SUÇ VE CEZA


SUÇ VE CEZA

Ertaç HAZER

Kendisini herkesten üstün gören Raskolnikov Rusya’ya Batıdan gelen bazı fikir akımlarından etkilenmiş ve devamlı bir geçim kaynağı olmadığından, Petesburg Üniversitesi’ndeki hukuk tahsilini de yarıda bırakmıştır.

Batıdan gelen bu akımlara göre insanlar iki kısma ayrılır,  onlar da  alelade sürü gibi olanlar ve Sezar gibi kendi kanunlarını kendileri yapan yönetici ruhlar.

Rodion, kendisini bu yönetici, üstün sınıfa dâhil etmek istemektedir. Bunu kanıtlamak amacı ile yaşlı tefeci bir kadını öldürür ve…

1866′da yayınlanan ve Dünya klasikleri arasında yer alan Dostoyevski‘nin Suç ve Ceza adlı romanı sosyal fenalıkların sebeplerini ortaya koyar ve kötülükleri yapanların cezalarını çekmesi gerektiğini anlatır.

Yönetmenliğiniş ve senaristliğini Lev Kulidzhanov’ un yaptığı  suç ve Ceza filminin Oyuncu kadrosunda Georgi Taratorkin, Innokenti Smoktunovsky,Tatyana Bedova,Viktoriya Fyodorova gibi sovyat ekolünün oyuncuları görev almışlardı.

Film siyah-beyaz olarak çekilmiş ve 28 Eylül 1970'te Sovyetler Birliği'nde vizyona girmiştir. Suç ve Ceza filmini Sovyetler Birliği'nde 13 milyondan fazla kişi izlemiştir.

O zamanın Doğu Almanyasında ise ilk kez Dostoyevsky'nin 150. doğum günü kutlamaları çerçevesinde  12 Kasım 1971'de gösterilmiş, daha sonrasında ise 7 Ocak 1972'den itibaren sinemalarda gösterilmeye başlanmıştır.

209 dakikalık şahaser denebilecek nitelikte olan bu filmi mutlaka  izlemenizi  öneririm.

ANLAYANA !!!