Suriye askerleri Fırat Nehri üzerinde köprü inşa etti

Köprünün askılı yapısı, saniyede beş metreye çıkabilen güçlü akıntıya karşı korunmasını sağlayacak.


 Suriye askerleri Fırat Nehri üzerinde köprü inşa etti

Suriye askerleri Rusya güçlerinin desteğiyle, Suriye’nin doğusunda Deyrizor'da Fırat Nehri üzerinde bir duba köprü inşa etti. Açılış töreninde köprünün iki tarafında binlerce kişi toplandı.

Köprünün inşaat çalışmaları bir ay sürdü. Sputnik'teki habere  göre, köprü nehrin su miktarına göre ayarlanabilecek dubalarla inşa edildi. Nehrin debisinin yüksek olduğu durumlarda dayanabilmesi için de köprü halatlarla kıyıya bağlandı.

Köprünün askılı yapısı, saniyede beş metreye çıkabilen güçlü akıntıya karşı korunmasını sağlayacak.

Diğer yandan köprü yükseltilip alçaltılması özelliği sayesinde nehrin hareketinden bağımsız olarak, yılın her zamanında kullanılabilecek.

Suriye’deki Rusya güçlerinin danışmanı İvan Poltev, “Köprü, Suriye’nin orta kesimleri ile doğudaki vilayetleri arasındaki ulaşımı normalleştirecek, bölgedeki insani durumu iyileştirecek ve Fırat’ın doğusunda sanayinin gelişmesine katkı sunacak. Ayrıca Suriye ordusunun bölgede dağılmış ancak hala var olan yasadışı silahlı örgütlere karşı mücadele için doğu tarafına güçlerini daha hızlı sevk etmesini sağlayacak” ifadelerini kullandı.

AİLELER AYRI DÜŞMÜŞTÜ

Bölgede daha önce bulunan köprü militanlar tarafından imha edilmişti. Bu nedenle bazı aileler birbirlerinden ayrı düşmüştü. İsmail Alyab Abrahman isimli bir bölge sakini, bu sebeple ailesiyle yalnızca ayda iki kez görüşebiliyordu. İşi başka tarafta, ailesi başka taraftaydı ve köprü olmadığı için 150 kilometre ötedeki başka bir noktadan geçmesi gerekiyordu.

Abrahman, “Halkımızın yeni bir köprü inşa etmesine destek verdikleri için Rusya askeri mühendislerine teşekkürler” dedi