Kirli madenciliğe geçit yok!

Bakanlar Kurulu’nun 2007 yılında CMC maden alanının kiralandığı Port İsbi şirketi ile olan sözleşmeyi iptal etmesinin ardından, UBP-HP hükümetinin gizli bir anlaşmayla Türkiye’de faaliyet gösteren GÜR-İŞ isimli bir firmaya maden çıkarma izni vereceği yönünde iddialar Lefke Bölgesi’nde tedirginliğe neden oldu. Lefke halkı yeni bir madenciliğe kapı açacak her türlü girişimin karşısında durmakta kararlı


Kirli madenciliğe geçit yok!

CTP Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, UBP-HP Hükümetinin Port İsbi şirketiyle olan sözleşmeyi iptal ettikten sonra Türkiye’de faaliyet gösteren GÜR-İŞ isimli bir firmaya maden çıkarma izni vereceğiyle ilgili duyumlar aldıklarını belirterek, oradaki maden atığının işlenmesine ve  Lefke Bölgesi’nde bir maden çıkarma iznine kesinlikle karşı olduklarını, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

 

Şahiner, “Söz konusu firma 4’lü koalisyon hükümeti döneminde de madencilik yapmak için bizlere başvuruda bulunmuştu. Ancak UBP’nin bu konularda karnesinin temiz olmadığını biliyoruz.  Geçmişte İrsen Küçük Hükümeti döneminde aynı şirkete maden arama izni verilmişti.  Bu nedenle bölge halkı endişelidir” dedi.

 

Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, yeni bir madenciliğe kapı açacak bir oluşuma karşı olduklarını söyleyerek, “aldığımız duyumlara göre bazı maden arama şirketlerinin gözünün bu alanda olduğunu öğrendik. Gemikonağı’nda deniz kenarındaki CMC alanının ve Lefke’deki CMC alanının verilmemesi için dik durmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

                                                                                                                  

Karlıtaş, 1974’ten beri atıkların orada olmasından dolayı çevrenin kirlendiğini ve bu durumun tehlike yarattığını belirterek, CMC alanının 2 bin dönümlük bir arazi olduğunu söyleyerek, bölgeyi temizlemek ve tekrardan hayata kazandırmak için adımların atılması gerektiğini ifade etti.

 

Deniz ABİDİN - Şükrü IRKIM

 CTP Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, CMC maden alanının 2007 yılı sonunda Port İsbi şirketine, bölgeyi temizleme karşılığında yatırım izni verildiğini anımsatarak, şirketin görevini yerine getirmediğini, oradaki maden atıklarının günümüzdeki maden fiyatlarının ulaştığı seviyeler itibariyle çok fazla değer kazandığını kaydetti. Şahiner, Port İsbi şirketinin içindeki madeni almak istediğini, ancak sivil toplum örgütlerinin şikayetiyle ÇED Raporu uygun değildir belgesi olunca oradaki maden atıklarının işlenmesine izin verilmediğini söyledi. Şahiner, bunun üzerine şirketin o arazi üzerine yattığını söyleyen Şahiner, orada şirketin belli bir çalışanı olduğunu belirtti. Şahiner, şirketin orada bir masrafı olsa da Kalyoncu hükümeti döneminde iptal edildiğini, buna karşılık şirketin ara emri aldığını, hükümet değişikliğinden dolayı UBP hükümeti bunu mahkemede savunmayarak, ara emri kararının iptal edildiğini söyledi. Şahiner, Erhürman hükümeti zamanında Bakan Özdil Nami ‘nin Port İsbi şirketine bir ihbarname gönderdiğini hatırlattı. UBP- HP hükümetinin, Port İsbi şirketinin yükümlülükleri yerine getiremeyeceğini bildirmesi üzerine geçtiğimiz Bakanlar Kurulu toplantısıda şirketle ilgili anlaşmanın iptal edildiğini söyleyen Şahiner, şöyle devam etti, “bu doğru bir karar olabilir, ancak biz bunun takipçisi olacağız. Lefke halkı burada aynı şekilde kirli madenciliğe izin vermeyecektir. 20 milyar doların üzerinde kar bırakan, binlerce dönüm arazi bir şirkete peşkeş çekiliyor ve onun bıraktığı pisliği KKTC devleri kaldırmaktan aciz bir duruma düşüyor. Son günlerde ciddi bir takım söylemler vardır. Gizli bir anlaşmayla UBP-HP hükümeti Port İsbi şirketiyle olan sözleşmeyi iptal ettikten sonra Türkiye’de faaliyet gösteren GÜR-İŞ isimli bir firmaya maden çıkarma izni vereceğiyle ilgili duyumlar alıyoruz. Oradaki maden atığının işlenmesine ve  Lefke Bölgesi’nde bir maden çıkarma iznine kesinlikle karşıyız. Söz konusu firma 4’lü koalisyon hükümeti döneminde madencilik yapmak için bizlere başvuruda bulunmuştu. Tufan Erhürman’ın direktifiyle bizler bu teklife ret yazısı vermiştik.”

