Vatandaşın tek biriktirdiği dert!

Son yıllarda maddi gelirlerinin bozulduğuna dikkat çeken vatandaşlar, para biriktirmenin ise hayalden öteye geçmediğini belirttiler


“Aldığımız ücretin ülkedeki yaşam koşulları nedeniyle bir değeri kalmadı” diyen vatandaşlar, her geçen gün bir önceki günü arar olduklarını kaydettiler

Vatandaşlar, biriktirecek para bir yana sokağa çıkmak için paraları olmadığını iafede ederek, toplumun maddi sıkıntılar nedeniyle huzursuzluk ve mutsuzluktan başka bir şey yaşamadığını belirttiler 

Vatandaşlar, “Her gün karşılaştığımız okkalı zamlardan sonra harcayacağımız her kuruşu iki kere düşünmek zorunda kalıyoruz" dediler

“Evin dışında bir kahve bile içmeye adeta korkar hale geldik” diyen vatandaşlar, bu şartlar altında kenara köşeye para atmanın hayalden öteye geçmediğini vurguladılar


Süreyya ÖZDEMİR

Geçim sıkıntısını had safhada yaşayan vatandaşlar,  kenara köşeye para atmak yerine sürekli borç harç yaparak dert biriktirdiklerini ifade ettiler. 

Yaşam koşullarının ekonomi nedeniyle zorlaştığına vurgu yapan vatandaşlar, "elektrik, su, kira derken elde avuçta hiçbir şey kalmıyor." dediler. 

Sürekli gündeme gelen zamlar nedeniyle adeta nefes alamaz duruma geldiklerini anlatan vatandaşlar, "Vatandaşların belli kesimi bugün yalnızca karnını doyuruyor. Asgari ücretle çalışan hiç bir vatandaşın kenara köşeye para koyduğunu düşünmüyoruz.

 Vatandaşın hali, yaşantısı ve aldığı maaş ortadadır. Bugün ev kiralarımızı ödeyebilecek durumumuz kalmadı. 

Maddi anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşlar bu ülkede artık mutsuzluktan başka bir şey kazanmıyor." şeklinde konuştular. 

Vatandaşlar ne dedi?

Çetin Sadeli: Vatandaş geçim sıkıntısı nedeniyle sürekli geriden geliyor

"Asgari ücretle çalışan vatandaş geçim sıkıntısı yaşamaktadır. İçişleri Bakanı Zeki Çeler’in, asgari ücretin bile altında insan çalıştıran iş yerlerini denetlemesi gerekmektedir. Çoğu işveren bugün hem vatandaşa yasal olan asgari ücreti vermiyor hem de istemiyorsan işten çık diyor. Sürekli zam ile yatıp kalkan vatandaşın bugün maaşı 4 bin TL bile olsa bu parayla artık yaşayabilmek mümkün değil.   KKTC'de yaşam koşulları ciddi anlamda zorlaştı. Vatandaşların çoğu ev kirasını, faturalarını bile ödeyebilecek durumda değil. Vatandaş, ödemelerini yaparken sürekli olarak geriden geliyor. Bu şartlar altında kenara köşeye para atmak ancak hayaldir. Birçoğu çıkıp onu yapmayın bunu yapmayın meyhaneler tıka basa dolu şeklinde konuşuyor. Onlar biz değiliz, akşamları meyhaneleri dolduranlar ya öğrenci ya da zengin emekli kesimidir. Vatandaş bugün acınacak duruma geldi. Fakat bir yerde bu durum tıkanacak ve vatandaş o zaman patlayacak, o zaman da çok yakındır."


İbrahim Miharbi: Günü birlik yaşıyoruz

"Cebimizdeki paramız geçinebilmek için yetmiyor ki kenara köşeye para atalım.  Maddi sıkıntı içindeki vatandaşlar bugün ancak günü birlik yaşıyorlar. Bizim aldığımız maaşlar elektrik, su faturası, ev kirası derken bitiyor. Yetkililer ise yüksek maaşlarla güllük gülistanlık geçiniyor. Vatandaş deyim yerindeyse bugün açlıktan kırılıp kara kara düşünürken, onlar istediği şekilde har vurup harman savurmaktadırlar. 

Bu şartlar altında hangi köşeye para koyacağız. Geçinemiyoruz bile, bir ilaç alacak paramız yok, vatandaşına sahip çıkan yetkililer nerede bizim durumumuz neden görünmüyor?"


Cenk Çevik: Maddi sıkıntıların vatandaşa mutsuzluktan başka getirisi yok

"Vatandaşın durumunun en güzel özeti aslında elektriğe yapılan zamlardır. Vatandaşların belli kesimi bugün yalnızca karnını doyuruyor. Hoş bu şartlarda vatandaşlarımızın karnı tam olarak bile doymuyor. Asgari ücretle çalışan hiç bir vatandaşın kenara köşeye para koyduğunu düşünmüyorum. 

Vatandaşın hali, yaşantısı, aldığı maaş ortadadır. Bugün ev kiralarımızı ödeyebilecek durumumuz kalmadı. Maddi sıkıntı yaşayan vatandaş bu ülkede artık mutsuzluktan başka bir şey kazanmıyor."


İdris Yorgun: Vatandaş KKTC'de çile çekmeye her zaman mahkûm olacaktır

"Vatandaş bir pazara girip çıktığında 1 kilo domatesle 1 kilo patatese 100 TL veriyorsa söylenecek hiçbir şey yok. Biz KKTC'de eşantiyon yaşıyoruz. Halkımız yalnızca bu ülkede günlük yaşıyor. Vatandaşın artık yarın diye bir kavramı yok hatta bu ülkenin bile yarını yok. Hiçbir ülkenin bizi tanımamasıyla birlikte, canımızdan çok sevdiğimiz anavatanımız Türkiye'nin bile KKTC diye bir yer var demekten başka bir şey yapmaması yokluğumuzun ispatıdır. Korsan bir memleket olan KKTC'de vatandaş her zaman çile çekmeye mahkûm olacaktır. Çünkü vatandaşa bugün hiçbir yetkili tarafından bir değer verilmemektedir ve bir değerimizin olmaması da aslında bizi yok etmektedir. Çektiğimiz sıkıntının duyulması için neredeyse her gün bağırmamıza rağmen perişanlığımız devam ediyorsa ve hala yetkililer tarafından bir yanıt verilmiyorsa çokta bir şey söylemenin anlamı yoktur."


Mustafa Ürüncüoğlu: Veresiye yaparak hayatımızı sürdürebiliyoruz

"Aldığımız maaşla bu ülkede ancak 6 gün yaşayabiliyoruz. Ayın diğer günlerinde de ancak veresiye yaşıyoruz. 2 bin 800 TL maaşla bugün hangi ihtiyacımı karşılayacağımı bilemiyorum. Yalnızca her ay 650 TL elektrik, 300 TL su ve işime gidip gelebilmem için 700 TL benzin parası ödeyip geriye kalan parayla da temizlik malzemesi, kira, ekmek parası derken elde avuçta bir şey zaten kalmıyor. Hayatımızı idame ettirebilmek için para artırabilip o günü sıkıntısız geçirebiliyorsak şükür edecek duruma geldik. Bu ülkenin düzelebilmesi için her şeyden önce sistem gereklidir. Ülkemizde sistem eksikliğinden dolayı bugün birçok sıkıntı çekiyoruz, sistem gelmediği sürece de bu sıkıntıların içinde yaşamaya mecbur kalacağız."


Hakan Soykan: Borç harçtan başka bir şey yapamıyoruz

"Ekonomik kriz altında aldığımız maaş hiçbir şeye yetmiyor ki geriye üç beş kuruş atabilelim. 

Asgari ücretle yaşayan vatandaşlar, bugün değil birikim borç harç yapmaktan başka bir şey yapamıyor. Maaşımız bizlere yetmediği içinde sürekli geriden geliyoruz.  

Birikim yapamıyoruz çünkü aldığımız asgari ücret harcamalarımız karşısında eriyip gidiyor. 

Mesela dışarıdan bir şeyler yiyemiyoruz. Restoranlara ayda bir kez bile gidemiyoruz. Açığımızı kapatabilmek için tatil bile yapmadan çalışıyoruz, buna karşın hayatımıza yansıyan olumlu bir şey yok. Koşullarımız artık sosyal hayatta bile aktif olmamıza engel oluyor. Öyle bir hale geldik ki dışarıdan bir kahve içmeye bile korkuyoruz. Sürekli bir adım geriden geliyoruz."

Deniz Kayabaşı: Her geçen gün bir önceki günü arar olduk

"Günümüzde artık ev geçindirmek ciddi anlamda zorlaştı. Aldığımız maaş ihtiyaçlarımız karşısında eriyip gidiyor. Aldığımız paranın herhangi bir değeri kalmadı. Hayatımızı devam ettirebilmek için maaşımız her ay belli yerlere gidiyor. Ev kirası, elektrik, su, telefon faturası, çocukların okul giderine derken kenara atacak para değil, sokağa çıkarken cebimize alacak paramız bile kalmıyor. Kıt kanaat yaşama başladık ve bu durum bizlere mutsuzluktan ve huzursuzluktan başka hiç bir şey vermiyor. Hükümetimizin yaptığı okkalı zamlardan sonra harcayacağımız her kuruşu iki kere düşünmek zorunda kalıyoruz ve artık her geçen gün bir önceki günü arar olduk."