“Güvende değiliz”

“Güvende değiliz”

TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, ülkenin uzun bir süreden beri Sosyo Politik yapısının çöküş içinde olduğunu, devlet düzeninin ise disiplinden yoksun olduğunu kaydetti. Çakıcı, ülkedeki güvenlik zaafiyeti nedeniyle, mafyalaşmanın arttığını, böyle bir yapı içinde olmanın ise, her gün yeni komplikasyonları doğurduğunu vurguladı. Çakıcı, bu gidişatın sağlıklı olmadığı konusunda da uyarılarda bulundu

Editor: Yeni Bakış Editör 2
04 Aralık 2019 - 08:00

TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, “Ülkede şiddet suçları artıyor. Soygun, darp, cinayet, şantaj, tehdit gibi olaylar giderek artış gösteriyor. Adam kaçırma, tecavüz, uyuşturucu  olayları da artıyor. Çeteleşme görülüyor. Ancak bizim 50 yıl önce olan ve bugün hala devam eden düzenimiz bunu kaldıramıyor. Toplum da tanımadığı ve bilmediği bu gibi olayları gördükçe psikolojik travmalar ve yaralanmalar yaşıyor. Bugün ülke olarak geldiğimiz nokta budur” dedi

Prof. Dr. Çakıcı, ülkede güvenilir bir yapı olmadığından ve toplumun güvende olmadığını belirterek, güvenlik zaafiyeti yaşandığını, toplumsal yozlaşıyla birlikte de bir çöküş ile karşı karşıya kalındığını söyledi. Çakıcı, işe  politik zaafiyeti ortadan kaldırmakla başlanması gerektiğinin altını çizdi

Çakıcı, hergün yaşanan olayların sosyal çöküntünün eserleri olduğuna dikkat çekerek, bunları düzeltecek yegane yapının  ise politikacılardan başlanarak ciddi bir değişime gitmekten geçtiğini belirtti 

Çakıcı, “Ülkede kaos ortamı var. Ve daha da devam edecek görünüyor. Toplum psikolojik olarak yaralı. Kumarda, desresyonda en yüksek orana sahibiz. Travmada en yüksek orana sahibiz. Bilimsel araştırmalara göre çok yaralı bir toplum durumundayız. Biz farkında değiliz. Çünkü yaşadığımızı doğal sanıyoruz” diye konuştu

 

Deniz ABİDİN 

 


TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, ülkenin çok uzun zamandır sosyo politik yapısının çöküş içinde olduğunu ifade ederek, devlet düzeninin ise disiplinden yoksun olduğunu söyledi. Çakıcı, bakanlıkların dağınık durumda olduğunu, KKTC’nin çağı yakalayamamış durumda olduğunu kaydetti. Çakıcı, ülkede ciddi anlamda bir disiplinsizliğin söz konusu olduğunu belirterek, devlet düzeninde disiplinli bir yaşamın olmadığını belirtti. 
Çakıcı, devletin kurumlarının disiplin içinde olmamasından dolayı yönetim zaafiyetinin ortaya çıktığını söyledi. Çakıcı, yönetim zaafiyetinden bir tanesinin ise güvenlik zaafiyeti olduğunu ifade ederek, polisin sivile bağlı olmaması, teknik açıdan bakıldığında polisin eksiklerinin olması, polis sayısının eksikliği gibi maddelerin etken olduğunu belirtti. 

“Ülkede mafyalaşma arttı”
Çakıcı, yasalara bakıldığında ise reform gerektiğinin defalarca söylenmesine rağmen bu konuda da bir ilerleme sağlanamadığını belirterek, ceza yasasının hala eski bir yasa olduğunu kaydetti. Çakıcı, ülkeye giriş çıkışlarla ilgili ise, sorunların hala devam etmekte olduğuna vurgu yaparak, gelen nüfus çeşitliliğinin 50 yıl öncesi gibi olmadığını söyledi. Mehmet Çakıcı, çok değişik ülkelerden insanların buraya geldiğine dikkat çekerek, sadece turistik ve eğitim amaçlı değil, farklı suç unsurlarının da ülkede türemiş durumda olduğunu belirtti. Çakıcı, buna bağlı olarak ülkede mafyalaşmanın artmış durumda olduğunu söyleyerek, böyle bir yapı içinde olmanın komplikasyonlarının her gün görülmekte olduğunu kaydetti. 

