"Ekonomi için önemli bir faktör"

Daha fazla sınır kapısının açılmasının ticareti canlandıracağını ifade eden vatandaşlar, kapıların aynı zamanda iki toplumun da sosyalleşmesi açısından olanak sağlayacağını söyledi


Yeni Bakış’a konuşan  vatandaşlar, daha fazla sınır kapısının açılmasının ticareti canlandıracağını ve ülke ekonomisi için önemli bir faktör olduğunu belirtti

Pek çok vatandaş sınır kapılarının çoğalmasına olumlu yönde bakarken, bazı vatandaşlar ise, sınır kapılarının çoğalmasının riskli olduğunu vurguladı. Bazı vatandaşlar, “Açılan kapı sayısı artıkça, ülkedeki suç oranlarında artış yaşanacak. Sınır kapılarının çoğalması olumlu olmayabilir” dedi


Süreyya ÖZDEMİR

Yeni Bakış’a konuşan vatandaşlar, sınır kapılarının çoğalmasıyla iki toplum arasında kaynaşmanın sağlanabileceğini ifade etti. Vatandaşlar, sınır kapılarının çoğalmasının ticari açıdan önemli bir nitelik sağlayacağını dile getirerek, “İki toplumun birbirinden alışveriş yapması, ülkenin kalkınabilmesi için önemli bir durumdur” dedi.

Vatandaşlar bu durumun iki toplumun da sosyalleşmesi adına olanaklar sağlayacağını dile getirdi. Pek çok vatandaş sınır kapılarının çoğalmasına olumlu yönde bakarken, bazı vatandaşlar ise, sınır kapılarının çoğalmasının riskli olduğunu vurguladı. Vatandaşlar, “Bugün ülkemize uyuşturucu gibi maddelerin büyük kısmı kapılardan gelmektedir” dedi.


Vatandaşlar ne dedi?

Günaltay Bahit: “Sınır kapılarının çoğalması suç artışını tetikleyecektir”

“Kapıların çoğalması demek ülkedeki pisliklerin çoğalması demektir. Açılan kapı sayısı artıkça ülkedeki suç oranlarında da çoğalmalar meydana gelecektir. Sınır kapılarının açılmasıyla iki toplum arasında kaynaşma olacağını düşünmüyorum. Aynı zamanda ticari anlamda da onların buraya karşı destek verecekleri muammadır. Sınır kapılarının çoğalması karşısında bizim toplumuzun ayağı karşı tarafta alışacak ve alışveriş için o tarafı benimseyecektir. Bu durumda Kuzey Kıbrıs yine mağdur olacaktır.”

Eray Önsöz: 201CVatandaş istediği şekilde giriş çıkış yapabilecek”

“Sınır kapılarının çoğalması bizim toplumumuz için de karşı tarafın toplumu için de önemli bir icraat olacaktır. Kapıların çoğalması durumunda vatandaşlar, istediği zaman istediği yere gidip gelebilecekler. Kapı sayısının artması halinde ülkemizde ticari alışverişler olmaya başlayacak. Ülkede huzursuzlukların ve olumsuzlukların yaşanmaması halinde bu durumun güzel olacağı kanısındayım.”


Biltaç Palabıyık: “Sosyal faaliyetler ve ticaret canlandıracaktır”

“İki toplumun birbiriyle kaynaşması için sınır kapılarının çoğalması olumlu bir durumdur. Sınırların eski haline gelmesi ve çoğaltılması açısından da geç kalınmış bir durumdur. Kapıların çoğalması normaldir. Bu, sosyal faaliyetleri ve ticareti de canlandıracaktır. Kapıların çoğalması karşısında tedirgin olan kişilerin şu an tedirgin olması gereksizdir. Sorunlarımız daha iyi çözülecektir. Zaten bundan sonrası için de olumsuz bir durum olabileceğini düşünmüyorum.”


Sonay Göçmen: “Ülkenin kalkınabilmesi için kapılar önemli ticari kaynaktır”

“Bu ülkede paranın dini imanı yok. Bu yüzden kapıların çoğalması ülkedeki ticareti de güçlendirecektir. Kapıların açılmasıyla zaten yine ayrı iki toplum olarak yaşamaya devam edeceğiz. En azından bu durum alışverişi canlandıracaktır. Biz onlardan alıyorsak onlar da bizden alacak. Ülkenin kalkınabilmesi için kapılar önemli bir ticari kaynaktır.” 


Nurullah Çerçi: “Sınır kapılarının çoğalması riskli bir durumdur”

“Sınır kapılarının çoğalması bence riskli bir durumdur. Bu zamana kadar açılmayan kapıların bundan sonrası için de açılmasını doğru bulmamaktayım. Kapıların çoğalmasıyla ticaretin canlanacağına inanan kişiler hayal kurmaktadır. Kapıların açılması halinde bizim ülkemizin çoğu karşı tarafa geçecek ve karşı tarafın ticaretini canlandıracaktır.”


Mehmet Karabey: “İki toplumun birbirine karşı tutumu apaçık ortadır”

“Sınır kapılarının çoğalması ülkemiz için ne iyi olur ne kötü olur diyebiliyorum. Şu an zaten iki toplum arasında bir güvensizlik söz konusu. Ticaretin çoğalması faaliyetlerin artışı söz konusu olabilir fakat iki toplumun birbirine karşı tutumu apaçık ortadır. 

Bu yüzden vatandaş olarak ne söylesek doğru olmaz. Her şeyin yaşanarak öğrenilmesi lazım fakat biz bu durumu daha önceden yaşadık. Bu yüzden bizim için olumsuzluklar doğuracaksa sınır kapılarının çoğalmasını istemem mümkün değil.”


Emine Pehlivan: “Toplumların kaynaşabilmesi için önemlidir” 

“Sınır kapıların artışı ülkemiz adına önemli bir nitelik sağlamaktadır. Ülkemizde ticaretin canlanabilmesi ve iki toplumun birbiriyle kaynaşması açısından sınır kapılarının çoğalması gerekiyor. Bunun yanı sıra, toplumda herhangi bir olumsuzluğa ve huzursuzluğa yol açmayacak şekilde sınır kapılarındaki giriş çıkışların da normal bir düzeye gelmesi lazım. Kapıların artış göstermesi toplumun sosyalleşmesi açısından da olanak sağlar.”