“Büyük bir çıkmazdayız”

“Büyük bir çıkmazdayız”

Özel sektöre ve özel sektör çalışanlarına tamamen üçüncü sınıf insan muamelesi yapıldığından söz eden İş İnsanı Çağkan Bozalanlar, alınan Bakanlar Kurulu kararı ile birlikte inşaat sektörüne darbe yapıldığını söyledi. Bozalanlar, “Müteahhitlerin batmasına, bankalarda batık borçların oluşmasına, mevduat sahiplerinin paralarını çekemez duruma gelmesine olanak sağladılar” dedi. Çekler hakkında serzenişte bulunan Bozalanlar, “Bir ay sonra çeklerinizi ödeyin” demekle Ersan Saner’in almış olduğu karar

Editor: YeniBakış Editör
05 Şubat 2021 - 08:04
Reklam

Başbakan Ersan Saner’e seslenen Bozalanlar, “Devletin maliyesini kapatsınlar, seyrüsefer dairelerini kapatsın, gümrükleri kapatsın hatta bütün tahsilat yapan birimleri kapatsın. Bu sefer de oturup borçlarını, memurunu ödemeye başlasın. Görelim, hangi birini ödeyebilecek. Ödeyebilir misiniz? Bence ödeyemezsiniz. Siz ödeme noktasında sıkıntı yaşarken bizler nasıl borçlarımızın üstesinden gelelim?” diye sordu.

“Ne diyeyim, devletin tüm gelirlerini toplayan birimleri kapatmak, tüm tahsilatlarını durdurmak ve sonra da gel borçlarını öde demek ne kadar mantıklıdır?”

“2 ay sonra iş insanlarını ve özel sektörde çalışanları çıkılmaz bir durumun içerisine getireceksiniz. Aklınızı başınıza toplayın. Ve empati yaparak, yeni kararlar üretin”


Esengül AYKAÇ

Özel sektöre ve özel sektör çalışanlarına tamamen üçüncü sınıf insan muamelesi yapıldığından söz eden İş İnsanı Çağkan Bozalanlar, Yeni Bakış web TV’de yayınlanan Yaşamın İçinden programına katılarak değerlendirmelerde bulundu. Bozalanlar, özellikle inşaat sektörünün ülkenin lokomotif sektörü olduğunu söyledi. İnşaat sektörünün 100 sektöre dolaylı yoldan katkı koyan bir sektör olduğunu ifade eden Bozalanlar, inşaat sektörünün çok kötü bir dönemden geçtiğini belirterek, bir fiil 10 yıldır sektörün içerisinde olduğunu kaydetti. Her geçen gün kötüye giden dönemde Covid-19 salgınından dolayı insanların ekonomik çıkmazda olduğunu ifade eden Bozalanlar, özellikle müteahhitlerin büyük bir çıkmazda olduğunu anımsattı. Kötü giden sürecin göz önünde bulundurularak acilen önlem alınması gerektiğini savunan Bozalanlar, inşaat sektörünün sesi olarak tüm yaşadıkları süreci anlattı.

“Elimiz kolumuz bağlı iken faizler de işlemeye devam ediyor”

Alınan Bakanlar Kurulu kararı ile birlikte inşaat sektörüne bir darbe yapıldığını söyleyen Bozalanlar,  “Müteahhitlerin batmasına, bankalarda batık borçların oluşmasına, mevduat sahiplerinin paralarını çekemez duruma gelmesine olanak sağladılar” dedi. Aşağı yukarı aylık 100 Bin Türk Lirasına yakın vergi verdiklerinden bahseden Bozalanlar, yakın zamanda batacaklarına işaret ederken memlekette kaosun olduğunu buna bağlı olarak da inşaat sektörünün açılması gerektiğini sürekli savunduklarını kaydetti. Sağlık adına alınan tüm kararların destekçisi olduklarını belirten Bozalanlar, sağlığın her şeyden öncelik kazanmasını destekleyerek fakat gün aşırı gelinen noktada bankaların işlediğini, takasların işlediğini, faizlerin de işlemesi ile birlikte ‘Elimiz kolumuz bağlı ama faizler işliyor’ gelinen notada adaletin olmadığına dikkat çekti.

