Bu hamlelerin çözüme yararı olmaz

Vatandaş, Güney Kıbrıs’ın ada etrafında Uluslararası firmalarla sürdürdüğü doğal gaz arama çalışmalarının ardından Türkiye’nin de bölgede sondaja başlayacağını açıklamasının Kıbrıs müzakerelerine hiçbir yararı olmayacağını belirtti.


Süreyya ÖZDEMİR

Vatandaş, Türkiye’nin önümüzdeki günlerde adanın etrafında başlayacağını açıkladığı sondaj çalışmalarının, Kıbrıs müzakere sürecine olumlu  bir etkisinin olmayacağını belirtti. Müzakerede bugüne kadar Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıslı Türklerle  hiçbir şekilde uzlaşma arzusunda olmadığını belirten vatandaşlar, “İki toplum arasındaki sürtüşme hiçbir şekilde bitmeyecektir” dediler. 


Vatandaşlar ne dedi?

Enver Dinçoğlu: Müzakerelerde hiçbir şekilde olumlu bir sonuç çıkmayacaktır

“Sondaj çalışmaları Kıbrıs müzakerelerini zaten etkilemiş durumdadır. Rumlar tek taraflı  münhasır bölge ilan etti.  Türkiye’de hem kendi çıkarları hem de Kıbrıslı Türkler adına petrol ve doğal gaz sondaj çalışılması yapacağını açıkladı. Bu girişimlerin müzakere sürecine olumlu bir yansıması olacağına inanmıyorum. Sondaj çalışmaları yapabilmek için Türkiye şu an açık deniz arama gemisi aldı. Kuzey’in denizlerinde doğal gaz ve petrol bulunursa bunun  KKTC’nin yararına olacağını düşünüyorum. Müzakerelerde olumlu bir sonuç çıkmayacağı için de Rumlarda kendilerine ait olan bölgelerinde kendi sondaj çalışmalarını yapsınlar. Kıbrıs sahası içesinde çıkan petrol de Türkiye’siz olmaz, çünkü bunun aktarması Avrupa’ya ve tüm dünyaya olacaktır. Petrol ve doğal gazın faydası da ancak sadece kuzey Kıbrıs’a olacaktır. Dolayıyla burada çakacak petrol Kıbrıslı Türklere fayda sağlayacaktır. Türkiye, Kuzey Kıbrıs için çok güzel işler yapmaktadır. Bunun yanı sıra petrol de çok önemli bir kaynaktır. Fakat bu durumun müzakerelere karşı olumlu yönde bir etkisi olmayacaktır. Rumlar ne olursa olsun müzakerelerde bize doğru herhangi bir yaklaşım tarzına gitmeyecektir.”


İbrahim Kambillili: Petrol ve doğal gaz bulunursa yalnızca Kuzey Kıbrıs’ın yararına olacaktır

“Türkiye’nin ada etrafında petrol ve doğal gaz çalışmalarından sonrada müzakerelerde olumlu bir sonuç çıkmayacaktır. Aramızda herhangi bir anlaşma sağlamadığı için onlar Güney Kıbrıs’ta bizlerde Kuzey Kıbrıs’ta yaşamaya devam edeceğiz. Eğer ada etrafında petrol ve doğal gaz bulunursa bu bizlerin yararına olacaktır. Rumlar ise bulunan petrol ve doğal gazdan da hiçbir şekilde hak sahibi olamayacaklardır.” 


Yavuz Umar: Bu işler hikâyedir

“Bu çalışmalar müzakerelerde olumlu bir sonuç çıkması için bahane değildir. Hiçbir zaman Türk ile Rum anlaşma yoluna gitmeyecektir. Bunun nedeni Amerika’nın ve İngiliz’in çıkarlarına uygun olmayan bir durumdur. Bu iki toplumun anlaşması sonucunda İngiliz’in adadan çıkması gerekeceği için iki toplum sürekli olarak kavga halinde tutulmaktadır. Bu iki toplum parayla değil, egolarıyla ön plandadır. Türkler yaklaşsa da Rumların tutumları her zaman olumsuzdu. Bir zamanlar Yes be annem dedik, onlar No dedi, bu işte orada bitti. Bu yüzden bu işler hikâyedir.”


