Narenciyede hasat dönemi başladı

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, şu günlerde greyfurt ve limon kesimi olduğunu ve birkaç güne kadar mandoranın da hasatına başlamayı beklediklerini ifade ederek, valensiya ve diğer ürünlerin de şubat başlarında hasatına başlanacağını belirtti


 Narenciyede hasat dönemi başladı

Melek ÖZCAN

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, “Fiyatlar düşük değildir normaldir. Genel olarak öyle bir durum vardır.  Üreticinin ve bizim bekletimiz valensiya ürününün fiyatında biraz daha üstüne konabilir yönündedir. Türkiye’den gelen kesim ekiplerinin tümü karantinaya alındı lakin içlerinde pozitif vaka var mı bilmiyorum. Şu anda ekip hali hazırda Kıbrıs’a gelmiştir ve hasatın bir çoğu başladı. Greyfurt ve limon hasatına başlanmıştır. Aralık sonu ve ocak başı hasat başlamış durumdadır” diye konuştu.

“Karantinadan sonra ekipler hasat işlemine başlıyor”

Akçın, Türkiye’den gelen ekiplerde şu ana kadar pozitif vakaya rastlanmadığını, çift karantina uygulamasından geçtikten sonra çalışmalara başladıklarını söyleyerek, Türkiye’den gelen kesim ekiplerini sadece 10 günlük karantina sonrası kalacağı işçi evlerinde de 10 günlük bir karantina sürecinden geçtikten sonra ekipler hasat işlerine başlayacaklarını belirtti. İşçilerin koranavirüsten nasıl önlem alacaklarını söyleyen Akçın, “gelecek olan ekiplerin birbirlerine yakın çalışmazsalar, ayrı bölgelere sevk edilirlerse ve aralarında alışveriş olmazsa virüs konusunda tedbir alınmış olur ama yine de insanlar koronavirüs nedeniyle hassas davranmaktadırlar. Bulaşın aralarında dağılmasını engellemek için marketlere temel ihtiyaç malzemlerini karşılamak için tek bir kişinin gitmesi az da olsa önlem alınmış olacak” dedi.

“Kesim ekipleri geldi”

Şu anda kesim ekipleri ile ilgili bir sıkıntılarının olmadığını ifade eden Akçın, geçen gün 400 kişi geldiğini ve hemen hemen ekiplerin tamamlandığını belirtti.  Akçın, şu anda yalnızca greyfurt ve limon kesimi olduğunu ve bir kaç güne kadar mandoranın da hasatına başlanmasını beklediklerini ifade ederek, valensiya ve diğer ürünlerin de şubat başlarında hasatına başlancağını belirtti.

“Pandemiden dolayı fiyatlar arttı”

Akçın, geçen seneki aldıkları ürünle bu seneki alacakları ürünlere bakacak olursalar bu sene daha düşük ürün aldıklarını vurguladı.  Akçın, tüm dünyada da rekoltenin düşük olduğunu bu nedenle üreticelerin fiyatlardan memnun olmadığını söyledi. Akçın, “Pandemiden dolayı fiyatlar arttı, bunun sebebi  doktorların tavsiyesi üzerine bol vitamin tüketin demesinden kaynaklıdır. Bu yüzden direnci artırdığından dolayı narenciyeyi doktorlar tavsiye ediyor. Türkiye ve uzak doğudan büyük talep vardır. Türkiye Uzak doğuya bir miktar narenciye gönderme durumundadır. Türkiye ve dünyada da narenciye yarı yarıya bir düşüş vardır.  Rekortede yüzde 40 yüzde 50 gibi düşüş vardır. Ondan dolayı üreticinin bu yönden talebi daha yüksektir. Özellikle valensiya ürünün de beklentisi daha yüksektir” diye konuştu.