MAĞUSA GÜMRÜK'TE EZİYET

Oto galericiler isyanda. Galericiler, araçlarını çıkarmak için Mağusa Gümrüğüne ne zaman gitseler tek bir memurun ortada olmadığını, öğlen mesaiye başladıklarını, saat 16.00’ya kadar oyalayıp beklettiklerini, arabalarını çıkartmak için her defasında 3 bin TL’ye yakın ek mesai ödemek durumunda kaldıklarını belirtiyor


MAĞUSA GÜMRÜK'TE  EZİYET

Yeni Bakış’a konuşan oto galericiler, Mağusa Gümrüğü’nden araçlarını çıkarmak için sabahtan akşama kadar eziyet çektiklerini, ek mesai ödemeden araçlarının çıkarılmadığını, seslerini yükselttiklerinde ise ilgili memurun, “isterseniz gidin müdüre şikayet edin, beni bekleyeceksiniz” dediğini söyledi.

 


Elite Oto Direktörü Mehmet Ali Yavaşoğlu:  Devlet memuru, isterse müdür gelsin beni bekleyeceksiniz diyor. Mesai saatleri içinde doğum günü kutlarlar, pasta börek yerler, dedikodu yaparlar, bizler de saatlerce bekleriz. İki araba çıkartacağız diye 3 bin TL ödüyoruz. Bizim işimiz araç getirip satmaktır. Ne yapalım isterler, kapatalım, iflas mı edelim? Yeter artık.

 “Müsteşara gittim, ilgilendi ama Mağusa Gümrük memurları kimseyi dinlemiyor. Bu düzen değişmediği sürece bu ülke hayır etmez. Bu kafayla biz batmaya mahkumuz. Dükkanımı da kapatıp borçları da bırakıp kaçıp gideceğim.”

 

Cars 4 You Direktörü Şiyar Baran: Konteynırları açacak memur yok diye sabah 07.00’den öğlen 13.00’e kadar bekledim. Bir memur geldi konteynır açıldı. Ancak arabamı çıkartmak için vermesi iki dakika süren bir fişi almak için yine saatlerce bekledim. Ardından mesai bitti dediler. En son 2 bin 370 lira ek mesai ödeyerek saat 18.30’da iki arabamı çıkarmak mecburiyetinde kaldım.

 

Uluhan Oto Galeri Direktörü Halit Uluhan: Mağusa Gümrüğündeki sıkıntılarla artık boğuşacak gücümüz kalmadı. Memurlar orada kimseyi dinlemiyor, sağı solu arayarak işimizi halletmeye çalışıyoruz.Yeni Bakış

 Oto galericiler isyanda. Araçlarını çıkarmak için Mağusa Gümrük Dairesi’ne ne zaman gitseler tek bir memurun ortada olmadığını, öğlen mesaiye başladıklarını, saat 16.00’ya kadar oyalayıp beklettiklerini, arabalarını çıkartmak için her defasında 3 bin TL’ye yakın ek mesai ödemek durumunda kaldıklarını belirtti.

 

 Elite Oto Direktörü Mehmet Ali Yavaşoğlu:

Zorluk üstüne zorluk çıkarıyorlar

 “Gümrük ile ilgili sorunlar yaşıyoruz. Aylardır bu sıkıntımız devam ediyor, aylardır düzeltin diyoruz. Başkanımız da hep geçiştiriyor. Devlet kurumlarıyla istişare içindedir onu da baskıladılar. Korku vererek hep bu ayaklarla bugüne kadar geldik. Bu şekilde biz hiçbir yere varamayacağız. İki ay önce bir arabam geldi. Gümrük Dairesi’nde Afet Hanım diye bir kadın var. Ona yalvardık yakardık, sabah 7’den öğleden sonra 3’e kadar bekledik. Mağusa Gümrüğünde ne müdür dinleniyor ne de bakan. Bir şey olurkenden hemen greve gidiyorlar. Bu düzen böyle devam ederse artık biz hayır etmeyiz. Komisyoncumuz Soner Lama, ben gitmeye korkarım gidemem diyor, beni fena bilmesinler diyor. Babam 65 yaşında adamı 3’e kadar beklettiler. Zor minnetle aracı Afet Hanım’a yazdırdık . Bir de üstüne komisyoncumuz kendisinden laf duydu. Bundan sonra malınız geldiğinde size göstereceğim demiş. İngiltere’de gümrük indirimi var derler ama bizler çok fazla gümrük ödüyoruz. Dövizin de etkisiyle çok büyük paralar ödüyoruz. Eskiden bu ülkede galericiler para kazanırdı, doğrudur. Biz artık hammallık yapar olduk. Bizlere zorluk üstüne zorluk çıkarıyorlar.”

 

“İsterse müdür gelsin beni bekleyeceksiniz!”

