İş insanlarına büyük kumpas!

Altınbaş Holding’in bir yan kuruluşu olan Creditwest Bank hakkında şok iddialar. Bankada geçmiş dönemlerde müdürlük yapmış bir şahsın Yeni Bakış’a verdiği bilgiye göre, kredi verilerek malları ipotek alınan yatırımcılara uygulanan faiz ve vekaletnamelerle malları ellerinden alındı


İş insanlarına büyük kumpas!

Yeni BAKIŞ

 

Altınbaş Holding’in bir yan kuruluşu olan Creditwest Bank hakkında şok iddialar. Bankada geçmiş dönemlerde müdürlük yapmış bir şahsın Yeni Bakış’a verdiği bilgilere göre, kredi verilerek malları ipotek alınan yatırımcılara uygulanan  faiz ve vekaletnamelerle malları ellerinden alındı. 

Dudak uçuklatan iddialar
Eski müdürün verdiği bilgilere göre, bankanın birinci adamı pozisyonundaki Mashar adlı şahsın Altınbaş yöneticilerinin direktifiyle, bankaya kredi başvurusunda bulunan iş insanlarına ait değerli taşınmazlar ipotek alınarak kredi veriliyor. 

Faiz oranlarıyla oynanıyor
Bir süre sonra ise, sözleşmede belirtilen faiz oranlarıyla oynanarak, her 3 ayda bir de ek ücret ekleniyor. Müdür Mashar’ın direktifiyle örneğin ayda 1.000 (Bin) pound taksit ödeyen iş adamından tahsil edilen söz konusu paranın 960 Pound’unun faize gittiği gösterilip borçtan 40 pound düşülüyor. Doğal olarak, bir yatırımcının kullandığı kredi oranının yüksek olması hasebiyle de ödemek zorunda kaldığı faiz oranı da yükseliyor. Hal böyle olunca da borcu bir türlü bitmek bilmeyen borçlular, bankadan yeniden yapılandırma talebinde bulunuyor. 

İş insanlarına mallarını satmalarına yönelik baskı uygulanıyor
Bu noktada müdür Mashar devreye girerek, borçlu iş insanlarına mallarını satmaları yönünde baskı uygulamaya başlıyor. İşte tam da bu noktada, Altınbaşlar devreye girerek, söz konusu iş insanına müdür Mashar aracılığıyla sanki alıcı bulmuş gibi aslında (Altınbaşlara) MAŞALARI OLAN YAN KURULUŞLARI olan şirketlere yönlendirerek 10 Milyon Pound değerindeki mallarını 2 Milyon Pound’a elinden alıyor. Bu şirketlerin iş insanının mallarına karşılık ödediği paralarla ise, Creditwest Bank’a aktarılıyor ve borçlu iş insanının bankayla ilişkisi kesilirken elindeki malları da çok ucuza Altınbaşlara geçmiş oluyor. 

Kabul etmeyene baskı ve şantaj
Bu uygulamayı kabul etmeyen iş insanlarına ise baskı ve şantaj uygulanıyor. Bu yöntemle bankada 100’lerce sahte vekaletnamenin döndüğü belirtiliyor. Söz konusu uygulamaların salt KKTC sınırları içinde kalmadığı ve İngiltere’ye kadar uzandığı da iddia ediliyor. İngiltere’deki vekaletnamelerin KKTC Londra Temsilciliğinde tastik edildiği de Yeni Bakış’a aktarılan bilgiler arasında.