“ŞİMDİ DE HARACA BAŞLADILAR”


“ŞİMDİ DE  HARACA  BAŞLADILAR”

HÜR-İŞ Genel Sekreteri Ali Yeltekin, kamudan aidat alan bütün sendikalardan yüzde 5 komisyon adı altında haraç alınmak istendiğini belirterek, sendikal düzene ayar verilmek adına yapılan bu girişimleri kabul etmediklerini söyledi.

  Yeltekin, bunun Anayasa’ya aykırı olduğunu söyleyerek, “Çalışma Dairesinin iş verene iş yasasına aykırı olarak kestiği cezalar ödenmediği zaman Kamu Alacağı Tahsili Usul Yasasına göre çöpe atılır” diyerek, bu paranın şu anda 20 milyonun üzerinde olduğunu kaydetti.

 Yeltekin, sendikaların aldığı aidatlara göz dikilerek bu alacakların bekletildiğini ifade ederek, “bu nereden çıktı? Devlet para mı eksildi de şimdi haraca başladı? Dursun Oğuz’a buradan sesleniyorum. Vergi Dairesinde çöpte duran vergi gelirleri ilk önce ne kadardır, açıklayın. Çalışma Dairesi bugüne kadar ne kadar ceza kesti ve hiç tahsilat yapmadınız açıklayın” diye konuştu.

 “Sadece bir işletmenin 750 bin TL cezası vardır. Senelerdir duruyor” diyen Yeltekin, “başka bir önemli inşaat şirketinin ise devlete olan borcu 8 milyondur. Ancak 75 bin pound olan dairelerini satıyor. Bu gücü de bizim siyasetçilerden alıyor. Bakan da gidip bu yerlerde  açılış yapıyor. Gelen geçen tüm hükümetler yıllardır emeği sömürüyor. Ülkeyi çalıyor” dedi.

 

 

 Yeni Bakış

 HÜR-İŞ Genel Sekreteri Ali Yeltekin, Yeni Bakış gazetesi çalışanlarına açılan davayı, özgür basını susturma yönünde bir girişim olarak gördüklerini belirterek, gazetecilik anlayışı içinde topluma doğru bilgi verme gibi doğal bir davranış olamayacağına vurgu yaptı. Yeltekin, özellikle vatandaşlık konusunun çok yakından takip edildiğini belirterek, bilindiği gibi Güneyde de altın pasaportlarla ilgili bir milletvekilinin istifa ettiğini anımsattı. Yeltekin, bu doğrultuda burada da bu konularda hesap vermesi gerekenin gazeteciler olmadığını söyledi.

 

“Komisyon adı altında haraç alınmak isteniyor”

Yeltekin, Türkiye ile yapılan protokole değinerek, sendikalarla ilgili kısımda ciddi bir geri adım atıldığını belirterek, kamu usul yasasında bir değişiklik yapılarak kamudan aidat alan bütün sendikalardan yüzde 5 komisyon adı altında haraç alınmak istendiğini söyledi. Yeltekin, bunun Anayasa’ya aykırı olduğunu söyleyerek, toplu sözleşme veya protokollerde beyan edilen sendika aidatının hiçbir masraf talep edilmeden kaynağından kesinti yapılarak sendikanın göstereceği hesaba yatırılmasının da imza altına alındığını kaydetti. Ali Yeltekin, “Çalışma dairesinin iş verene iş yasasına aykırı olarak kestiği cezalar ödenmediği zaman kamu alacağı tahsili usul yasasına göre çöpe atılır” diyerek, bu paranın şu anda 20 milyonun üzerinde olduğunu kaydetti. Yeltekin, şimdi ise sendikaların aldığı aidatlara göz dikilerek bu alacakların da kamu alacağı tahsili usul yasasına göre bekletileceğini söyledi. Ali Yeltekin, “Sermaye destekli bir hükümet olduğu zaman ki bundan öncekiler de aynıydı, bir yerde çalışanların yarısı kaçaksa ve hala ceza kesilmemişse biz neyi konuşacağız?” diye sorarak, bu bağlamda sendikalarla ilgili yapılan bu değişikliği gülünç bulduğunu belirtti.

 

 “Vergi Dairesinde çöpte duran vergi gelirleri ne kadardır? Bakan Oğuz yanıtlasın”

Yeltekin, şöyle devam etti, “Gerek devlet gerekse özel sektörde örgütlü sendikalar toplu sözleşmelerine kaynağından kesilerek hiçbir ücret talep edilmeden bunu sendikaya göstereceği hesaba yatırılması için anlaşmalar da sağlanmıştır. İmzalar da atılmıştı. Bu nereden çıktı? Devlet para mı eksildi de şimdi haraca başladılar? Sendikal düzene ayar vermek adına yapılan bu girişimleri biz reddediyoruz. Dursun Oğuz’a buradan sesleniyorum. Vergi Dairesinde çöpte duran vergi gelirleri ilk önce ne kadardır, bir bakın. Çalışma dairesi ne kadar ceza kesti ve hiç tahsilat yapmadınız önce bunu açıklayın. Sadece bir işletmenin 750 bin TL cezası vardır. Senelerdir duruyor. Devlet tarafından yönetilen kooperatiflere de çalışma dairesi müfettişleri ceza kesti, bu da hala ödenmedi. Gelen geçen tüm hükümetler yıllardır emeği sömürüyor. Ülkeyi çalıyor. Bir önemli inşaat şirketinin devlete olan borcu 8 milyondur. Bu şirket ödeme taahütü ve planı göstermezse, elektrik ve su bağlayabilir mi? İşçi getirebilir mi? Yabancı işçi çalıştırabilir mi? Evet bu ülkede hepsini de yapar. O zaman mahkemede de görüşülsün sonuç ne ise takside bağlansın anlayışı hakim. Ancak bu şirket yaptığı 150 tane daireleri 75 bin sterlin olan bu bedelden satıyor. Bu gücü de bizim siyasetçilerden alıyor. Bakan da gidip açılış yapar.”

 

 “Ekonomi Bakanlığının şu anda piyasadaki fiyatları dondurması gerekir”

HÜR İŞ Genel Sekreteri Yeltekin, 1974 yılında ganimet kültürünün hala devam etmesi kısmında ülkenin battığını belirterek, adaleti sağlamak açısından ille de mahkemeye gitmeye gerek olmadığını söyledi. Yeltekin, seçim kazanmak uğruna gelecek kuşakların hayatını ipotek altına alan düşüncenin ülkeyi bu hale getirdiğini kaydetti. Yeltekin, üretim tüketim yüzdeliğinin yüzde 6 civarında olduğunu söyleyerek, bu ülkede hiçbir şey üretilmemiş gibi standart bir hesap olduğunu belirtti. Yeltekin, “Hiçbir geliri olmayan bir maliye yüzde 2 civarında büyüdü. Bu büyüme nedir? Maliye bu ay 300 milyonu nereden bulacak ve borçlanacak? Merak ediyorum” diye konuştu. Yeltekin, devlet planlama örgütü ve istatistik biriminin açıklamalarına ise bakıldığında hayatın ucuzlamasına yönelik hiçbir şey olmadığını, enflasyonun mayıs ayında yüzde 1.68 olduğunu kaydetti. Yeltekin, ülkede hiçbir pahalılık yokmuş gibi göründüğünü belirterek, şunları söyledi, “Kapılar açıldı. 16 aydır bu ülkenin sermayesi çalışmıyor. Euro 10,5. Şimdi ithalatçılar kapıların açılmasını bahane bilerek ve Euro’nun da 10.5 olduğunu bilerek acaba bir pahalılık yaratma içinde mi? Ekonomi Bakanlığının şu anda piyasadaki fiyatları dondurması gerekir”

 

“30 bin TL maaş alandan da 4 bin TL maaş alandan da 1300 TL vergi alınıyor”

Yeltekin, siyasi partilere bu yıl 170 milyon lira para dağıtılacağına da değinerek, bunun bu ülkede kazanılan paradan yapılacağını kaydetti. Yeltekin, “Maliye bakanlığı bu yıl geçen yıldan başlamak üzere sosyal sigortadan emekli olan ve bir yerde çalışan ve asgari ücret alana muafiyeti kaldırdı. 30 bin TL net maaş alan bir genel müdürden maliye 1300 TL ek vergi alıyor, aynı oranda 4 bin lira maaşı olandan ise 1300 TL vergi alıyor ve insanlar asgari ücretin altında maaş alıyor” şeklinde konuştu.