"Yetersiz kalabiliriz"

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde karantina merkezinde görevli hemşire Oğuz Köse, ülkede vaka sayısında büyük bir artış olması halinde sağlık sistemi açısından sıkıntıların doğabileceğini, pandemiye ayrılmış olan Ayaktan Tanı Merkezi’nin yatak kapasitesinin belli olduğunu söyledi ve uyardı:


Lefkoşa Devlet Hastanesi'nde karantinada görevli  hemşireOğuz Köse, halkın  duyarsızlığını devam ettirmesi ve Güneydeki gibi bir  günde 20-30 tane  vakanın çıkması  durumunda  45 yatağın 500 yatak  kapasitesine çıkarılsa dahiyetersiz kalacağını  belirterek, halka tedbirli olunması yönünde uyarılarda bulundu.

Köse, şu an için yoğun bakımda tedavi gören hasta olmadığını dile getirerek, “hiçbir hastada ağır semptomlar seyretmiyor ve şimdilik gayet rahat bir şekilde bu süreci götürüyoruz”diye konuştu.

Köse, karantina merkezinde 13 hemşire olarak görev yaptıklarını, göğüs hastalıkları uzmanları ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları ile bir arada çalıştıklarını kaydetti.

Köse, “7 aydan beri kamu sağlık çalışanlarının hiçbirinin fazladan çalışma saatlerinin karşılığı ödenmedi” diyerek, “moral ve motivasyon kalmadı. Hükümet bu süreçte hiçbir şekilde sağlık çalışanlarına değer vermedi. Eğer hükümet bu şekilde devam ederse eylemler çok yakında başlar”dedi.

Şükrü IKRIM

Lefkoşa Devlet Hastanesi'nde karantinada görevli  hemşire Oğuz Köse, Kovid-19 virüsünden meydana gelen vakaların sayılarının bu şekilde devam etmesiyle servis ve karantina bazında bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtti. Köse, Kovid-19 için ihtiyaç olan aletlerin ve tulumların yeterli olduğunu vurguladı.

 

“Ülkede vakaların artması halinde sıkıntılar yaşanacaktır”

Köse, ülkede vaka sayısında büyük bir olması halinde sağlık sistemi açısından yetersiz kalınacağını kaydetti. Köse, ilk günden yani 13 Mart’tan beridir içerde olduğunu söyleyerek, bugüne kadar tulum,maske ne de herhangi bir alet konusunda eksiklik yaşamadıklarını söyledi. Köse, hastane olarak yatak kapasitesinin belli olduğunu söyleyerek, “150 adet solunum cihazımız var ve şu anda pandemiye ayrılmış olan ayaktan tanı merkezinin de yatak kapasitesi bellidir”diye konuştu. Köse, ayaktan tanı merkezinin pandemiden dolayı farklı noktalara taşındığını söyleyerek, “yeni bir hastane yapılmasıyla ilgili söylemlerin 2000 yılından beridir devam ediyor” dedi. Köse, “Pandemiden de önce bu nüfusa devlet hastanesi yetmiyordu” diyerek, pandemi başlamadan önce de sağlık sisteminde sıkıntıların olduğunu vurguladı.

 

“Lefkoşa’nın yeni ve özel bir devlet hastanesine ihtiyacı var”

Köse, Lefkoşa’nın yeni ve özel bir devlet hastanesine ihtiyacı olduğunu belirtti. Köse, 2000 yılından beri gelen tüm sağlık bakanları ve hükümetlerin yeni bir hastane üzerine konuştuklarını  ama maalesef 20 senedir bununla ilgili bir çalışma yapılmadığını kaydetti. Köse, Kovid-19’un birinci dalgasında vaka sayısının daha düşük olduğunu belirterek, “pandeminin birinci dalgasında 28 adet solunum cihazımız vardı. Şu an ikinci dalgada birinci dalgadan çok daha iyi durumdayız” şeklinde konuştu.

