Arap Dünyası ve Afrika’nın en büyük kenti; Kahire

Eski Kahire, 1979 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde


Arap Dünyası ve Afrika’nın en büyük kenti; Kahire

Mustafa ERKAN

Kültürel ve tarihi gezilere ev sahipliği yapan, Nil Nehri boyunca kurulu gizemli şehir Kahire’deyiz.   Kahire, Mısır’ın başkentidir. Sadece ülkenin değil Orta Doğu ve Afrika’nın en büyük şehridir. Aynı zamanda 20 milyon civarı nüfusu ile oldukça kalabalık bir şehirdir. Şehrin Nil Nehri’nin doğusunda kalan kısmı tarihi eski bölümünü, batı kısmı ise modern tarafını oluşturur.  Kahire dinsel ve etnik açıdan karmaşık olan kent nüfusunun  hızla artışı ciddi sorunları da beraberinde getiriyor.

Mısır'ın başkenti

Kahire, Mısır'ın başkenti, Arap dünyası ve Afrika'nın en büyük kenti. Büyük bölümü Nil Nehrinin doğu kıyısında, nehrin Reşid ve Dimyat kollarına ayrıldığı noktanın biraz aşağısında yer alır. Kahire, şehir merkezinde 7.9 milyon, banliyöleriyle birlikte toplam 20 milyona yakın bir nüfusa sahiptir . Eski Kahire, 1979 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunmaktadır. 

Ülkenin atardamarında zengin tarihi ile tatil deneyimi. 

Kahire barındırdığı birçok üniversite, yüksek okul, tiyatro, müze ve anıtlarıyla ülkenin atardamarı konumundadır.. Kahire Müzesi, Piramitler bölgesi, Nil Nehri civarı turistlerin rağbet ettikleri önemli mekanlardandır.  Firavunlar Dönemi ile başlayan tarihi birçok medeniyete tanıklık etmiştir. Piramitleri, sfenksleri, çöl safarisi, mumyaları, kral mezarları ve zengin tarihi ile unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatan ülkelerden biri.