"Dertler nüfusla birlikte büyüyor"

Vatandaşlar ülkedeki nüfus artışının birçok sorunu da beraberinde getirdiğini ifade ederek, bu durumun içinden çıkılmaz bir hal aldığını ifade etti


Vatandaşlar, ülkedeki nüfusun gün geçtikçe arttığını belirterek,  kurumların bu sayı karşısında yetersiz kaldığını belirtti. Ülke nüfusunun bilinmediğine dikkat çeken vatandaşlar, KKTC’nin büyüyen nüfusuyla birlikte içine girdiği sıkıntının aşılması içim adım atılmadığını ifade etti


Vatandaşlar, nüfus artışının çeşitli sıkıntılar yarattığına dikkat çekerek, “Nüfus artışı nedeniyle eğitimden tutun da, hastanelerden, trafikten ve özellikle gençlerin kötü alışkanlıklara buluşmasına kadar olumsuz etkilemektedir. Ülke nüfusunun bilinmemesi ve bu artışın gün geçtikçe artmasına karşı sorunlarımız içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.”  Dedi. 

Süreyya ÖZDEMİR


Vatandaşlar ülkedeki nüfus artışının birçok sorunu da beraberinde getirdiğini ifade ederek, bu durumun içinden çıkılmaz bir hal aldığını ifade etti. Vatandaşlar nüfus artışının önlenememesiyle birlikte özellikle ülkedeki trafik, hastane ve eğitimin olumsuz yönde etkilendiğini dile getirdi. Vatandaşlar, nüfus artışında yetkililerin plan ve program yapmamasından doğan sorunlar nedeniyle sıkıntı çektiklerini belirterek, “Hastanelerde düzgünce tedavi olma şansımızı yitirdik, birçok vatandaşımız artık devlet hastanesinin yetersizliği nedeniyle özele gitmek zorunda kalıyor ve çok ciddi fiyatlarla mağdur oluyor. Bunların yanı sıra, eğitimde bile artık geri kalıyoruz, bugün herhangi bir ilkokulda bile nüfus artışı nedeniyle öğrenciler kapasitenin çok çok üzerinde eğitim almak zorunda kalıyor. Bir sınıfta belli sayıdan daha fazla öğrencinin olması neticesinde, öğretmen bir öğrenciye ayıracağı zamanı bile ayırmamaktadır.” Şeklinde konuştu. Vatandaşlar ülke nüfusunun bugün sayısının bilinmemenin yanında, bu sayının gün geçtikçe arttığını ifade ederek, bundan sonrası için en azından giriş çıkışların kontrol altında tutulması gerektiğine vurgu yaptı.


Vatandaşlar ne dedi?

Hasan Yorgancıoğlu:

“Nüfus artışı nedeniyle hastanelerde doğru düzgün tedavi bile olamıyoruz”

“Ülkedeki nüfus oranının bilinmemesi nedeniyle, vatandaşlar bugün birçok sorun yaşamaktadır. Ülkemizde daha önce trafik sorunu yokken şimdi 5 dakikalık bir yolu bile bir saat ya da iki saat rötarla gitmek zorunda kalıyoruz. Hastanelerde düzgünce tedavi olma şansımızı yitirdik, birçok vatandaşımız artık devlet hastanesinin yetersizliği nedeniyle özele gitmek zorunda kalıyor ve çok ciddi fiyatlarla mağdur oluyor. Bunların yanı sıra eğitimde bile artık geri kalıyoruz, bugün herhangi bir ilkokulda bile nüfus artışından dolayı öğrenciler bir sınıfın kapasitesinden daha fazla durumdadır. Bir sınıfta belli sayıdan daha fazla öğrencinin olması neticesinde, öğretmen bir öğrenciye ayıracağı zamanı bile ayırmamaktadır. Yetkililerimizin bu ülkedeki nüfus artışındaki plan ve programın önlemlerini almadığı için vatandaş ciddi sıkıntılar yaşamak zorunda kalıyor. Vatandaş , nüfus artışı nedeniyle her konuda sorunlar yaşamakta fakat, giriş çıkışlarda hala bunun önlemi alınmamaktadır.”

Osman Koççat:

“Nüfus artışına göre plan ve programımız yok!”

