Güneyde hasta sayısı artıyor

Güneyde hasta sayısı artıyor

Kıbrıs’ın güneyinde Korona virüs salgını sebebiyle alınan önlemlerin yılbaşı arifesinde gevşetilmesi yönünde bir karar alınmasının şu an için beklenmediği açıklandı

Editor: Süperadmin
18 Aralık 2020 - 12:30
Reklam

Kıbrıs’ın güneyinde Korona virüs salgını sebebiyle alınan önlemlerin yılbaşı arifesinde gevşetilmesi yönünde bir karar alınmasının şu an için beklenmediği, alışveriş merkezleri ve Rum Ortodoks Kilisesi’nin, hafta sonundan önce faaliyete geçmelerine izin verilmesi yönündeki taleplerinin ise dün Rum Bakanlar Kurulu tarafından reddedildiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi: “Son Anda Karar Verecekler – Huzurevlerindeki Pozitif Vakalar Sınırı Aştı” başlıkları altında geniş yer verdiği haberinde, Kıbrıs'ın güneyindeki alışveriş merkezlerinin hafta sonu açılma izni verilmesi ve yine Rum Ortodoks Kilisesi’nin, ayinlere izin verilmesi yönündeki taleplerinin dün toplanan Rum Bakanlar Kurulu tarafından reddedildiğini yazdı.

Gazete, Kıbrıs'ın güneyinde pozitif vaka sayılarında devam eden artışlar nedeniyle Noel yortusu ve yılbaşı kutlamaları öncesinde, önlemlerde bir gevşeme kararı alınmasının beklenmediğini belirtirken, konunun 22 Aralık tarihinde yapılacak yeni bir toplantıda yeniden değerlendirileceğini aktardı.

Hasta sayılarında artış

Gazete haberinin devamında, dün akşam açıklanan son 24 saatlik verilere göre, 401 yeni pozitif vakaya rastlandığını ve bir kişinin daha hayatını kaybettiği belirtilirken, hızlı testler sonucunda 220 kişinin pozitif olduğunun belirlendiği vurgulandı.

Hastanelerde tedavi görenlerin sayısının yanı sıra, kritik durumda bulunan hasta sayısında da artış gerçekleştiğini ve şu anda Kıbrıs'ın güneyindeki hastanelerde 125 kişinin tedavi gördüğünü aktaran gazete, bu hastalardan 14’ünün yoğun bakımda olmak üzere toplam 26 hastanın durumunun ciddi olduğunu da aktardı.

Dün açıklanan 401 vakadan 400’ünün yerel vaka olduklarının altını çizen gazete, hızlı testler sonucunda tespit edilen 220 kişiden 22’sinin ise Lefkoşa’nı güneyinde huzurevlerindeki yaşlılar olduğunu ve huzurevlerinde yapılan testlerin yüzde 2,24 oranında pozitif çıktığını vurguladı.

Rum yönetimi dışişleri bakanı Hristodoulides ekonomiye odaklanma çağrısı yaptı

Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, koronavirüsü sonrası dönemde ekonomik toparlanmaya odaklanmamız gerektiğine işaret etti.

EY denetim şirketinin hazırladığı ilk çekicilik anketinin (Attractiveness Survey) sonuçlarını sunmak için çevrimiçi konferans sırasında konuşan Bakan, bu yıl çok zor olduğunu ve küresel salgından dolayı tüm ülkelerde sonular yaratıldığını ve insanların günlük hayatını olumsuz etkilediğini ifade etti.

Bakan, karantina tedbiri dâhil hükümetler kamu sağlığını koruma amacıyla Covid-19 salgınına karşı bir dizi tedbirler uygulama zorunda kaldığını söyledi.

Dışişleri Bakanı salgından dolayı ülkelerin ekonomik faaliyetinin etkilendiğini ifade ederek yabancı doğrudan yatırımlarının akışının da etkilendiğini söyledi. Christodoulides, “Covid-19 sonrası dönemine odaklanmamız önemlidir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Bir kez daha hatırlatıyoruz üst kurulun kararlarına uyun"
Polisten sokağa çıkma yasağı uyarısı!
Polisten sokağa çıkma yasağı uyarısı!