“Konu mal değil, çekleri durdurmaktı”

Yeni Bakış Altınbaş Holding Direktörü Vakkas Altınbaş’ın, Hüseyin Cahit Lido’nun yakınlarına kapalı kapılar ardında sunduğu teklifleri kamuoyu ile paylaşıyor. 2 yıl öncesine dayanan süreçle ilgili ayrıntıları Yeni Bakış’a anlatan Hüseyin Cahit Lido’nun yurt dışında yaşayan oğlu Sermet Cahit’in buradaki temsili yakını Hasip İzzetli, konunun mal olmadığını, , Altınbaşların 3 milyon sterlin değerindeki iki çeki ödememek için sahte satış sözleşmesi yaptığını belirtti


“Konu mal değil,  çekleri durdurmaktı”

Hüseyin Cahit Lido’nun yurt dışında yaşayan oğlu Sermet Cahit’in temsilcisi Hasip İzzetli, sahte satış sözleşmesinin ortaya çıkmasıyla birlikte Altınbaşların kendileriyle sürekli pazarlık içine girerek oyaladığını, 3 hafta önce yargıcın odasındayken Altınbaş Holding’ten birinin aracılığıyla borcun 5 taksitte ödenmesi için teklifte bulunduklarını söyledi 

Ancak sonrasında Vakkas Altınbaş’ın aradığını ve 12 taksitle ödeme teklifinde bulunduğunu belirten İzzetli, Vakkas Altınbaş’ın poliste tutuklu bulunduğu sırada da Avukat Refet Uzun’un babası Hasan Uzun aracılığıyla sürekli tekliflerin gelmeye devam ettiğini belirtti

“Bir gecede durum değişti. Geçtiğimiz gün mahkemeye gelip bu teklifi sunmalarını beklerken başka bir avukatla geldiler. Avukat değişimiyle bizimle oynadılar. Şimdi Vakkas Bey malı da istemem diyor. Nasıl istemiyor, zaten 3 yıl önce aldı. Malın devrini de 3 yıl önce aldı. Şimdi nasıl devralmadım diyerek çekleri ödemiyorum diyor. Bize hangi malları geri veriyor? Çaldığı malları mı geri verecek!”

İzzetli, “Çeklerin tarihi gelmeden sahte sözleşme yaptılar ve tek taraflı mahkemeye giderek çekler için ara emri aldılar. Konu mal değil, aslında çekleri durdurmaktı. Çekler ödenmesin diye sahte sözleşme hazırladılar. Yalan başlayınca geri dönüşü de olmadı” dedi 

İzzetli, “Arapköy’de arazinin 300 bin sterlin gibi bir değeri vardır, ancak arazi ipoteklidir. Diğerleri ise inşaata kapalıdır. Demek ki bu mallar için bir araştırma yapmadılar. Soruşturmadan nasıl böyle ipotekli bir malı alsınlar ki? Siz olsanız alır mıydınız? Kısacası yanlış malları çaldılar. Vakkas Altınbaş, 300 bin sterlin değerindeki mal için 3 milyon sterlin mi ödeyecek? Bu kadar saf olamaz” diye konuştu 

 

Yeni BAKIŞ 

 

Yeni Bakış, Hüseyin Cahit Lido’nun yurt dışında yaşayan oğlu Sermet Cahit’in buradaki temsili yakını Hasip İzzetli’ye ulaştı. İzzetli, yaptığı açıklamada, Vakkas Altınbaş’ın sahte evrak düzenleyerek 18 ayrı koçanlı mallara karşı 3 milyon 50 bin sterlin ödediğini savunduğunu, ancak bu çalıntı olan malların toplam değerinin 300 bin sterlin olduğunu belirtti. İzzetli, Beşparmakta gösterilen malların orman arazisi olduğunu belirterek, söz konusu arazilere bir çivi bile çakılamayacağını söyledi. İzzetli, yapılan sahte sözleşmeyle Ağırdağ’da aldıklarını gösterdikleri arsanın tepede olduğunu, içinden yüksek elektrik direklerinin geçtiğini, içine hiçbir inşaatın yapılamayacağını kaydetti. İzzetli, Arapköy’deki 58 dönümlük arazinin ise ipotekli olduğunu söyledi. 

“Borcun 5 taksitte ödenmesi için teklifte bulundular”
İzzetli, bu konunun 2 yıl öncesine dayandığını belirterek, “bir yalancılıkla başladılar ve geri dönüşü olmadı” dedi. İzzetli, Vakkas Altınbaş’ın sahte sözleşme ile mahkemeye giderek yazmış oldukları 2 çeke ara emri aldığını ifade ederek, bu şekilde çeklerin ödenmesini durdurduklarını belirtti.

İzzetli, Altınbaşların yalandan geri dönemediğini belirterek, 3 hafta önce yargıcın odasındayken Altınbaş Holding’ten birini gönderdiklerini ve borcun 5 taksitte ödenmesi için teklifte bulunduklarını kaydetti. 

“Poliste tutuklu olduklarında da tekliflerini sürdürdüler”
İzzetli, şöyle devam etti, “Dışarıda tokalaştık, kabul ettik, ancak sonrasında Vakkas Altınbaş aradı ve bize 12 taksitte ödeme teklifinde bulundu. Vakkas Altınbaş poliste tutuklu olduğunda da Avukat Refet Uzun’un babası Hasan Uzun tarafından sürekli teklifler gelmeye başladı. Ödeyeceğiz, borcumuzu kapatacağız şeklinde bizimle toplantı yaptılar. Ancak ansızın durum değişti. Vakkas Bey çıktı ve farklı konuşmaya başladı. Artık malı verseler de istemiyorum gibi laflar etti. Biz çekleri kabul etmeyeceğimizi en başından söyledik. Çünkü biz kendilerine sahte evrakla aldıklarını söyledikleri bu arazileri zaten vermek istemiyoruz. Bizim istediğimiz gerçek anlaşmadaki miktarın ödenmesidir. Vakkas Altınbaş, ilk tuttuğu avukat aracılığıyla yapmış oldukları teklifte 12 çek yazılması ve bu çeklerin faizli olarak ödenmesi şeklindeydi. Biz ilk günden bu çekleri kırdıracaktık ve geri kalan da yavaş yavaş bize ödenecekti. Biz bankaya 12 ay vade vermiştik. Banka müdürü de bu çeklerin kırılmasını kabul etmişti. Ancak günlerdir bizi bu şekilde oyaladılar.”

“Vakkas Altınbaş bize çaldığı malları mı geri verecek?”
“Bir gecede durum değişti. Geçtiğimiz gün mahkemeye gelip bu teklifi sunmalarını beklerken başka bir avukatla geldiler. Avukat değişimiyle bizimle oynadılar. Şimdi Vakkas Bey malı da istemem diyor. Nasıl istemiyor, zaten 3 yıl önce aldı. Malın devrini de 3 yıl önce aldı. Şimdi nasıl devralmadım diyerek çekleri ödemiyorum diyor. Bize hangi malları geri veriyor? Çaldığı malları mı geri verecek!”

“Sahte evraklarla mahkemeyi de kandırdılar”
İzzetli, Altınbaşların avukat değişimine gittiğini, yeni avukatlarının kendisini aradığını ve bu davayı 5 yıl uzatacağını söylediğini belirtti. Altınbaşların avukatının “bizim size borcumuz yok, sizin bize borcunuz var” dediğini ifade eden İzzetli, Vakkas Altınbaş’ın ve ekibinin 2 yıldır mahkemeyi kandırdığını iddia etti. “Sahte evraklarla mahkemeyi de kandırdılar” diyen İzzetli, “bizim beklentimiz yargının süratli bir şekilde bu davayı sonlandırmasıdır. Bütün amaçları süreye oynayıp bu parayı ödememektir” dedi. 

“Konu mal değil, aslında çekleri durdurmaktı”
Hasip İzzetli, şunları söyledi, “Bize al malını istemiyoruz diyorlar. Hangi malı? 7 milyon 50 bin sterlin dükkanların bedeliydi. Rahmetli Lido bu dükkanlara 11 milyon isterdi. Ancak 7 milyon 50 bine anlaştılar. Vakkas beyin aldığı bu dükkanlardı. 
4 milyonunu da ödediler. Biz bunu kabul ediyoruz. O zaman madem ki diğer 18 koçanlı malları da aldılar neden bunları da devralmadılar. 
Çünkü böyle bir anlaşma olmadı. Bu mallar için o çeklerin tarihi gelmeden sahte sözleşme yaptılar ve tek taraflı mahkemeye giderek çekler için ara emri aldılar. 
Konu mal değil, aslında çekleri durdurmaydı. Çekler ödenmesin diye sahte sözleşme hazırladılar. Yalan başlayınca geri dönüşü de olmadı.”

“İpotekli bir malı nasıl satın aldı?”
İzzetli, “Lido Bey rahmetli olunca oğlu için tereke kurulacak ve miras paylaşımı yapılacaktı. Ben durumu böyle bilirdim. Altınbaşlar Lido beyin oğlu Sermet Cahit’in yurt dışında yaşadığını bildiğinden burada takip eden yok diye çekleri ödememek adına bu sahte sözleşmeyi hazırladılar. Bu malların sadece Arapköy’de olanının biraz değeri vardır, diğerleri inşaata kapalıdır. 
Demek ki bu mallar için bir araştırma yapmadılar. Arapköy’deki arazinin satılması için 10 yıl öncesinden mahkeme kararı vardır. Bu başka bir avukatın elindedir. Soruşturmadan nasıl böyle ipotekli bir malı alsınlar ki? Siz olsanız alır mıydınız? Bir arazi alırken inşaat izni var mı, ipotekli mi, yol, elektrik geçer mi bakmaz mısınız?”

“Vakkas Altınbaş bu kadar saf olamaz, yanlış malları çaldı”
İzzetli, “Kısacası yanlış malları çaldılar. İpotekli bir malı Vakkas Altınbaş olarak nasıl satın aldı? Açıklasın. İpoteği kaldırmadan alamaz.
 Bugün bile Arapköy’deki arazinin üzerinde ipotek vardır. 100 dönümden fazlası ise Beşparmak orman arazisidir. Şimdi istemem diyor. Vakkas Altınbaş, 3 milyon sterlini 300 bin sterlinlik mal için mi verdi? Bu kadar saf olamaz” diye konuştu.