 “UBP’nin bu konuda karnesi temiz değil”

CTP Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, UBP’nin bu konularda karnesinin temiz olmadığını, bu nedenle bölge halkının  endişeli olduğunu  ifade ederek, geçmişte İrsen Küçük hükümeti döneminde aynı şirkete maden arama izni verildiğini anımsattı.

Şahiner, o dönem GÜR-İŞ şirketinin bölgede yaptığı aramalarda çok değerli bir maden yatağı bulduğunu fakat alanın Lefke’nin en yeşil bölgesi olduğu ve dereye de yakın olmasından dolayı çok daha büyük bir çevre felaketine yol açabileceğini söyledi. Şahiner, duyumlardan ziyade bu süreci yakından takip edeceğini ve aldığı her bilgiyi kamuoyuyla paylaşacağını kaydetti.

 “Pisliği başka bir yere gömmek çözüm değil”

Şahiner, bölgedeki pisliğin çok büyük olduğunu ve ülke içinde bunu başka bir yere gömmenin çözüm olmayacağını düşündüğünü  ifade ederek, bazı üniversitelerin araştırmalarının olduğunu, havuzun birine gömülmesi yönünde fikirlerin ortaya atıldığını, ancak bunların bilimsel bir dayanağı olmadığını kaydetti. Şahiner, “Bunun en güzel yolu bu madeni işleyebilecek Lübnan yakınlarında başka maden şirketleri vardır. Bir şirket gelecekse bize bunun bedelini ödeyip, bir liman kurup bunu yurt dışına götürecekse buna onay verebilirim” diye konuştu. 

 Lefke Turizm Derneği Başkanı Karlıtaş: Bölge temizlenmeli

Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, geçtiğimiz hafta bakanlar kurulunun Port-İsbi şirketinin sözleşmesini feshettiğini ve bunun yıllardır talep edilen durum olduğunu söyledi. Karlıtaş, “Bizim istediğimiz ihale sürecinden sonra burayı temizleyebilecek ve rehabilite edebilecek bir şirkete verilmesidir”dedi.Karlıtaş, yeni bir madenciliğe kapı açacak bir oluşuma karşı olduklarını söyleyerek, aldığımız duyumlara göre bazı maden arama şirketlerinin gözünün bu alanda olduğunu öğrendiklerini belirtti. Lefke Belediyesi’nin de bu duruma karşı olduğunu söyleyen Karlıtaş, Gemikonağı’nda deniz kenarındaki CMC alanının ve Lefke’deki CMC alanının verilmemesi için dik durmaya devam edeceklerini kaydetti.Karlıtaş, CMC kirli alanının temizlenmesi için ihale sonucunda CMC alanının iyi bir şirkete verilmesi gerektiğini belirtti.Karlıtaş, temennimiz bölgeyi temizleyerek hayata kazandırmak ve bir liman,marina gibi güzel yeşil alanların olduğu bir yapı oluşturmak olduğunu söyledi.

 “Çevredeki atıklardan dolayı tehlike içindeyiz”

Karlıtaş, 1974’ten beri atıkların orada olmasından dolayı çevrenin kirlendiğini ve bu durumun tehlike yarattığını belirterek, CMC alanının 2 bin dönümlük bir arazi olduğunu söyleyerek, bölgeyi temizlemek ve tekrardan hayata kazandırmak için adımların atılması gerektiğini ifade etti.Karlıtaş, KKTC’de bulunan tüm Sivil Toplum Örgütleri ve sendikalarla iletişime geçilip adım atılması gerektiğini söyleyerek, “Lefke’de yeni madenciliğe hayır, CMC alanının temizlenmesine evet”diye konuştu. Karlıtaş, Lefke Bölgesi sivil toplum örgütü ve Lefke Belediyesi olarak sürece dahil olmak ve bu işin başında durmak istediklerini ifade ederek, CMC alanının temizlenmesi için Uluslararası kurum ve kuruluşlardan destek alınması gerektiğini söyledi.Bölgenin kirli yatırımlarla bozulmasını değil, mevcut güzel zenginliklerini geri kazandırarak hayata döndürmek istediklerini kaydetti.

 GÜR-İŞ Şirketi  KKTC’de daha önce 2 yıl sondaj çalışması yaptı

Türkiye’de faaliyet gösteren GÜR-İŞ Şirketi’nin yönetim kurulu başkanı Müşfık Yamantürk, daha önce vermiş olduğu bir mülakatta, madenciliğe bugüne kadar 20 milyon dolar yatırım yapan bir şirket olduklarını, Kuzey Kıbrıs’ta ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde maden ruhsatları alarak  sondajlarda bulunduklarını belirtti.  Kıbrıs’ta 2 yıl sondaj çalışması yapan şirket direktörü Yamantürk, “Bakır varsa altına da ulaşırız” diyor.