Eşeledikçe sahtekarlık büyüyor!

Altınbaş Holding Direktörü Vakkas Altınbaş ile Hüseyin Cahit Lido arasında imzalanan sözleşmeyle ilgili hergün yeni olgular ortaya çıkıyor. Cahit Lido’nun yakın dostu ve yaşanan sürecin bire bir tanığı ve bu konuda polise ifade veren Mazbata ve Faiz Mağdurları Derneği Genel Koordinatörü Kazım And da olayla ilgili Yeni Bakış’a çarpıcı açıklamalarda bulundu.


Eşeledikçe  sahtekarlık büyüyor!

Hüseyin Cahit Lido’nun yakın dostu Kazım And, Lido’nun Altınbaşlarla yaptığı pazarlıkların bir çoğuna şahitlik ettiğini belirterek, Vakkas Altınbaş ile Lido arasındaki ilk  sözleşmenin 21 Eylül 2012 tarihinde Girne’de 10 dönüm üzerinde dükkanların bulunduğu araziye AVM yapılması yönünde olduğunu belirtti. And, 4 yılda tamamlanması gereken “Lido Shopping Centre”ın tamamlanmadığını, Vakkas Altınbaş’ın sözleşmeyle ilgili yükümlülüğünü yerine getirmediğini kaydetti 

And, 4 yılın sonuna doğru Hüseyin Cahit Lido’nun hastalığa yakalandığını, bu kez Vakkas Altınbaş’a dükkanları sattığını, böylece ikinci anlaşmanın imzalandığını kaydetti. Lido öldükten sonra vasiyetnamesinin mahkemeye verildiğini, ancak bir süre sonra Ahmet Bayraktar’ın Hüseyin Lido imzasıyla mahkemeye sahte bir vasiyetnamenin verdiğinin ortaya çıktığını ifade etti 

Kazım And,   bu gelişmelerin ardından bu kez de 18 ayrı koçanlı malların yer aldığı sahte vekaletnamenin ortaya çıktığına dikkat çekerek, sahte vekaletname ve sahte sözleşmenin yapılma amacının 3 milyon 50 bin sterlini pazarlık haline getirmek ve Lido’nun kalan bir takım mallarını almak için olduğunu belirtti 

And, 29 Ekim günü Lido’nun avukatı Muhammet Aygün ile birlikte Vakkas Altınbaş ve Ahmet Bayraktar ile görüştüğüne işaret ederek,  kendilerini ikaz ettiklerini, sahte vasiyetname ve sahte sözleşmenin polise verildiğini söylediklerini kaydetti. And, polisin ifadeye çağırması durumunda   gideceklerini söylemeleri üzerine ise, Vakkas Altınbaş’ın, “şimdiden kalkın ve gidin” dediğini ifade etti 

 

Yeni Bakış 

 

Altınbaş Holding Direktörü Vakkas Altınbaş’ın hazırladığı ileri sürülen sahte satış sözleşmesinde adı geçen Hüseyin Cahit Lido’nun yakın dostu ve yaşanan sürece bire bir şahitlik eden ve bu konuda polise ifade veren Mazbata ve Faiz Mağdurları Derneği Genel Koordinatörü Kazım And, Yeni Bakış’a konuştu. And, Lido’nun ölümünden önce yaklaşık 10 yıl boyunca gece ve gündüz birçok zamanını Lido ile birlikte geçirdiğini belirterek, aralarında abi kardeş ilişkisinin olduğunu söyledi. 
And, Lido’nun kendisiyle ilgili herşeyi anlattığını ve kendisinden habersiz hiçbirşey yapmadığını söyledi. And, Altınbaşlarla ilgili yapılan pazarlıkların bir çoğunda bulunduğunu söyleyerek, Girne’de sulu çember civarında bulunan dükkanlar için yapılan pazarlığın aslında 7 milyon 50 bin sterlin olmadığını, 8 milyon 50 bin sterlin olduğunu belirtti. 
“Şemsi Kazım Lido’nun 235 bin sterlin olan borcunu  10 yılda 25 milyon sterline çıkardı”
Vakkas Altınbaş ile Hüseyin Cahit Lido’nun yaptığı ilk anlaşmaya göre, Girne’nin içinde 10 dönüm üzerinde dükkanların bulunduğu arazinin ipotekten kurtarılması için Şemsi Kazım’a 1 milyon sterlin Vakkas Altınbaş tarafından ödendiğini belirten And, Şemsi Kazım’ın Lido’nun 235 bin sterlin olan ve kefillikten doğan borcunu  10 yılda 25 milyon sterline çıkardığını kaydetti. “Borçların Yeniden Yapılandırılması Yasası” çıkınca, Hüseyin Lido’nun bu yasadan yararlanarak borcunu 875 bin sterline düşürdüğünü söyleyen And, koçan gelirleriyle birlikte Vakkas Altınbaş’ın 1 milyon sterlin ödeme yaptığını belirtti. 