 

“Halk sanki Kovid-19 ülkeye hiç gelmemiş gibi duyarsız davranıyor”

Köse, halkın  duyarsızlığını devam ettirmesi ve güneydeki gibi 1 günde 20-30 tane  vakanın çıkması durumunda  170 tane solunum cihazı ve 45 yatağın, 500 yatak  kapasitesine çıkarısa da yetmeyeceğini  belirterek, halka tedbirli olmaları yönünden çok büyük görevler düştüğünü söyledi. Köse, “vakalar şu anki sayı ile kalırsa yeterli durumumuz var fakat bu durum artarsa işte o zaman çok büyük sıkıntılar yaşayacağız”dedi.

 

“Günde 20 saat çalışıyoruz”

Köse, “Şu an sokaktaki insanlara baktığımda sanki de virüs hiç ülkeye gelmemiş gibi davranılıyor” diyerek,  halkın virüs yokmuş gibi davranmasının  sağlık çalışanlarını tedirgin hale getirdiğini söyledi. Köse, sağlık çalışanları olarak günde 20 saat çalıştıkları zamanlar olduğunu vurgulayarak, halk bütün gün maske ve eldiven gibi ekipmanları kullanmaktan şikayet ederken hemşirelerin sırf hastaya en ufak bir enfeksiyon bulaştırmamaları için saatlerce o ekipmanların arasında boğuştuklarını ifade etti. Köse, sağlık altyapısının sağlam olduğu zaman ülkedeki hiçbir hemşirenin sıkıntısının kalmayacağını belirtti.

 

“Şuan için yoğun bakımlık bir vakamız yok”

Köse, şuan için yoğun bakımda pandemi ile ilgili hiçbir hastanın olmadığını dile getirerek, “hiçbir hastada ağır semptomlar seyretmiyor ve gayet rahat bir şekilde bu süreci götürüyoruz”diye konuştu. Köse, gelen vakaların yüzde yüzünün yoğun bakım ihtiyacı duymadıklarını belirterek, “bize gelen vakaları halkın sağlığı için karantina merkezlerinde tutuyoruz. Bugün İngiltere yada Türkiye bu tip vakaları evlerine gönderiyorlar ama biz halkın sağlığını korumak açısından ikinci negatif testleri çıkana kadar karantina merkezlerinde tutuyoruz”ifadelerini kullandı. Köse, “Yurt dışından gelen insanlara havaalanında çalışan arkadaşlarımız ve vakaların takip birimi bulaşları ve vakaları çok rahat buluyorlar”diyerek, şu anki karantina merkezinde 13 hemşire olarak görev yaptıklarını, göğüs hastalıkları uzmanları ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları ile bir arada çalıştıklarını kaydetti.

 

“Hakkımız olan ek mesai ücretini hükümet 7 aydır vermiyor”

Köse,şöyle devam etti, “Bugün ek mesai ücret haklarımız ödenmeyeli tam 7 ay oldu. Hala hükümet edenler bizlerin anamızın ak sütü gibi helal olan bu hakkımızı ödemek noktasında ayak sürüyorlar. 30.07.2020 tarihinde sağlıkta örgütlü sendikalar, normal çalışma saatlerinin üzerinde fazla çalışmama eylemi başlatmıştı.Biz sağlık çalışanları olarak; sevdiklerimizden ayrı, bayram ve/veya özel gün mefhumu olmadan, gece-gündüz demeden, günün yirmi dört saati görev yapan meslek guruplarındanız.Mesleki okullarımızı bitirip, yeminlerimizi ettik. Ve mesleki ahlak bilinciyle görevimizi yerine getirmekteyiz.Tüm halkımız şahittir ki özellikle dünyayı saran covid-19 salgını pandemi dönemindeki başarımız dünyaya örnek olma noktasındadır. Biz sağlık çalışanları olarak nasıl ki görevimizi bir saniye olsun geciktirmeden hatasız en iyi şekilde yerine getiriyorsak, ayni özveriyi ve ciddiyeti devletimizi yöneten tüm bakanlıklardan ve dairelerinden beklemek en doğal hakkımız değil midir?Pandemi süresince ve hala biz sağlık çalışanları covid-19 mücadelesinde hayatlarımızı riske atıp en son safta mücadelemizi verdik ve vermeye devam ediyoruz. Bir kez olsun korkup geri adım atmadık atmayacağız da. Fakat bizler sağlık çalışanları olarak pandemi döneminde hiçbir hükümet yetkilisinden özerklik veya maddi manevi çıkar talebimiz olmamıştır ve olmayacaktır.”

