Vatandaş huzursuz!

Ülkede art arda yaşanan kriminal olaylar vatandaşı tedirgin ediyor. “Parasız pulsuz insanlar elini kolunu sallayarak bu ülkeye girip istediği sekilde suç işliyor” diyen vatandaşlar, ülkeyi yönetenlerin yaşananlar karşısında ciddi tedbirler almasının kaçınılmaz olduğunu vurguladılar.


Vatandaşlar ülkenin güvenliğinin yeteri kadar sağlandığına inanmıyor. Özellikle giriş çıkışlarda sıkı denetim yapılmadığını belirten vatandaşlar, KKTC’ye gelip gidenin haddi hesabı olmadığını kaydettiler

Şu an itibarıyla dünyanın birçok ülkesinden kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde ülkeye nüfus akışının olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, “Bu kontrolsüz akış insanımızın hem huzurunu bozuyor hem de güvenliğini tehdit ediyor” dediler 

“Kendi ülkemizde azınlık hale geldik, adeta yerli nüfus kalmadı” diyen vatandaşlar, Turist vizesi adı altında ülkeye giriş yapan kişilerin cebinde parası kalmayınca çeşitli suçlara yöneldiğine dikkat çektiler

Denetimsizliğin ülkeye huzursuzluğun yanında suçu da ithal ettiğini belirten vatandaşlar, suçu caydıracak yasaların güncellenmesi yanında asayiş ve denetimi sağlayacak birimlerin de güçlendirilmesi gerektiği üzerinde durdular

Süreyya ÖZDEMİR

Yeni Bakış’a konuşan vatandaşlar, son günlerde artış gösteren suç olayları karşısında tedirgin olduklarını belirttiler. Vatandaşlar, “Ülkede yaşanan olumsuz olayların en büyük suçlusu hükümettir” dediler. “Elini kolunu sallayan ülkeye istediği şekilde girip, at koşturuyor.” diyen vatandaşlar, “Kimse gelene cebinde kaç paran var diye sormuyor.” şeklinde konuştular. 

Meclis Başkan Yardımcısı, UBP Milletvekili Zorlu Töre: Medya suç oranındaki artışı abartılı şekilde empoze ediyor

“KKTC diğer ülkelere göre daha güvenlidir. Fakat kriminal olayların bu ülkede meydana gelmesi bizi rahatsız etmektedir. Ülkemizde yaşanan en küçük kriminal olaybile sosyal medya, gazete ve TV gibi alanlarda ciddi anlamda güçlenerek yayılmaktadır. Bu durum da halk üzerinde çok büyük ve olumsuz düşünceler yaratmaktadır. Bu ülkede yaşanan bu tür konuları ileri boyutta işlemek bana doğru gelmemektedir. KKTC’de hiçbir yerde can ve mal güvenliği yok iddialarını kabul etmek mümkün değil. Bana göre bu tür iddialar çok abartılı gereksiz iddialardır. Elbette asayişin sağlanması ve mahkemelerin daha adil kararlar üretmesi temennimizdir. Polisin ülkede daha faal çalışması gerekmektedir. Ülkenin güvenliğinin sağlanması ve ülkemizde suç teşkil eden şahıslar için ülkemizde güvenlik kamera sistemlerinin çoğalması şarttır. Ama can güvenliği açısından yüksek oranda güvensiz bir ortamdayız iddiasını kabul etmem mümkün değildir. Bu tür olayların da her yerde yaşandığı ortadadır. Geçtiğimiz gün Yeni Bakış Gazetesi’ne karşı sıkılan kurşunlar bizleri ciddi anlamda üzdü.  Fakat bu tip insanların yapısında suç işlemek varsa her türlü işler. Bu tür olayların karşısında ne kadar tedbir alınırsa alınsın, zarar verecek olan insan her zaman verecektir. Yaşanan bu olaydan sonra umarım bu suçu işleyen kişiye caydırıcı bir ceza verilir. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs’a karşı bazı kişiler tarafından sürekli olarak kasıtlı bir suçlama yapılmaktadır.  Buna karşı, bu ülkenin tabiki daha güvenli ve adaletli bir yer olmasını istemekteyim. Bu devlet bizimdir. Ve bu devlete zarar vermeyecek şekilde açıklamalar yapılmasının gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizde şu an çok fazla suç işleniyor diyemeyiz. Bunun yanı sıra, 74 öncesinde böyle şeyler yoktu, 74’ten sonra olmaya başladı şeklinde Türkiye’ye göndermeler yapılmaktadır. Böyle bir düşünceyi ve söylemi şiddetle kınıyorum. Suçlar o dönemlerde de oluyordu, şu anda da olmaktadır. Ülkenin bazı alanlarında eksiklerimiz ve yetersizlik olduğu kesindir, fakat bizlerin birbirimize yaklaşımı daha olumlu ve ılımlı olmalıdır. Bu ülkenin her yeri yaşanılacak yer niteliğindedir. Biz birbirimizi düşmanca görmekten kaçınmalı birbirimize karşı sevgi, saygı ve hoşgörü etrafında yaklaşım göstermeliyiz.”

Enver Dinçoğlu: Kendi ülkemizde azınlık hale geldik

“Son günlerde ülkemizde silahlı eylemlerde artış yaşanmaya başladı. Ülkemizde daha önce bu denli olaylarla karşılaşılmazdı. Ülkemizde mafyacılık oynamaya başlandı. Ülkemiz güvenli olmaktan çıktı, şu an nereye gittiği belli değil. Bunun yanı sıra, yeterli düzeyde polis teşkilatımız yok. Bu yüzden suç artışında önlem almakta sıkıntı çekiyoruz. Polis sıkıntısı bir taraftan, adanın nüfusunun çoğalması başka bir yandan problem çıkarmaktadır. Giriş çıkış yapanların takibi denetimi yapılmadığı için ülke için suç teşkil ediyor. Ben sokağa çıktığımda yerli insan göremiyorum. 
3. Dünya ülkelerinin adamızda ciddi oranda fazlalaşmasıyla kendi ülkemizde azınlık hale geldik.”

Ahmet Gögen: Ülkeye elini konulu sallayan herkes istediği şekilde girebiliyor

“Ülkemizde 3. Dünya ülkesinden gelen insanlar olduğu sürece suç artışında azalmalar söz konusu bile olmaz. Ülkemize giriş çıkışların çok rahat olması da, insanları burayı tercih eder hale getirdi. Elini kolunu sallayan herkes istediği şekilde girebiliyor. Kendi insanımız ülkemizde iş bile bulmazken yabancıların hepsi bir şekilde iş sahibi oluyor. Kapılardaki denetimin sağlanamaması durumunda ülkemizde huzur da kalmayacak.”

Ekrem Kara: Huzurumuz kalmadı

“Ülkemizdeki suç oranı gün geçtikçe artış yaşamaktadır. Bu durum karşısında kimsenin huzuru kalmadı. Burası sorma gir hanı oldu. Yaşanan olayların hiç birisi bu ülkeye yakışmıyor. Bir denetim alınması gerekirse bu denetim kapılarda yapılmalıdır. Girişlerde torpil uygulanması ülkeyi çıkmazın içine sokuyor. Gelen giriyor, yaptığı da yanına kar kalıyor. Ülkemizde yabancılara karşı bir takip sistemi bile olmamasının sonucunu mağdur olarak çekiyoruz.”

Ahmet Alkış: Denetimin sağlanamamasıyla suçlulara göz yumulmaktadır

“Hükümetimizin ciddi anlamda duyarsız olması, girişlerde olmayan kontrol nedeniyle suç oranları arttı. Bugüne kadar hiçbir yetkilinin elini taşın altına koyduğunu görmedim. Ülkedeki suç artışında denetimin sağlanamamasıyla suçlulara göz yumulmaktadır. vatandaşlar dışarı çıkmakta bile zorluk çekiyor. Dün soygun, bugün silahlı saldırı, yarın taciz bunun sonu denetim sağlanmadan gelmeyecek. Yetkililerin artık sorumluluk almaları gereklidir.”

Haluk Saruhan: Sosyal yapıda yaşadığımız dengesizlik suç artışını tetiklemektedir

“Ülkemizde suç artışının öncelikli nedeni toplumun ekonomisinin bozulmasının yanı sıra, teknolojiyle çok fazla iç içe yaşamaktır. Ülkemizdeki eğitim yetersizliğiyle birlikte, sosyal yapıda yaşadığımız dengesizlik suç artışını tetiklemektedir. Buraya yabancı ülkelerden gelen insanlarla uyuşmazlık ve kültürel şok yaşadığımız ortadadır. Bu ülkeyi yöneten kişilerin bunları göz önüne alıp dengeyi sağlamalarının yanında denetimi artırmaları kaçınılmaz olmalıdır. Kapılardaki denetimin artırılması, ülkemize turist vizesiyle giren kişilerin denetiminin sağlanamaması olumsuzlukları doğurmaktadır.”

Aygun Çakın: Ülkeye giriş çıkışlarda denetimin yapılamadığı ortadadır

“Suç artışında nasıl önlem alınmasının gerektiğini devlet bizlerden daha iyi bilir fakat ne kadar önlem alınıyor bu tartışılır. Ülkeye giriş çıkışlarda denetim yapılamadığı ortadadır. Özellikle buraya gelen kişilerin çoğu toplumun kabul etmediği kişilerdir.  Yanı KKTC bir poşet pirinçse bu pirincin içerisinde 10 tane taş varsa Türkiye 1 çuval pirinçtir ve bu pirincin içerisinde çok fazla taş vardır. Anlatmak istediğim şey farklı ülkelerden adamıza birçok insan girmektedir. Bu insanlar adaya girerken kapılarda sıkı bir denetimden geçmemektedir. Bu durumun sıkıntısını çeken de yine bizler olmaktayız. Ülkenin bu tip insanlardan kurtulabilmesi için denetimlerin daha düzeyli olması şarttır.”

Şevket Köksal: Gerekli sorumluluğun alınmaması ülkenin huzurunu kaçırıyor

“Hükümetimiz araç plakaları ve vicdanı ret gibi olayların peşinde koşmaktan, suç oranlarının yaşanmasındaki olayların peşinde koşmaya vakit bulamıyor. Öncelikle bilgisayar sistemini daktilo sistemi gibi kullanılmaktan vazgeçilip, veri tabanı uygulanması gerekmektedir. Gerekli sisteme geçilmediği sürece ülkeye giriş çıkış yapanların denetimi sağlanamaz. Bugün bir mahkeme bile yıllarca sonuçlanamıyorsa bunun sorgulanması gerekmektedir. Gerekli sorumluluğun alınmaması ülkenin huzurunu kaçırıyor.”
Rahmi Gümüşoğlu:
Ülkeye denetim şart
“Turist adı altındaki kişilere gerekli denetimin yapılmaması ortaya sıkıntıları çıkarıyor. Öncelikle giriş çıkışlarda turistlere verilen vizeler 3 ay şeklinde oluyor bu durum sıkıntı doğruyor. Adamıza giren 3. Dünya ülkeleri vatandaşları ülkemize suçun yanında envai çeşit hastalıklar da getirmektedir. Bunların denetiminin sağlanması gerekmektedir. Bugün 3 ay vizeyle parasız bir şekilde adada kalan bir insan bir gün ekmek bulur, iki gün ekmek bulur, üçüncü gün çeşitli suçlar işlemeye başlayacaktır.”