“Ülkede güvenilir bir yapı olmadığından toplum güvende değil”
Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, şöyle devam etti, “Ülkede şiddet suçları artıyor. Soygun, darp, cinayet, şantaj, tehdit gibi olaylar giderek artış gösteriyor. Adam kaçırma, tecavüz, uyuşturucu  olayları da artıyor. 
Çeteleşme görülüyor. Ancak bizim 50 yıl önce olan ve bugün hala devam eden düzenimiz bunu kaldıramıyor. Toplum da tanımadığı ve bilmediği bu gibi olayları gördükçe psikolojik travmalar ve yaralanmalar yaşıyor. 
Bugün ülke olarak geldiğimiz nokta budur. 
Ülkede güvenilir bir yapı olmadığından toplum güvende değildir. 
Eğitimli ve kültürlü insanlar bunları incelediğinde ve gördüğünde güvenlik zaafiyetinin kalmadığını görüyor. Çakıcı, toplumsal ve yozlaşı bir çöküş ile karşı karşıyayız.”

“Başarısız yöneticilerin yarattığı komplikasyonun etkilerini görüyoruz”
Mehmet Çakıcı, “Keşke herşey sil baştan olsa ve yeniden her şeyi yapılandırabilsek” diyerek, Kıbrıs’ın Kuzeyi’nde seçilen yöneticilerin başarısız olduğunu söyledi. Çakıcı, toplumun başarısız yöneticileri seçtiğini ifade ederek, başarısız yöneticilerin yarattığı komplikasyonun etkilerinin görülmekte olduğunu söyledi. Çakıcı, bunun karşısında halkın sıkıntıya düştüğünü belirterek, ilk olarak politik zaafiyetin düzeltilmesi gerektiğinin altını çizdi. 
Çakıcı, düzgün yöneticilerin başta olması gerektiğini belirterek, bürokrasinin de düzeltilmesi gerektiğine vurgu yaptı. 
Vizyon sahibi olan yöneticilerin bu aksaklıkları düzeltilmesi gerektiğini belirten Çakıcı, bunun zaman alan bir durum olduğunu kaydetti. Çakıcı, tüm bu olumsuzluklara rağmen hala bir düzelmenin başlamadığını belirterek, “50 yıldır çöküş devam ediyor” dedi. 
Mehmet Çakıcı, hergün görmekte olduğumuz olayların sosyal çöküntünün eserleri olduğunu söyleyerek, bunları düzeltecek yegane yapının politikacılardan başlanarak ciddi bir değişime gitmekten geçtiğini belirtti. 

“Yaralı bir toplum olduk”
Mehmet Çakıcı, “Sorun ülkeye gelen nüfustan ziyade, ülkedeki yöneticilerin kötü olmasıdır. Kötü yönetim vardır. Kötü yönetim bunları şu anda karşılayamıyor. Gelen nüfusa kızmaktan önce kendi yöneticilerimize kızmalıyız. Beceriksiz, vizyonu olmayan siyasetçilerin ülkeyi yönetmesi sorunumuzdur. 
İlk sorun budur. Gelen istediği kadar mafyalaşmaya çeteleşmeye çalışsın buradaki o ortamı bulmasa bunu yapamaz. 
Bu da kötü yönetimden doğmaktadır. Kötü yönetim ve vizyonsuzluğun düzelmesi fırsatını ne yazık ki bu kadar yıldır yakalayamadık. Annan Planı döneminde biraz düzelme olur gibi oldu ancak düzene giremedi. Özellikle son 15 yılda çok kötü yönetildik. 
Ülkede kaos ortamı var. Ve daha da devam edecek görünüyor. 
Toplum psikolojik olarak yaralı. Kumarda, desresyonda en yüksek orana sahibiz. Travmada en yüksek orana sahibiz. Bilimsel araştırmalara göre çok yaralı bir toplum durumundayız. Biz farkında değiliz. Çünkü yaşadığımızı doğal sanıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Unutkanlığımızın  kurbanıyız!”
“Unutkanlığımızın kurbanıyız!”
Yollar su altında kaldı
Yollar su altında kaldı