 

“En son 2019’un Aralık ayında ek mesailerimiz ödendi”

Köse, yasaya göre en fazla 2 ay da ek mesailerin ödenmesi gerektiğini belirterek, en son ödenilen ek mesainin 2019 Aralık ayı olduğunu belirtti. Köse, oradaki hemşireler ve sağlık çalışanları olarak karantina merkezlerinde işe başlarken hiçkimseden bir talepleri olmadığını belirterek, “amirlerimiz bize böyle bir durumu söyledikten sonra bizde gönüllü olarak bu işi kabul ettik”dedi. Köse, “7 aydan beri kamu sağlık çalışanlarının hiçbirinin fazladan çalışma saatlerinin karşılığı ödenmedi”diye konuştu.

 

“Sağlık çalışanlarının bu durumdan dolayı moral ve motivasyonu kalmadı”

Köse, sağlık çalışanlarının bu durumlardan dolayı moral ve motivasyon bakımından kötü durumda olduğunu vurguladı. Köse, hükümetin bayramın birinci günü sağlık çalışanlarından özür dilediğini belirterek, “bayram biter bitmez ilk iş gününde ödeneceğimizi söylediler fakat şuana kadar hiçbir gelişme yok” diye konuştu. Köse, bu kadar çok emek ortaya koyan ve dünyaya örnek olacak bir başarıya imza atan sağlık çalışanlarını bu derecede değersizleştirmenin doğru olmadığını söyledi.

 

“Değerimiz yok”

Köse,hemşirelerin saatlerce hiç durmaksızın nöbet tuttuklarını belirterek, ailesini ve çocuğunu evde bırakıp risk altında gelip saatlerce çalışan ve maalesef değeri bilinmeyen bir meslek grubu olduğunu ifade etti. Köse, hükümetin bu süreçte hiçbir şekilde sağlık çalışanlarına değer vermediğini söyledi. Köse, devlet hastanesinin altyapısının biraz daha güçlendirilmesi hemşireler tarafından çalışma alanıyla ve psikolojik olarak çok daha rahatlatıcı bir durum olacağını belirtti.

 

“Bir taraftan da insan sağlığı ile ilgilendiğimiz için tepkilerimizi ortaya koyamıyoruz”

Köse, “Biz özellikle sağlık çalışanları olarak herhangi bir tepki ortaya koyamıyoruz çünkü bir taraftan da insan sağlığıyla ilgileniyoruz” diye konuştu. Köse, “Bizim hatalarımız ve vakit kayıplarımız insanların hayatına mal olur, bu yüzden görevlerimizi zorla  da olsa halkın sağlığı için devam ettiriyoruz. Fakat bu hafta içi de ödenmezsek sağlıkta ülkeyi çok büyük bir kaos bekliyor”diye konuştu. Köse, “Eğer hükümet sağlık çalışanları adına bu şekilde devam ederse eylemler çok yakında başlar”diyerek,  “sosyal mesafeyi 1,5 m’de tutmak için dikkatli olalım ve maskeyi kuralına uygun şekilde takalım, çünkü maske ve sosyal mesafe iki tedbir birlikteyken bu aslında halk için en güvenli tedbirdir”dedi.