Dipkarpaz'daki tecavüz olayı ile ilgili kan donduran detaylar


Dipkarpaz'daki tecavüz olayı ile ilgili kan donduran detaylar

Gamze PİR BAYKUR

 Dipkarpaz’da 2018 yılı ile 2020 yılı arasında 5 farklı tarihte 16 yaşındaki kıza tecavüz ettikleri iddiasıyla tutuklanan müşteki kızın amca oğlu zanlı İ.G, yine müşteki kızın dayı oğlu zanlı S.D ve aile dışından olan zanlı S.Ç sabah saat 07:00’de İskele Kaza Mahkemesine çıkarıldı. “16 yaşından küçük kızla cinsi münasebet”, “Irza geçme”, “Zorla alıkoyma”, “Vahim zarar” ve “Cinsel istismar” suçlarıyla ilgili olarak mahkemeye çıkarılan zanlı İ.G ile “Irza geçme” suçuyla ilgili olarak mahkemeye çıkarılan zanlı S.D ve S.Ç aleyhinde 3’er günlük tutukluluk süresi temin edildi. Uğradığı tecavüz sonrası hamile kalan ve 31 haftalık hamile olduğu belirtilen müşteki kızın bebeğinin babasının tespiti için DNA testi yapılacağı öğrenildi.

 


İlk tecavüz 2018 yılında amca oğlu tarafından

Meselenin soruşturmasını yürütülen Müfettiş Muavini Erdim Kara mahkemeye olguları aktardı. Müfettiş Muavini Kara, 23 Mart 2021 tarihinde 16 yaşındaki müşteki kızın babasının polise vermiş olduğu bilgide kızının 31 haftalık hamile olduğu ve Dipkarpaz köyünde zanlı İ.G, S.D ve S.Ç’nin zorla ve tehditle kızıyla cinsel ilişkiye girdikleri belirterek, şikayette bulunduğunu açıkladı. Alınan bu şikayet üzerine soruşturma başlatıldığını ifade eden Müfettiş Muavini Kara, Türkiye’den dönen ve karantinada bulunan müşteki kızı sorgulamak amacıyla karantina merkezine gidildiğini ve 16 yaşındaki müşteki kızın ifadesinin temin edildiğini kaydetti. Müfettiş Muavini Kara, müşteki kızın vermiş olduğu bilgide zanlı İ.G’nin kendisi ile 2018 yılı kış ayları içerisinde 16 yaşından küçük olduğu bir tarihte zorla cinsel ilişkiye girdiği, kızlık zarının yırtıldığı, vahim zarara uğratıldığı ve ikinci kez 2020 yılı Mayıs ayı içerisinde tekrar zanlı İ.G’nin yine tehdit ve zorla kendisiyle cinsel ilişkiye girdiği yönünde beyanda bulunduğunu açıkladı.

 

Müşteki kız zanlı S.D ile S.Ç tarafından da tecavüze uğradığını söyledi

Müfettiş Muavini Erdim Kara, müşteki kızın, zanlı S.D’nin ayni şekilde 2020 yılı Temmuz veya Ağustos ayları içerisinde kendisiyle tehdit ve zorla cinsel ilişkiye girdiği ve bu ilişkinin ardından 2020 yılı Eylül ayı içerisinde ikinci kez ayni şekilde tehdit ve zorla cinsel ilişkiye girdiği yönünde beyanda bulunduğunu kaydetti. Müşteki kızın, zanlı S.Ç’nin de 2020 yılı Kasım ayında kendisi ile tehdit ve zorla cinsel ilişkiye girdiği yönünde beyanda bulunduğunu belirterek, müşteki kızın olay sürecinden sonra korktuğu için bu olayı kimseye anlatamadığını da beyan ettiğini açıkladı.

 

Çok uzun bir tahkikat sürecine ihtiyaç var

Müfettiş Muavini Erdim Kara, meydana gelen bu olayın ciddi ve ağır bir suç olduğuna dikkatleri çekerek, olayın yaşanış şekli ve geçmişe dayalı olması nedeniyle çok uzun bir tahkikat sürecine gerek olduğunun aşikar olduğunu belirtti. Mağdurun vermiş olduğu ifadenin ve zanlılardan alınacak olan bilgilerin değerlendirilip çok ince ve önemli bir tahkikatın yürütülmesi gerektiğini ifade eden Kara, temin edilecek çok sayıda ifade, alınacak bir çok emare ve incelenmesi gereken deliller olduğunu, bunların olayın aydınlanması açısından çok büyük önem arz ettiğini açıkladı. Ayrıca Müfettiş Muavini Kara, her 3 zanlı ile ilgili olarak da ciddi iddiaların olduğunu ve bunların detaylı bir şekilde araştırılması gerektiğini kaydetti. Zanlı S.D ile S.Ç’nin gönüllü ifade verdiğini, zanlı İ.G’nin ise sözlü beyanda bulunduğunu söyleyen Müfettiş Muavini Kara, ancak zanlıların bu yaptıkları beyanların herhangi bir olaya ışık tutacak boyutta olmadığını söyledi.

 

Kara: “Aile ve çevre tehditleri var”

Meselenin soruşturmasını yürüten Müfettiş Muavini Erdim Kara, müşteki kızın kendisinin çekmiş olduğu bir videonun var olduğu yönünde bilgi olduğunu ifade etti. Ayrıca aile ve çevre tehditlerinin de olduğunu belirten Müfettiş Muavini Kara, tecavüz olayının aile ve fotoğraf tehditleriyle yapıldığından bahsedildiğini ve şuan için bölgenin çok gergin olduğunu, köyde bu olayın duyulduğunu ve infial söz konusu olduğunu kaydetti. Müfettiş Muavini Kara, mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın yeni başladığını ifade ederek, zanlı İ.G, S.D ve S.Ç’nin tahkikat maksatları bakımından 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

 

Pazar günü nöbetçi mahkemeye çıkarılacaklar

İskele Kaza Mahkemesi Yargıcı Tutku Candaş, zanlı İ.G, S.D ve S.Ç’nin tahkikat maksatları bakımından 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verdi. Zanlılar Pazar günü yeniden nöbetçi mahkeme huzuruna çıkarılacaklar.