“Ülkemizde nüfus artışının yaşanmasıyla birlikte, hastane, okul, trafik gibi alanlarda ciddi anlamda mağdur oluyoruz. Özellikle devlet hastaneleri nüfus artışı nedeniyle tıka basa dolu olduğu için bugün doğru dürüst tedavi bile olamıyoruz. Nüfus artışı hastanelerin yatak sayısı açısından yetersiz kalmasına neden oluyor, ilaçlarımız ise günü birlik ve hemen bitiyor. Bugün hastanenin yalnızca bir odasında yaklaşık 7-8 kadar hasta yatıyor. Vatandaşlarımız yapılması gereken bir tahlil sonucunu bile günlerce alamıyor ve özel hastanelere cep dolusu para veriyor. Ülkemizde nüfusun artışına göre plan ve program olmaması nedeniyle de her gün çeşitli alanlarda sıkıntı yaşıyoruz.”


İbrahim Şekerci:

“Nüfus artışı için alınmayan önlemler bundan sonra alınamaz”

“Özellikle nüfus artışı bize trafikte ve sağlık alanında sıkıntı yaşanmaktadır. Daha önceden nüfus artışı için önlem alınamadığı için de bu durum böyle geldi bu şekilde de devam edecektir. Şu andaki durumumuz için ülkemizin maddi geliri bize bizlere yetmemektedir.  Gelirin %60-70’ini dışardan gelenler aldığı için sıkıntılar çekmekteyiz.”

Turan Cenk:

“Nüfus sayılımız bilinmiyorken hala gün geçtikçe çoğalan bir nüfusumuz var”

“Nüfusumuzu bilmiyoruz. Bunun yanında gün geçtikçe çoğalan bir nüfus var, bu durum hem olumsuz olayları gündeme getirirken olumlu yönleri de vardır. Özellikle nüfusun artışında büyük payı olan öğrenciler, ülkenin ekonomisi için vazgeçilmez bir kaynaktır. Aynı zamanda öğrenciler, trafik sorunlarını gündeme getirmektedir, fakat bunun için alınabilecek önlem daha önceden yapılmalıydı diye düşünüyorum. Şu an bir önlem alınması için geç kalınmıştır. Fakat şu an devlet anlamında çok kökleşmiş olan ülkelerde bile bu sorunlar yaşanmaktadır. Bizim ülkemiz şu an zaten bazı konularda çalışmalarını sürdürmektedir. Bu yüzden yalnızca dert yanmakta çözüm değildir.”


Süleyman Akturan:

“En azından giriş çıkışlarımız kontrol altında tutulsun!”

“Ülkede, trafikte yaşanan sorunlar ve  sağlık gibi konular  nüfus artışının önlememesi nedeniyle yaşanmaktadır. Diğer devletlerin uyguladığı  gibi nüfus artışına yönelik bir çalışma yapılmaması nedeniyle bu sorunlarla sürekli olarak yüz yüze olacağız. Yetkililerimizin bundan sonrası için en azından giriş ve çıkışları kontrol altında tutması gereklidir, aksi takdirde KKTC Meksika’dan daha kötü olacak.”


Ayşe Bizden:

“Nüfus artışı ülkenin gelişimi için önemlidir”

“Nüfus artışının bizim ülkemizde sıkıntı yarattığını düşünmüyorum. Bana göre ülkenin gelişim gösterebilmesi için nüfusunda artış göstermesi gerekmektedir. Ülkemizde nüfusun artış göstermesinde sorun yoktur. Yetkililerin bu nüfusa göre plan yapmamasından doğan sıkıntılar mevcuttur.”

Mehmet Veli:

“Yetkililer nüfus artışından doğan sıkıntılar için faaliyette geçmelidir”

“Türkiye’nin ülkemize gönderdiği nüfus nedeniyle ülkemizde çeşitli sıkıntı yaşıyoruz. Trafikteki sıkıntılar, hastanelerin nüfus karşısında yetersizliği, iş imkânının azalmasından doğan huzursuzluklar nedeniyle büyük sorunlar yaşıyoruz. Yetkililer bugün ülkedeki nüfus sayısını bile bilmiyor. Nüfusun artışında yetkililerin artık sağa sola el atarak ülkemizi bu çıkmazın içinden kurtarabilmesi için faaliyete geçmesi gerekmektedir.”

Ali Can Özkotçalı:

“Nüfus artışı çeşitli kötü alışkanlıkları da beraberinde getiriyor”

“Nüfus artışı nedeniyle eğitimden tutun da, hastanelerden, trafikten ve özellikle gençlerin kötü alışkanlıklara buluşmasına kadar olumsuz etkilemektedir. Ülke nüfusunun bilinmemesi ve bu artışın gün geçtikçe artmasına karşı sorunlarımız içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Yetkililerin bu konuda sıkı bir önlem alması ve bu ülke için ciddi anlamda plan ve program yapılması gerekmektedir.”