Ercan Özer: Başımızdakiler ülkenin geleceği için öngörü yapmıyor

“Ülkemizin küçük olmasına rağmen nüfusumuz ciddi artış gösterdi. Aynı zamanda ülkemizdeki üniversitelerin gelişim göstermesiyle, öğrenci sayılarında artış gözlemlendi. Bu sayının ortalamanın %2’si Türkiye’den değil 3. Dünya ülkelerinden gelen öğrencilerdir. Bu öğrenciler bize yabancı gelen alışkanlıklarını da beraberinde getirdi. Bu alışkanlıklar fuhuş, madde kullanımı gibi olumsuz alışkanlıklardır. Bunun yanı sıra toplumda hastalıklarda görülmeye başlanacak. Bu durum karşısında yapılması gereken bizi idare edenlerin bunu öngörebilmeleridir. Fakat bir öngörünün olduğu muammadır. Ülkede mevcut durum değişmediği için de tehlikelerle yüz yüze kaldık. Nasıl yapılacağını bilmiyorsak Türkiye’yi örnek almalıyız. Türkiye’de kamera sisteminin geliştiğini görmekteyiz, bizim ülkemizde bu durum böyle değil. Bu ülkeye öğrencilerin dışında çalışmaya gelen 3. Dünya vatandaşları da var, bu insanların da yaşadığı farklı psikolojiler mevcut. Yaşadıkları psikolojiyi de buraya uyarlamaları karşısında huzursuz oluyoruz. Devletin bunları öngörmesi ve denetimi sağlaması gerekmektedir. Ortaya çıkan trafik sorunu, taciz-tecavüz, silahlı saldırı, gasp gibi sorunlar denetimsizlikten doğuyor. Bu ülkede bu sorunların yaşanmaması için devletimizin denetim yaparken öngörülü olması gerekmektedir. Ülkedeki sıkıntıların yaşanmasında hiçbir yetkili çıkıp da “ne derdiniz var? ne sıkıntınız var? Vatandaş ne istiyor?” sorusunu sormuyor. Bugün bu sıkıntılarla boğuşan yalnızca vatandaştır. Bu durumda bir düzelme yaşanmasını istiyorlarsa kapıların denetimini artırmakla birlikte vatandaşın içine karışmaları gerekmektedir.”

Mohammad Wasim: Ülkeye elini kolunu sallayan girip istediği gibi at koşturabiliyor

“Ülkeye gelen ve gidenin hesabı yok. KKTC’ye giriş yapan kişilerin gerekli soruşturmadan geçmeden adaya girmesi denetimin sıkıntılı olduğunu göstermektedir. Ülkeye giriş çıkışlarda diğer ülkelerdeki gibi cebindeki paranın hesabı sorulmuyor. Cebinde parası olmayan da rahatlıkla girip istediği gibi at koşturabiliyor. Bu ülkenin en küçük kurumundan en büyüğüne kadar torpil işliyor. Baştakiler yeterli olmadığı sürece bu durumla baş etmek mümkün değildir.”

Deniz Kayabaşı: Verilen cezaların caydırıcı olmaması, suçluların gözünü korkutmamaktadır

“Özellikle son bir yılda büyük gelir dengesizliği hâsıl oldu. Yapılan zamlar insanların alım gücünü düşürdü, ayrıca işlenen suçlarda adil bir ceza verilmemesi suç işleyenleri daha çok yüreklendirir hale getirdi. Verilen cezaların caydırıcı olmaması, suçluların gözünü korkutmamaktadır. Bu konuda, her zaman savunduğum bir şey, “geciken adalet, adalet değildir” ifadesidir. Bunun yanında kapıların denetimsizliği suç oranlarının artmasında büyük bir nedendir. Denetimin sağlanmaması, ülkeye giriş çıkışların basit bir halde yapılıyor olması ve her insanın kabul edilmesi suç artışını tetiklemektedir. Bu sorunların üstesinden gelinmediği sürece bu ülke maalesef çekilmez bir hal alacaktır. Meclisteki vekiller biran evvel olayın vahametini idrak ederek yasaları güncellemeli ve adalet herkes için geçerli olmalı diye düşünmekteyim.”