“İlk sözleşme AVM yapılması için imzalandı ”
And, söz konusu yere “Lido Shopping Centre” adında bir alışveriş yeri yapılması için sözleşme imzalandığını ifade ederek, 3 milyon sterline mal olacak olan AVM yerini Vakkas Altınbaş’ın tamamlayacağının sözleşmede açıkça belirtildiğini söyledi. And, “Lido Shopping Centre” ın tamamlanmasının Hüseyin Lido tarafından kendisinin, Vakkas Altınbaş tarafından ise İş İnsanı Bulut Akacan’ın takip edip neticelendirmesi üzerine anlaşma yapıldığını belirtti. 

“Vakkas Altınbaş sözleşmeyle ilgili yükümlülüğünü yerine getirmedi”
And, ancak 4 yılda tamamlanması gereken “Lido Shopping Centre”ın tamamlanmadığını ifade eden And, Vakkas Altınbaş’ın sözleşmeyle ilgili  yükümlülüğünü  yerine getirmediğini savundu. 
And, 4 yılın sonuna doğru Hüseyin Cahit Lido’nun hastalığa yakalandığını, bu kez Vakkas Altınbaş’a dükkanları sattığını, böylece ikinci anlaşmanın imzalandığını söyledi. And, anlaşmaya göre, 7 milyon 50 bin sterlinin 4 milyonunun Altınbaş tarafından Lido’ya nakit ödendiğini, geriye kalan 3 milyon 50 bin sterlin için ise ileriye dönük iki çek yazıldığını söyledi. 

“Sahte vasiyetname hazırlayıp mahkemeye sundular”
Kazım And, yasal tereke idari memurunun Avukat Hasan Esendağlı olduğunu  ifade ederek, Esendağlı ile yapılan vasiyetnamede şahit olarak kendisinin de imzası olduğunu söyledi. And, söz konusu vasiyetnamenin Lido öldükten sonra mahkemeye yatırıldığını, ancak bir süre sonra Ahmet Bayraktar’ın Hüseyin Lido imzasıyla Mehmet Ormancıoğlu’nun da tasdik ettiği bir başka vasiyetnamenin daha ortaya çıktığını kaydetti. 
Ortada iki tane vasiyetnamenin olduğunu belirten And, iki çekin de ödenmemesi için yapılan bir komplo olduğunu söyledi. Kazım And, “Esas komplo hazırlayan kendileridir” diyerek, günün sonunda Lido’nun oğlunun yurt dışından gelerek kendisi ile görüştüğünü, böyle bir durumun mümkün olamayacağını anlaması üzerine polise gidip şikayette bulunduğunu söyledi. 

“Ahmet Bayraktar sahte vasiyetname hazırladıklarını itiraf etti”
And, Ahmet Bayraktar’ın hazırladığı sahte vasiyetnamede Lido’nun imzasının olmamasının tespit edilmesi üzerine tutuklamaların yapıldığını kaydetti. And, sahtekarlığın ortaya çıkması üzerine Ahmet Bayraktar’ın mahkemedeki vasiyetnameyi geri çektiğini ve polise itirafta da bulunduğunu kaydetti. Kazım And,  böylece tereke işinin bu şekilde çözüldüğünü belirterek, bu da yetmezmiş gibi bunun arkasından sahte vekaletnamenin ortaya çıktığını söyledi. And, sahte vekaletname ve sahte sözleşmenin yapılma amacının 3 milyon 50 bin sterlini pazarlık haline getirmek ve de Lido’nun kalan bir takım mallarını almak için  yapıldığını kaydetti. 

“Şimdiden kalkın ve gidin”
And, 29 Ekim günü Lido’nun avukatı Muhammet Aygün ile Vakkas Altınbaş ve Ahmet Bayraktar ile görüştüğünü belirterek,  Aygün ile kendilerini ikaz ettiklerini, sahte vasiyetname ve sahte sözleşmenin polise verildiğini söylediklerini kaydetti. And, polisin ifadeye çağırması durumunda ise  gideceklerini söylemeleri üzerine ise Vakkas Altınbaş’ın, “şimdiden kalkın ve gidin” dediğini ifade etti. 

“Vakkas Altınbaş kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor”
And, o günden sonra polisin aradığını ve bu konularda ifade verdiklerini belirterek, şunları söyledi, “Yeni Bakış olarak ilk günden itibaren yazdıklarınızı takip ediyorum.
 Doğru yayınlar yapıyorsunuz. Olaylar tamamen aktardığınız gibidir. Benim tek üzüntüm bu olayın arkasından Vakkas Altınbaş’ın 3 gün tutuklu kaldıktan sonra yapmış olduğu açıklamadır. 
Kamuoyunu tamamen yanıltmaya yönelik açıklamalardır. Olayları bu yere getiren ve ucuza kapatmaya çalışan Vakkas Altınbaş’tır.”