Tutuklu yargılanacak

Doğu Akdeniz Üniversitesi kampüsü içerisinde bulunan 2 farklı öğrenci yurduna başkasının kimliğine bürünerek giriş yaparak kalan ve toplamda toplam 2 bin 450 Dolar borç bırakan Umar Adamu Yamsikit dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.


Gamze PİR BAYKUR

Doğu Akdeniz Üniversitesi kampüsü içerisinde bulunan “Longson” ve “Home Dorm” isimli öğrenci yurtlarına farklı zamanlarda giderek Aliyu Usman ile Umar Abdulkadir Bello’nun kimliklerine bürünüp sözleşme imzalayan ve konu yurtlarda kalmaya başladıktan sonra kimliğine büründüğü kişiler adına toplam 2 bin 450 Dolar borç bırakan zanlı Umar Adamu Yamsikit dün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. “Başkasının kimliğine bürünme”, “Sahte davranışla kayıt temini”, “Sahte davranışla kredi temini” ve “KKTC’de izinsiz ikamet etme” suçlamalarıyla ilgili olarak dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarılan zanlı davaları mahkemece görüşülünceye değin 45 günü geçmemek şartıyla hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

[ilgili-haber=25734]

Soruşturma bitti

Meselenin tahkikat memuru Şükrü Hafız, zanlı Umar Adamu Yamsikit’in, 2017 yılı Haziran ayında DAÜ içerisinde faaliyet gösteren “Longson” isimli öğrenci yurduna giderek kendisini Aliyu Usman olarak tanıtıp adı edilenin kimliğine büründüğünü belirterek zanlının, Aliyu Usman aleyhinde düzenlenen sözleşmeye imza attığını söyledi. Akabinde zanlının konu yurdun 317 numaralı odasına yerleştiğini belirten Hafız, zanlının 2017 yılı Temmuz ayına kadar konu yerde kaldığını ve Aliyu Usman aleyhine 650 Dolar borç bıraktığını açıkladı. Hafız mesele ile ilgili olarak yapılan tahkikatta zanlının 20 Ekim 2014 tarihinden beri KKTC’de yasal statüsü olmadan kaldığının da tespit edildiğini açıkladı. Zanlı aleyhine yapılan ileri tahkikat neticesinde ise zanlının halen ikamet ettiği DAÜ kampüsü içerisinde bulunan “Home Dorm” isimli öğrenci yurdunda 6 Ekim 2017 tarihinde kendisini Umar Abdulkadir Bello olarak tanıtıp konu şahsın kimliğine büründüğünün ve Umar Abdulkadir Bello aleyhinde düzenlenen sözleşmeye imza atıp sahte davranışla kayıt temin ederek konu yurtta 215 numaralı odada kaldığının tespit edildiğini belirten Hafız, zanlının, Bello’nun aleyhine 1800 Dolar borç bırakarak sahtekarlıkla kredi temin ettiğinin de tespit edildiğini açıkladı. Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın tamamlandığını belirten Hafız, zanlının 3 ayı geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini talep etti.

Cezaevinde bekleyecek
Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Gökhan Asafoğulları, zanlının davaları görüşülünceye değin 3 ayı geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak cezevine gönderilmesine emir verdi.