“ Afet Hanım denilen bu devlet memuru, isterse müdür gelsin beni bekleyeceksiniz diyor. Mesai saatleri içinde doğum günü kutlarlar, pasta börek yerler, dedikodu yaparlar, bizler de saatlerce bekleriz. İki araba çıkartacağız diye 3 bin TL ödüyoruz. Bizim işimiz araç getirip satmaktır. Ne yapalım isterler, kapatalım, iflas mı edelim? Yeter artık, bizden istedikleri nedir? Müsteşara gittim, ilgilendi ama Mağusa Gümrük Dairesi memurları kimseyi dinlemiyor. Bu düzen değişmediği sürece bu ülke hayır etmez. Bu kafayla biz batmaya mahkumuz. “

 


“Devlet memurlarına bu ülkede çeki düzen verilmediği takdirde bu ülke adam olmayacak”

“Lefkoşa Gümrük buradan dosyaları açar ancak Mağusada bu iş tek bir memura bakıyor. Kadım kadrolu memur, 30 tane araba varsa günde hiçbirini yazmıyor. Ben artık bu ülkeden göç etmeyi düşünürüm. Bu iş parti meselesi de değildir. Devlet memurlarına bu ülkede çeki düzen verilmediği takdirde bu ülke adam olmayacak. Bunlar işlerinin yüzde birini yapar. İşe neden gidiyorlar? Dedikodu için mi? Saat 4’e kadar yapmazlar, oyalarlar, mesai bitince eğer ki seni de müşterin çok sıkıştırıyorsa ve aracını istiyorsa 1500-2000 TL ödemek zorunda kalıyorsun. Bir kağıt parçasına yazarak seni Lefkoşa’ya yollarlar. İşini yapmadığı için mecbur kalıyoruz. Galericiler Birliği Başkanı İbrahim Akın’ı aradım, bir sonuç çıkmadı. Birlik başkanı sesini çıkartamıyor. İşlerimiz zaten yüzde 90 düşmüş durumdadır. Öğrenci olarak ülkeye gelenler öğrenci görünür ancak galericiliik işine girer. Bu İbrahim Akın da bunlara araba satar.”

 

“Dükkanımı da kapatıp borçları da bırakıp kaçıp gideceğim”

“ Çıkarız bağırırız, bu sefer de resen gelir. Gelecekse gelsin , yeter artık. Dükkanımı da kapatıp borçları da bırakıp kaçıp gideceğim. Burada vergi dairesinde sermaye düşmanı olanlar vardır. Resen vergi çıkarırlar ve bu sefer nereye gitsek işimizi halledemeyiz. Benin Z izinlerime 250 bin TL borç çıkardılar. Memurlar da dahil herkes cebini düşürür. Bu ülkede devlet nerede? Galericiler halkı kazıklar derler, 8 binlik araba olur gelene kadar 20 bin.”

 

Cars 4 You Direktörü Şiyar Baran:

2 bin 370 lira ek mesai ödeyerek iki arabamı çıkardım

 “Cuma ve Pazartesi günü iki aracım Mağusa Limanına geldi. Konteynırların açılması için sabah 7’de gittim. Konteynırları açacak memur yok diye saat 1’e kadar güneşin altında bekledim. Bir memur geldi konteynır açıldı, ilgili memur olan Afet Hanıma gittik dosyayı götürdük, arabanın çıkışı için işlem yapılması gerekiyordu. Fakat evrağı verdikten sonra saat 3 buçuğa kadar yine bekledim. O esnada bir arabam daha geldi. O evrağı da yetiştirdik. Saat 3 buçukta gümrük binasına gittik. Mesai bitiyor ve hala işlem hazır değildi. Perşembe grev yapmışlar, Cuma resmi tatilmiş, işler birikmiş o nedenle geciktiği söylendi. Ben Afet Hanım ile görüşmek istedim. Çünkü arkadaşımız bizi bırakmış ve biz iki kişi gümrükten çıkan arabalarla dönecektik. Afet Hanımın yanına gittim,  şu anda Lefkoşa’ya dönecek arabamız yok , telefonumda uygulama var bugün 20 bin adım atmışım diye söyledim. Bana dönüp ne yapayım dedi. Ben de tekrar kendisine biraz çalışırsanız biz de bir an önce Lefkoşa’ya dönebiliriz dedim. Biraz iyi niyet göstermenizi bekliyorum dedim. Bana dışarı çık dedi. Ben size kötü bir şey söylemedim dedim ve beni bir şekilde dışarı attılar. Ben de mecbur kaldım ve Lefkoşa’ya dönmek için başka çarem olmadığı için 2 bin 370 lira ek mesai ödeyerek iki aracım için akşam 6 buçuk civarı arabalarımı alıp galeriye dönebildim.”

 

“Ne zaman Mağusa Gümrüğüne gitsek mutlaka ek mesai öderiz”

“Bir şekilde mecbur kaldım. Burada işini ihmal eden ben değildim. Ben görevimi yaptım ve sabah 7’de oraya gittim. Bir fiş almak için iki dakikalık iş için saat 6 buçuğa kadar bekledim ve üzerine de ek mesai ödedim. Yani biz ne zaman Mağusa Gümrük’e gitsek mutlaka ek mesai öderiz. Orası Afet Hanımın malı değildir. Benim için bir daha gelmesin buraya demiş. Orası devletin malıdır.”

 

 Uluhan Oto Galeri Direktörü Halit Uluhan:

Artık son noktaya geldik

 “Yaklaşık 2015 yılından bu yana bu sektörün içindeyim. Mağusa Gümrüğündeki sıkıntılarla artık boğuşacak gücümüz kalmadı. Araçlarımız Girne tarafından geldiğinde herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Ancak Mağusa işin içine girince ki alt yapısında da birkaç sıkıntı olduğunu görüyoruz büyük problemler yaşıyoruz. Memurlar orada kimseyi dinlemiyor, sağı solu arayarak işimizi halletmeye çalışıyoruz. Artık son noktaya geldik.”