“GEREKEN YAPILMAZSA SÜRESİZ GREVE GİDECEĞİZ”

“GEREKEN YAPILMAZSA SÜRESİZ GREVE GİDECEĞİZ”

Kamu-Sen ve KTAMS, Mağusa Devlet Hastanesinde grev başlattı

Editor: YeniBakış Editör
07 Nisan 2021 - 09:46
Reklam

Gamze PİR BAYKUR

 

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) ile Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) dün Mağusa Devlet Hastanesi’nde grev yaptı. Dün saat 08:00’de başlayan grev, acil dışında tüm birimlerinde saat 16:00’ya kadar devam ederken, hastanenin laboratuvar bölümünde ise süresiz grev başlatıldı. KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, Mağusa Devlet Hastanesi’nin laboratuvarında ciddi personel eksikliği olduğunu ve Sağlık Bakanlığı’nın bu konuya duyarsız kaldığını ileri sürdü. Laboratuvarda eksik personel nedeniyle çalışanların zor durumda olduğunu belirten Atan, sorunların giderilmemesi halinde başka birimlerde de süresiz greve gidecekleri uyarısında bulundu. KTAMS Başkanı Güven Bengihan ise, sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek amacıyla grev yapıldığını belirtti.

 

Atan: “Sağlık Bakanlığının duyarsızlığı ve ilgisizliği katbekat artarak devam ediyor”

Mağusa Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yapan Kamu-Sen Başkanı Metin Atan,

12 Ocak 2021 tarihinden beridir laboratuvarda istihdam konusu ile ilgili grevler yaptıklarını anımsatarak, buna rağmen Sağlık Bakanlığı’nın duyarsızlığının ve ilgisizliğinin katbekat artarak devam ettiğini ileri sürdü. Atan, “Bir baksınlar ve eserlerini görsünler” ifadelerini kullanarak Sağlık Bakanı ile Sağlık Bakanlığı Müsteşarına seslendi. Sağlık çalışanlarının özellikle pandemi döneminde canları çıkarcasına ön safhada çabaladığını belirten Atan, Sağlık Bakanlığının, kendisine bağlı hizmetlerinde bile yetkisiz ve etkisiz bir biçimde insanları perişan etmeye devam ettiğini savundu. Atan, Nakil Kurulu’nun yılda iki kez toplanması kuralı olduğunu ifade ederek, Sağlık Bakanlığının gerekli adımları atmadığını ve sendikalardan durumu idare etmesini, sabretmesini beklediklerini söyledi. Atan, “Artık sabır yok. Burada herkes görevinin sorumluluğunu bilecek. Vaka sayıları yine artmaya başladı. Yine bu insanlar perişanları oynayacak. Laboratuvarda artık nöbetler dönmüyor. 10 kişi olması gereken kadro sayısı şuan 3-4 kişi ve nöbetleri döndürmeye çalışıyorlar. Sayın müsteşar artık kulak verin. O koltukta oturuyorsunuz ve sadece ben yaparım ben bilirim mantığıyla hareket ediyorsunuz. Sağlık Bakanı, müsteşarıyla buraya geliyor ve sadece öylesine buradan geçiyor. Bu insanlara çektirdiğiniz yeter artık. Bundan sonra eğer her adımınızı doğru atmazsanız arkanızdan sizi izleyeceğiz. Attığınız adıma karşı adım atacağız. Buraya 6 kişi bile yollasanız bu insanları biraz rahatlatırsınız. Ama kime söylüyoruz? Ha duvara söylüyoruz, ha size söylüyoruz. Gelen gideni aratıyor. Biz öncekini eleştirirken şimdi siz onlardan daha kötü bir durumdasınız” şeklinde konuştu.

 

Bengihan: “Fasulyenin yahnisi, gitti geldi aynisi”

 

KTAMS Başkanı Güven Bengihan da bir basın açıklaması yaparak Mağusa Devlet Hastanesinde personel eksikliği olduğunu anımsattı. Mağusa Devlet Hastanesinde, Sağlık Bakanlığının ilgisizliği ve sorumsuzluğunun olduğunu belirten Bengihan, sağlık çalışanlarının, iş yükünün artmasına rağmen büyük bir sorumluluk aldıklarını ve büyük fedakarlık göstererek görevlerini en iyi şekilde yapmaya devam ettiklerini kaydetti. Eski Sağlık Bakanı Ali Pilli ile ilgili yaşanan sorunları dile getirdiklerini belirten Bengihan, hem Nakil Kuruluyla ilgili hem de personel eksikliğiyle ilgili birçok kez uyarılarda bulunduklarını, birçok kez de grev şeklinde tepki koyduklarını kaydetti. Bengihan, “Sayın Ersan Saner, dünyanın en iyi Sağlık Bakanı dediği kişiyi bir hafta sonra görevden aldı. Yerine sayın Ünal Üstel’i Sağlık Bakanı atadı. Ne değişti? Hiçbir şey. Fasulyenin yahnisi, gitti geldi aynisi. Hiçbir şey değişmedi. Aksine daha kötü oldu” dedi. Sağlık Bakanı Ünal Üstel’in sorunları çözme yerine kendi bakanlığının mermerlerini değiştiğini, odalarının koltuk ve masalarını değiştiğini ileri süren Bengihan, Bakan Üstel’in önceliğinin çalışanların sorunlarına çözüm üretmek değil, makamına uygun yatırımlar yapmak olduğunu savundu.

 

“7 birimle 3 kişi ilgilenmek zorunda kalıyor”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Sağlık Bakanlığını Ocak ayından beri uyardıklarını hatırlatarak, Mağusa Devlet Hastanesi’nde genelde personel eksikliği, özelde ise laboratuvarda kimyager, biyolog, mikrobiyolog eksikliği olduğunu ve pandemi döneminde en önemli olan birimlerden birinin çalışmadığını ve 7 tane birimle 3 kişinin ilgilenmek zorunda kaldığını vurguladı. Bengihan, “Sayın Üstel sorumluluğunu kendisine hatırlattığımız için bize teşekkür etmesi lazım. Sayın Pilli’nin döneminden daha büyük sıkıntılara doğru gidiyoruz. Büyük bir umursuzluk var. Bugün Mağusa Devlet Hastanesinde bu kadar yürekli, görevine sahip çıkan ve sorumluluk taşıyan insanlar daha büyük felaket olmasın diye bugün greve çıktılar” dedi. Laboratuvarda sözleşmeli çalışabilecek, nitelikli elemana ihtiyaç olduğunu dile getiren Bengihan, laboratuvara istihdam yapılana kadar grevin devam edeceğini açıkladı. Bengihan, genel olarak da acilde ve diğer servislerde personel eksikliği olduğuna dikkatleri çekerek, laboratuvarda yeni istihdam yapılana kadar hizmetlerin duracağını açıkladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak