünde yaptığı yasa gücünde kararnamenin ortaya çıkması ile gerçekçi rakamların açıklandığına dikkat çekti.

“İlerleyen aylarda yeni zam oranları ile karşı karşıya kalacağız”

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında daha fazla artış yaşanacağının altını çizen Devrim Barçın, kararname ile birlikte maaşlara hayat pahalılığı yansıtılmayacağı için elektrikten benzine, iğneden ipliğe kadar mevcut hükümetin zam yapacağına işaret etti. İlerleyen aylarda yapılan zamlar karşısında halkın alım gücünün daha da gerileceğini söyleyen Devrim Barçın, “Hayat pahalılığı ödeneği maaş artışı ödeneği değildir. Hayat pahalılığı ödeneği devletin uyguladığı ekonomi politikaları sonrası hayatın pahalılığı karşısında halkın alım gücünü korumaya yönelik bir ödenektir” şeklinde konuştu.

“Kamunun değil özelin de bir fiil alım gücü gerileyecek”

Hayat pahalılığı ödeneğinin dondurulması değil, bir daha geri ödenmemek üzerine durdurulması yönünde alınmış olduğunu söyleyen Devrim Barçın, bu durumdan sadece kamu çalışanları ve emeklileri değil özel sektörden emekli olan 42 bin sosyal sigorta emeklisi artı on binlerce asgari ücretlinin de hayat pahalılığı artışını maaşlarına bir daha geri almamak üzere kesintiye uğrayacağını belirtti. Kamu çalışanı ve özel sektörde çalışan sosyal sigorta emeklilerinin herkesin ücretli çalışan olarak aynı gemide olduğumuz ifade eden Devrim Barçın, ödeneğin durdurulması ve kesilmesi ile birlikte sadece kamunun değil özelin de bir fiil alım gücünü gerileteceğini kaydetti. Devrim Barçın, halkın bunun farkına varıp emeği ile geçinen çalışan ve emeklilerin aynı gemide sektör ayrımı yapmaksızın eşit olduğunun farkına varması gerektiğinden söz etti.

“Hükümet vatandaşının %80’ini eliyle ter iterek %20 sermeye kesimini tercih etmiştir”

Halkın hayat pahalılığı ödeneğine karşı sokakta olması gerektiğinden söz eden Devrim Barçın, ülkede emeği geçinen gerek çalışan gerekse emeklilerin alım gücünü ortadan kaldıracak hayat pahalılığı ödeneği konusunda bütçede kaynak olduğunun altını çizdi. Paranın kullanımını mevcut hükümetin üç beş tane sermayeye teslim ettiğini ifade eden Devrim Barçın, odası boş kalacak olmasına rağmen onlara karantina ücreti ödemeyi taahhüt ettiğini kaydetti. Hiçbir hizmet vermeyecek olmasına rağmen belli otellere yok yere para vermeyi taahhüt ettiğini yineleyen Devrim Barçın, “Bu ülkede kaynak vardır. Bu kaynağın nereye kullanılacağına dair siyasal tercihini hükümet vatandaşının %80’ini eliyle ter iterek %20 sermeye kesimini tercih etmiştir. Halkın da seçim zamanı kendisini elinin tersi ile iten bu hükümete dersini verecek şekilde oyunu vermesi gerekiyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak