Erenköy şehitleri anıldı

Şanlı Erenköy direnişi ve direnişte şehit düşenler, 55’inci yıl dönümünde, Erenköy Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı


Erenköy şehitleri anıldı

Şanlı Erenköy direnişi ve direnişte şehit düşenler, 55’inci yıl dönümünde, Erenköy Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı.  Tören için KKTC’den kayıt yaptıran 961 kişi, 53 araçla Erenköy’e gitti. Çoğu Erenköy şehitlerinin ailelerinden olan vatandaşlar, törene katıldı, şehit kabirlerini ziyaret etti.  Törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanı sıra, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bazı bakanlar ve milletvekilleri katıldı.  Türkiye’den gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal yanında, KTBK Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, GKK Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, 28. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Mahmut Altun ile diğer sivil ve askeri yetkililer de Erenköy’deki törende yer aldı.

“Kalıcı, adil barışın kaybedeni olmaz”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ı gerilimin ve çatışmanın odağı yapmak yerine, adanın barış ve iş birliğinin alanı haline getirilmesi çağrısında bulunarak, “Birbirimizin haklarına saygı göstererek, potansiyel enerji kaynaklarını, toplumları ayrıştıran değil, ortak yarar paydasında birleştiren bir unsur olarak değerlendirelim” dedi.   Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs adasının yakın geçmişinin kan, gözyaşı ve acıyla dolu olduğunu ifade ederek, Kıbrıs’ta da geçmiş acılardan dersler çıkararak iki halkın siyasi eşitliğini, özgürlüğünü ve güvenliğini teminat altına alan bir gelecek kurmanın temel hedef olması gerektiğini vurguladı. 

Anastasiades’e çağrı

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades’le yapacağı görüşmeyi hatırlanan Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşme öncesinde de şu çağrıyı yaptı: “Adamızda kalıcı barış ortamını sağlamak için gerekli tavrı sergileme zamanı çoktan gelmiş ve artık geçmektedir. Geliniz Kıbrıs’ı gerilimin ve çatışmanın odağı yapmak yerine, barış ve iş birliğinin alanı haline getirelim.”

 

Akar: “Barışçıl çözümlerden yanayız”

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, hedeflerinin, gayretlerinin ve temel düşüncelerinin Kıbrıs’ta barışı, istikrarı ve huzuru kalıcı hale getirmek olduğunu söyledi.  Kıbrıs’ta iki toplumlu, iki kesimli, politik eşitliğe dayalı, adil, kalıcı ve kapsamlı çözüme ulaşılmasının adaya barış, huzur ve istikrar getireceğini vurgulayan Akar, tüm faaliyetlerinin bunu gerçekleştirmek için olduğunu, bunun herkes tarafından görülmesini istediklerini kaydetti.  Akar, Türkiye’nin barış ve istikrar için elini uzattığını belirtti.  Hulusi Akar, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri, 1964’te Erenköy’de, 1974’te Barış Harekatı’nda, Kıbrıslı Türklerin nasıl yanındaysa, çektiği acılara, uğradığı zulme nasıl sesiz kalmadıysa, bugün de aynı duygularla burada olduğunu vurguladı.    Hulusi Akar, “Bizler Ege’de, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs’ta sorunların barışçıl yöntemlerle, barışçıl yollarla, barış yoluyla, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde ve uluslararası hukuka saygı gösterilerek, uygun bir şekilde çözümlenmesinden yanayız. Temel yaklaşımımız bu. Barışçıl çözümlerden yanayız” dedi.

Arıkan: “Erenköy KKTC’nin kuruluşunun temel taşıdır”

Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanı Mustafa Arıkan, 1964’te Türkiye’nin 1960 uluslararası anlaşmalarına dayanarak Kıbrıs’a müdahale ettiğini ve Kıbrıs Türkü’nü kurtardığını belirterek, Rum tarafının Kıbrıs Türkü’ne karşı suç işlediği zaman cezasını alacağını bildiğini söyledi.  Bazı kesimlerin Anavatan’a, devlete, kurumlara hatta şahıslara fikir ve basın özgürlüğü adı altında yapmış olduğu hakaret, hareket ve söylemlerin kabul edilemez olduğunu söyleyen Arıkan, bu tür söylem ve hareketlerin toplumda gruplaşmalara sebep olduğunu ve Kıbrıs Türkünün geleceği adına olumsuz olduğunu belirtti. 

Yeşilırmak: “Birlikte mücadele ederek destan yazanların günü”

Yenienköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak da, Erenköy direnişinin 55. yıl dönümünün birlikte mücadele ederek destan yazanların günü olduğunu belirtti.  Yeşilırmak, yıllarca ateş altında tutulan köy halkının direnerek adeta Kıbrıs’ın Çanakkale’sini yarattığının altını çizerek 8 Ağustos’u tarihe altın harflerle yazdığını söyledi.  Türkiye Cumhuriyeti’nin o günlerde verdiği mesaj gibi bugün Akdeniz’de yaşanan gerilimde de verdiği mesajın aynı olduğunu kaydeden Yeşilırmak, Türkiye’nin her daim Kıbrıs Türkü’nün yanında olacağının bu mesajlarla garanti altına alındığını ifade etti. Erenköy’deki törende şehitlik özel defteri de imzalandı.