“Kararlar hatalıdır”

Bugüne kadar insanların emeklerinin hiçe sayıldığını ifade eden Bozalanlar, vatandaşı baltalamaya devam ettiklerini kaydetti. Alınan kararların yanlış olduğunu anlatan Bozalanlar, hatalı olan kararlardan bir an önce dönülmesi gerektiğinin altını çizdi. Gelinen noktada sadece inşaat sektörünün kapalı olduğunu savunan Bozalanlar, petroller, marketler, kasaplar, telefoncular, eczane gibi birçok yerin ise açık olduğunu vurguladı. Bakanlar Kurulu kararlarına bağlı olarak memleketin ve iş insanlarının ciddi manada umutsuzluğa düştüğünü ifade eden Bozalanlar, alınan kararlara bağlı olarak yapılacak olan birçok şeye mal olabileceğini söyledi. Sayın Başbakan’ın özellikle inşaat sektörü ile alakalı yeniden kararlar alması gerektiğini savunan Bozalanlar, bir an önce özel sektör adına çözüm formülleri üretmeleri gerektiğinin altını çizdi.

“Batabilir”

Çekler hakkında serzenişte bulunan Bozalanlar, “Bir ay sonra çeklerinizi ödeyin” demekle Ersan Saner’in almış olduğu kararı eleştirdi. Bozalanlar, “Sayın Saner, bir an önce bu karardan geri dönülmesi gerekiyor. Doğru düzgün yasa yapınız. Kapalı işletmeler 1-2 ay çeklerine yasa gücünde kararname ile durduruyorum desinler. Oturunuz, Bakanlar Kurulu olarak yasa yapınız. Bankadaki borçlu faizlerini dondurunuz ve gerekirse mevduat sahiplerinin faizlerini de durdurunuz. Bende olmak üzere mevduat sahibi arkadaşlarım hiçbirimiz batmayız. Borçlu insanlar, borçlu müteahhitler ile birlikte bankalara bağlı kredi alarak iş yapan müteahhitler, istihdam sağlayan müteahhitler batabilir” diyerek karar alınmadığı takdirde çekilmeleri gerektiğini söyleyerek yetkili kişilere çağrıda bulundu.

“Vergi alamazlarsa kendileri de batacak”

Sayın Ersan Saner’den para istemediklerini anlatan Bozalanlar, kapalı olduğumuz süre zarfında takasların kapatılmasını, çeklerin durdurulması gerektiğini savunarak açılım olduğu zaman en azından müteahhitlere belli bir zaman verilmeden çeklerini ödenmesi konusunda ısrarcı olunduğu takdirde bu kişilerin batarak sıkıntıya düştükleri zaman bu kişilerde vergi alamadığı takdirde kendilerinin de zorlanacağına dikkat çekti. 

“Ödeyebilir misiniz?”

Başbakan Ersan Saner’e seslenen Bozalanlar, “Devletin maliyesini kapatsınlar, seyrüsefer dairelerini kapatsın, gümrükleri kapatsın hatta bütün tahsilat yapan birimleri kapatsın. Bu sefer de oturup borçlarını, memurunu ödemeye başlasın. Görelim, hangi birini ödeyebilecek. Ödeyebilir misiniz? Bence ödeyemezsiniz. Siz ödeme noktasında sıkıntı yaşarken bizler nasıl borçlarımızın üstesinden gelelim?” diyerek isyanlarının bu noktadan kaynaklı olduğunu söyledi. 3 Temmuza kadar ülkede vaka sayılarının 1 ya da 2 olduğundan söz eden Bozalanlar, ülkenin başına ne eldiyse 3 Temmuzda Bakanlar Kurulu’nun toplanarak ülkeye giriş çıkışlar almış olunan yeni kararlar üretmesinden kaynaklı olduğunu anımsattı. Bozalanlar, giriş çıkışlar hakkında alınan karar yüzünden 6 ay sona özel sektörün çıkmaza girmesine sebebiyet vereceğine dikkat çekti.

