Üçlü koalisyon mu geliyor?

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın daveti üzerine Başbakan Ersin Tatar, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın dün Ankara’ya gitmesi gündeme bomba gibi düştü. Bir süredir, hükümet ortakları arasındaki anlaşmazlık gündemdeyken, üç parti başkanının Ankara’ya çağrılması yeni bir koalisyon oluşumunun sinyalleri mi?


Üçlü koalisyon mu geliyor?

Yeni Bakış

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın daveti üzerine Başbakan Ersin Tatar, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı dün Ankara’ya gitti. Başbakan Ersin Tatar’ın, Fuat Oktay’ın daveti üzerine bir günlük çalışma ziyareti için Ankara’ya gideceğinin bir gün önce açıklanmasının ardından Tatar’a dünkü  ziyaretinde DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da eşlik etti. Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya  göre, Tatar’ın görüşmede, Covid- 19 ışığında Türkiye-KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın uygulamalarının  gözden geçirileceği; KKTC’nin Covid-19 ‘la mücadelesi ve açılım süreci ele alınarak Türkiye’nin bu sürece katkısının değerlendirileceği belirtildi. Ancak üç parti başkanının Ankara’ya çağrılması akıllarda bazı soru işaretlerine neden oldu.

 

UBP-DP-YDP hükümeti mi?

Bir süredir, hükümet ortakları arasındaki anlaşmazlık ve her iki ortağın ayrı ayrı yeni hükümet arayışları içinde olması gündemdeyken, üç parti başkanının Ankara’ya çağrılması yeni bir hükümet oluşumunun sinyalleri mi? UBP, DP ve YDP’nin  yeni bir hükümet  kurulması için çalışmalar yaptığı basında yer almış, ancak  üç partinin nerede tıkandığı ile ilgili bir ayrıntı ortaya çıkmamıştı. Başbakan Ersin Tatar ise bu konuyu yalanlamış, UBP’nin  böyle bir arayış içinde olmadığını açıklamıştı.