Deniz Kayabaşı: Bugün Suriye, Irak ve Libya gibi yerlerde olan sıkıntıları umarım yaşamayız

“Göze göz dişe diş her zaman iyidir. Bundan sonrası için Türkiye Cumhuriyeti bizim hakkımızı düşünecektir ve müzakereleri de dolaysıyla olumlu yönde etkileyecektir. Rumlar da bugüne kadar hiçbir zaman güç paylaşımı yoktur. Bu adada hiçbir zaman çözüm ve anlaşma olmayacaktır. Adamızda doğal gaz ve petrolün çıkmasını istemezdim çünkü doğal gaz ve petrolün ada etrafında bulunmasıyla köpek balıkları çoğalmaya başlayacaktır. Bugün Suriye, Irak ve Libya gibi yerlerde olan sıkıntıları umarım yaşamayız.”


Hasan Yorgancıoğlu: Neden ne olursa olsun müzakerelerde olumlu bir cevap alınmayacaktır

“Türkiye’nin ada etrafında başlatmış olduğu doğal gaz ve sondaj çalışmalarının müzakereler için herhangi bir olumlu yansıması olmayacaktır. Cumhurbaşkanımız kendi kendine gelin güvey olmaktadır. Adam ne güzel hazineden parasını alıp tatillere gidip gidip geliyor. Ben müzakerelerin yapıldığına da inanmıyorum. Kendi kendimizi kandırıyoruz. Görüşme diye bir şey yoktur. Rumların da bize yanaşma gibi bir fikri de yoktu. Bize çıka çıka zaten bir mucize olarak Türkiye cumhuriyeti çıkmıştır. Adam bize suyu vermiş sudan daha önemli bir şey var mı bir memleket için? bu yüzden bu durumla beraber bir çözümün olacağını da düşünmemekteyim.”


Şevket Köksal: Müzakerelere etki yapmasa da Rumları mecbur ve baskı altında bırakacaktır

“ Türkiye’nin ada etrafında doğal gaz bulmak amacıyla sondaj çalışması yapması, müzakerelere etki yapmasa da Rumları mecbur ve baskı altında bırakacaktır. Çünkü doğal gaz çalışmalarında bulunan nimetler dünya piyasasına sunulacaktır. Bu nedenle Kıbrıs sorununda bir taraflı çözüm olacaktır. İki toplum da bu durumdan yararlanacaktır diye düşünüyorum.”


Hüseyin Hüseyin: Karşı tarafın bu durumda hiçbir şekilde söz hakkı olmayacaktır

“ Türkiye’nin ada genelinde sondaj çalışmaları yapmasıyla petrol ve doğal gaz çıkması müzakerelerde herhangi bir etki yaratmayacaktır. Çıkan petrol ve doğal gaz bizim topraklarımızda çıkarsa bunun üstünde kimsenin hakkı da olmamalıdır. Karşı tarafın bu durumda hiçbir şekilde söz hakkı olmayacaktır. Çünkü Rum tarafı her zaman kendi çıkarlarını düşünüp en güçlü benim demektedir. Şu anda da zaten bizleri azınlık olarak gördükleri için yapılan müzakerelerde olumlu bir cevap vermemiş, bizim üstümüzden de psikolojik bir güç savaşı vermektedir.”


Mehmet Metin: Rum kesimi her zaman daha fazlasını istemektedir

“Türkiye’nin Kıbrıs adası etrafında başlatmış olduğu doğal gaz ve petrol çalışmalarından olumlu bir şey çıksa da bu durum müzakerelerde olumlu bir sonuç vermeyecektir. Bunun yanı sıra bizim doğal gaz aramamızı istemeyen Rum kesimi, Türkiye’nin bulması ihtimali olan petrol ve doğal gazda söz sahibi olmak isteyecektir. Rum kesimi her zaman daha fazlasını istemektedir. Bugün adanın tamamını versen Rum tatmin olmayacaktır. Petrol ve doğal gazda söz sahibi olmalarıyla İstanbul’dan ve Ege’den bile yer isteyecek potansiyele gelecektirler. Sondaj çalışmalarının da yapılmasında ciddi anlamda Kuzey Kıbrıs’a yararı olacaktır. Daha önce suyumuz yoktu, Türkiye’den gelmesiyle nasıl rahata kavuştuysak bulunan petrol ve doğal gazla da ciddi anlamda rahata kavuşuruz.”