"KKTC'de Survivor'ı yaşıyoruz"

Üniversite öğrencileri, KKTC'deki şartların öğrencilere uygun olmadığını belirterek, birçok konuda mağdur olduklarını dile getirdiler.


Kıbrıs’ın kuzeyinde öğrenci olmanın hem zor hem de yorucu olduğunu belirten öğrenciler, “Okuduğumuz okul bizi maddi, manevi yormaktadır. Hatta okuldaki hocaların para kazanabilmek için bizleri bilerek derslerde bıraktıklarını bile düşünüyoruz." iddiasında bulundular.

Öğrenciler adadaki yaşamı Survivor'a benzeterek, Kıbrıs'a okumaya gelmeden önce şartların zor olacağının farkında olduklarını fakat içine girince bu zorluğun daha da büyüyeceğini düşünmediklerini dile getirdiler. Öğrenciler, "Şimdiki aklımız olsaydı gerçekten bu adaya okumak için gelmezdik. Çünkü bu ülkede öğrenci her anlamda sömürülmektedir" dediler.


Süreyya ÖZDEMİR

Üniversite öğrencileri, “KKTC’de adım başı para ödemek zorunda kalıyoruz” diyerek, büyük mağduriyet yaşadıklarını dile getirdiler. Üniversite öğrencileri, hem maddi hem de manevi anlamda yorulduklarına dikkat çekerek, KKTC'deki şartların öğrencilere uygun olmadığını ve hiçbir yetkilinin de öğrencinin durumuna yönelik herhangi bir iyileştirme yapmadığını ifade ettiler. Üniversiteliler, “Sorunları çözmekten ziyade daha çok olumsuzluklar yaşanıyor” diyerek, perişan olduklarını belirttiler. Üniversite öğrencileri, adada ceplerine uygun mekânların bulunmamasından dolayı ev ve okul arasında mekik dokuduklarını söyleyerek, hayat pahalılığının artması sonucunda ise öğrenciler için şartların daha da zorlaştığını ifade ettiler. Öğrenciler, sosyal faaliyetler için zamandan ziyade bütçe ayıramadıklarını söylediler. Ailelerinden aldıkları paranın neredeyse yarısının yol masraflarına gittiğini vurgulayan üniversite öğrencileri, "Özellikle, 5 dakikalık mesafeye bile 4,50 TL ödemek bir öğrenciye ciddi anlamda pahalı geliyor. Ailesinin gönderdiği paranın yarısını da zaten yol masrafları götürüyor. Bugün öğrencinin kurtarıcı yemeği olan makarna bile ciddi anlamda artış gösterirken, bu ülkede öğrencinin rahat bir şekilde eğitim öğretim gördüğü söylenemez." şeklinde konuştular. Ulaşımda ciddi anlamda sıkıntı çektiklerini belirten öğrenciler, "YÖK'ün zorunlu kıldığı devamlılık nedeniyle, otobüslerde yer bile bulamıyoruz." ifadelerini kullandılar.


Üniversite öğrencileri ne dedi?

Bahattin Elkuda: “Hem maddi hem de manevi anlamda yoruluyoruz”

"KKTC'de öğrenci olmak ciddi anlamda hem yorucu hem de zor. Okul hayatının yanı sıra adanın yaşam şartları da bizleri zorlamaktadır. Okuduğum okul beni maddi manevi yormaktadır. Hatta okuldaki hocaların para kazanabilmek için bizleri bilerek bıraktıklarını düşünüyoruz. Adadaki sosyal yaşamın da öğrenci için ucuz olmadığını görüyoruz. Tek başına, her sorunuyla baş eden bir öğrencinin sosyal yaşamı için ayıracak parası bile kalmıyor."


Mehmet Özçelik: Kıbrıs'ta öğrencilerin cebine uygun nitelikte mekânlar yok

"Özellikle bir öğrenci olarak ulaşım konusunda büyük sorunlar yaşıyoruz. Ev kirasının ve yurtların pahalı olmasından dolayı maddi anlamda sıkıntılar yaşıyoruz. Bunların yanı sıra öğrenciler için sosyal yaşamın olduğunu düşünmüyorum. Hem maddiyat hem de gidilecek yerlerin kısıtlı olmasından dolayı yapacak bir şey bulamıyoruz. Kıbrıs'ta öğrencilerin cebine uygun mekânlar yok bu nedenle genelde okulda ya da evde vakit geçirmek zorunda kalıyoruz." 


Buse Demir: Okula ödenen para karşılığında verilen hizmet yetersiz

"Bir öğrenci olarak Kıbrıs'ta çeşitli sıkıntılar çekiyoruz. Özellikle yurtların ve evlerin ciddi anlamda pahalı olması bunun yanı sıra yurtlarda elektrik, su ve internet gibi ihtiyaçlar için de ayrıca ödeme yaptığımızdan dolayı maddi anlamda sıkıntıya giriyoruz. Okul otobüslerinin yetersiz olması öğrencilere ayrı bir sorun olarak yansımaktadır. Aşırı yoğunluk nedeniyle  otobüslere binebilmek bile bizim için bir mucize oluyor. Genellikle okula ödenen para karşılığında verilen hizmetin örtüşmediğini düşünüyorum."


Şoreş Özcanan: Ekonomik kriz son dönemde öğrenci için daha da zor hale geldi

"2016 yılında başladığım okuluma maddi sıkıntılar nedeniyle ara vermek zorunda kaldım. Ve şu an da bu maddi sıkıntılarım sürmektedir. Bu kadar zorlanacağımı bilseydim kesinlikle yeniden başlamazdım. Son dönemde yaşanılan ekonomik kriz nedeniyle ada öğrenciler için daha da zor bir hale geldi. Öğrencilerin bu ülkede en büyük derdi maddiyattır. Birçok öğrenci bugün ev kirasını ödemek bir yana dursun, ayı geçirebilecek miktarda parası bile yok. Ev sahiplerinin de öğrenciler üzerinden yaptıkları primler nedeniyle ciddi anlamda mağdur oluyoruz."


Cebrail Akkök: Ülkede öğrenci her anlamda sömürülmektedir

"Çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler KKTC'de ciddi anlamda bir Suvivor yaşıyor. Bizler işi şakaya alıyoruz ama gerçekten mağdur oluyoruz. Adanın şartlarının zor olduğunu biliyorduk fakat içine girince daha da zorlaşacağını düşünmüyorduk. Şimdiki aklım olsaydı gerçekten bu adaya okumak için gelmezdim. Çünkü bu ülkede öğrenci her anlamda sömürülmektedir." 


Oğuz Çengel: Öğrenci deyince akla ilk gelen yurtlar bile daha da maliyetli hale geldi

"Genellikle öğrenciler, ev kiralarının pahalı olmasından dolayı yurtları tercih ediyor. Fakat görüyoruz ki yurtların da evlerden farkı kalmadı, hatta bir öğrenci için yurtlar daha da maliyetli hale geldi. Çeşitli sıkıntılar içinde eğitim öğretim gören öğrenciler, maddi sıkıntılar nedeniyle de sorunlar yaşamaktadır."


Özge Doğan: Okurken aynı zamanda birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz

"Bu dönemde okulun bize katkı sağladığı hiçbir şey yok. Özellikle YÖK'ün zorunlu kıldığı devamlılık nedeniyle otobüsler ciddi anlamda dolup taşıyor, otobüslerde yer bile bulamıyoruz. Bunların yanı sıra adadaki hayat pahalılığından öğrenciler de ciddi anlamda etkilenmektedir. Ev kirası ve faturalara yansıyan fahiş fiyatlar altında mağdur oluyoruz. Öğrencilerin birçoğu ev kiralarını ödeyemedikleri için 1+1 evlerde bile iki ya da üç kişi kalıyor. Okurken, aynı zamanda birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz."


Ceylan Ceylan: Durumumuzda iyileşmeden ziyade bozulmalar meydana geliyor

" Bu ülkedeki öğrenciler bir dokunsanız bin ah işiteceğiniz duruma geldi. Öğrenciler kiralardan, ulaşımdan, faturalardan ve sayamadığımız birçok nedenden dolayı mağdur oluyor. Bu sorunları sürekli dile getirsek de, durumumuzda iyileşmeden ziyade bozulmalar meydana geliyor. Adada her şeyin kısıtlı olması, öğrenciye yönelik hiçbir şeyin olmaması nedeniyle sürekli mağdur oluyoruz."


Kübra Nida Aşan: Maddi ve ulaşım sıkıntısını had safhada yaşıyoruz

"Kıbrıs içinde maddiyat ve ulaşım sıkıntısını had safhada yaşıyoruz. Bununla birlikte, kalacak yerler genellikle sorun oluyor. Kaldığım ev durağa çok uzak bir yerde olduğu için her gün otobüse binmek için yaklaşık 30 dakika, yaz kış fark etmeden yürümek zorunda kalıyorum. Bunun yanı sıra ülkede her şey iki katı daha fazla, Türkiye'den de bir şey getiremiyoruz bu nedenle de ailemden sürekli para istemek zorunda kalıyorum."


Emine Kılıç: Öğrencilerin ortak sorunu maddi sıkıntısıdır

"En büyük sıkıntı maddi sorunlardır. Ülkede ev kirasından gıdaya kadar sıkıntılar yaşıyoruz. Yurtta kalmama rağmen, yurt fiyatlarının aşırı derecede pahalı olması ve öğrenciye yönelik ulaşımın kısıtlı olmasından dolayı perişan oluyoruz."


Peter Paul Hudak: Öğrencinin ailesinden aldığı paranın yarısını yol masrafları götürüyor

"Tüm öğrencilerin öncelikli sıkıntısı, ulaşımdan ve maddi gelirden kaynaklı sıkıntılardır. Özellikle, 5 dakikalık mesafeye bile 4,50 TL ödemek bir öğrenciye ciddi anlamda pahalı geliyor. Ailesinin gönderdiği paranın yarısını da zaten yol masrafları götürüyor. Bugün öğrencinin kurtarıcı yemeği olan makarna bile ciddi anlamda artış gösterirken, bu ülkede öğrencinin rahat bir şekilde eğitim öğretim gördüğü söylenemez."


Turgut Emirtanrıoğlu: Öğrenciler daha çok maddi anlamda mağdur oluyor

"Aslında genel anlamda bütün sorunlar ortaktır. Ulaşım, ev kirası derken öğrencilerin elinde olan tüm parayı sabit giderlerine vermesi nedeniyle sosyal bir hayatı yoktur. Özellikle okul taksitlerinin ciddi anlamda pahalı olması nedeniyle öğrenciler mağdur olmaktadır. Bunun yanı sıra öğrenci adım attığı yerde para ödemek zorunda kalıyor. Bu nedenlerden dolayı da öğrenciler daha çok maddi anlamda mağdur oluyor."