“Kopya bile çekemediler”

Bugün alınan kararlar yüzünden memleketin battığına işaret eden Bozalanlar, ülkeye 3 günlük gelişlere izin verilerek memleketin canını yaktığını belirtti. Giden geleni aratır mantığını savunan Bozalanlar, pandemi nedeni ile yeni kararlar üretme konusunda sıkıntı yaşadıklarını hiç olmazsa bir önceki kararların aynısını uygulamaları gerektiğinden yola çıkarak ‘Hükümet bir önceki kararları alıp şu anda yeni kararlar üretemeyerek eski alınan kararları kopya çekmeyi bile başaramadılar’ dedi.

“Sizden para istemiyoruz”

Kapalı olduğumuz süre zarfında kapalı işyerlerinin kredilerini, borç faizlerini ve çekerini durdurmaları gerektiğini vurgulayan Bozalanlar, kapalı olunduğu süre zarfında hiçbir sürece girilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Sağlık sorunlarının bittiği takdirde ülke genelinde olacak olan açılım ile inşaat sektörünün beklentilerini sıralayan Bozalanlar, “Sizden çalışanlarımızın maaşlarını istemiyoruz. Çalışanlarımızın yatırımlarını da istemiyoruz. Biz bunların tümünü yerine getiririz. Bir an önce inşaat sektörünün borçlarının durdurulması gerekiyor” diyerek aksi halde inşaat sektöründe büyük kayıpların olacağına işaret ederek tek beklentilerinin borçların durdurulmasından başka bir beklentilerinin olmadığını kaydetti.

“Bu paralar nereye gidiyor”

Devlet yetkililerine davet eden Bozalanlar, “Lütfen, özel sektöre ciddi manada hassas davranın. Çünkü tekrardan kabak sizin başınıza patlayacak. Günün sonunda taşın altında sizin başınız kalacak. Dolayısı ile 10 Şubata kadar vaktiniz var. Bu yüzden ciddi yeni kararlar alın. İş insanlarının elini konulunu bağlayarak borç ödeterek bir yere varamazsınız. Daha çok yük olmaya devam ederseniz günün sonunda insanlar kırılır ipin ucu kopacaktır. Bugün piyasada dönen mevduat sahiplerinin parasıdır” dedi. Bu dönemde tüm partilerin birlik olması gerektiğini savunan Bozalanlar, tüm partilerin nasıl çözüm üretebilirler konusunda çalışmalar yapması gerektiğine işaret etti. Bankada birikim olarak tutulan paraların üzerine gelen faizlerden dahi devletin tahsilat yaptığından söz eden Bozalanlar, “Bu paralar nereye gidiyor” diyerek normalde bu paraların bu dönemde KGF kredisi adı altında işletmelerin ayakta durması için geri ödemesiz dağıtılması gerektiğine dikkat çekti.

“Her kârıma ortak oldu fakat hiçbir zaman zararıma ortak olmadı”

Bozalanlar, “Devlet her kârıma ortak oldu fakat hiçbir zaman zararıma ortak olmadı” diyerek halk ve hükümet birleşerek salgın savaşına ortak bir mücadele verilmesi gerektiğini kaydetti. Ekonomik tedbirler alınması gerektiğini anlatan Bozalanlar, borçların yapılandırılması gerektiğini savunarak zor geçen bu süreçte insanlara can suyu olarak nefes almalarına müsaade etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Özel sektör adına çözüm istediklerini söyleyen Bozalanlar, özel sektör çalışanları adına sağlıklı kararlar alınması gerektiğini ifade etti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünyayı karşımıza aldık
Dünyayı karşımıza aldık
Baba oğul uyuşturucudan tutuklandı
Baba oğul uyuşturucudan tutuklandı